3/441/318/2024 441/669/24
17.06.2024 суддя Городоцького районного суду Львівської області Перетятько О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від начальника відділення поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , учня
за ознаками ч. 2 ст. 126 ч.1 ст.121-3 КУпАП, -
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення Серії ААД №569448 та Серії ААД №569449 від 23.02.2024, ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 23.02.2023 о 22 год.00 хв, на автодорозі Львів-Шегині 28 км+950 м керував автомобілем марки MERSEDES-BENS, р.н.з. НОМЕР_1 , без посвідчення водія, тобто, не маючи права керування таким транспортним засобом та, у якого в темну пору доби, не освітлювався номерний знак ззаду автомобіля, відеофіксація події велась на нагрудний реєстратор №470273,471103, чим порушив п.2.1 а та п.2.9 в ПДР України.
Поліцейським дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ознаками ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та дату судового засідання повідомлявся належним чином (а.с. 6,8,9,13,14,17,18,21), його адвокат ОСОБА_2 , неодноразово, подавав клопотання про відкладення розгляду справи.
Законний представник неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_3 04.06.2024 подала письмову заяву, у якій повідомила, що разом з сином перебуває в м.Києві, тому не зможе з'явитися в суд.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оглянувши долучені до справи заяв та клопотання, приходжу до наступного висновку.
Головним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством.
За змістом вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За положенням ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст.271 КУпАП, у розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.
Повноваження адвоката на участь у розгляді справи підтверджуються довіреністю на ведення справи, посвідченою нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності, або ордером чи дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов'язково додається витяг з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката або обмеження його прав на вчинення окремих дій як захисника. Витяг засвідчується підписами сторін.
Положенням ст.221 КУпАП передбачено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є неповнолітнім.
Як вбачається із матеріалів справи, що надійшли в провадження судді 12.03.2024, на підтвердження винуватості неповнолітнього ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП, поліцейським складено протоколи про адміністративні правопорушення від 23.02.2024, а також, Рапорти поліцейського та відеозаписи події.
Згідно статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст.270 КУпАП, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
ОСОБА_1 на момент вчинення адміністративних правопорушень 23.02.2024 за ознаками ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП та на момент розгляду справи, є неповнолітнім, про що було відомо інспектору взводу2 роти2батальойону 4 УПП у Львівській області ДПП, який складав протоколи Серії ААД №569448 та Серії ААД №569449 від 23.02.2024.
Між тим, протоколи Серії ААД №569448 та Серії ААД №569449 від 23.02.2024 за ознаками ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП, було складено за відсутності батьків, законних представників.
Міжнародною Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 р., визначається, що "дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку" . При цьому законодавчо в Україні встановлено градацію віку дитини у таких вікових категоріях: малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітньою - у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
У Кодексі України про адміністративні правопорушення законодавець встановлює вік настання адміністративної відповідальності - шістнадцять років. Суб'єктом адміністративної відповідальності визнаються саме неповнолітні у віці від 16 до 18 років. У КУпАП відсутнє визначення поняття "неповнолітні", але ст. 13 передбачає відповідальність неповнолітніх, до яких відносять осіб віком від 16 до 18 років.
Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому існує потреба у повідомленні батьків неповнолітнього правопорушника та виклику для складання протоколу або залучення їх у якості законних представників, можливість участі яких передбачена ст. 270 КУпАП .
Існують деякі особливості складання протоколу про адміністративне правопорушення. По-перше, вік, який має бути точно встановлений через долучення до матеріалів справи копії паспорту або, якщо він ще не отриманий, копії свідоцтва про народження особи. Крім того, неповнолітній вік особи є обставиною, що пом'якшує відповідальність. По-друге, до протоколу мають заноситись досить докладні відомості про особу неповнолітнього, з вказівкою місця навчання (або роботи), наявності самостійного заробітку, інших обставин, що характеризують його особу, а саме: чи раніше притягався він до відповідальності, чи були приводи до міліції, та обов'язково мають бути внесені відомості про обох батьків або осіб, що їх замінюють, які однаково відповідають за виховання своєї неповнолітньої дитини. По-третє, у протоколі мають зазначатись законні представники, якщо вони залучались, та захисник неповнолітньої особи. По-четверте, обов'язково до протоколу має бути долучено пояснення батьків неповнолітнього або осіб, що їх заміняють, з метою встановлення психофізіологічного стану неповнолітнього правопорушника, умов, в яких він проживає, та вирішення питання про належне виконання батьками обов'язків з виховання своєї неповнолітньої дитини.
Між тим, протоколи Серії ААД №569448 та Серії ААД №569449 від 23.02.2024 за ознаками ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП, було складено за відсутності батьків, законних представників, до матеріалів не долучено копію паспорта ОСОБА_1 , в протокол не внесено докладні відомості про місце навчання останнього, не зазначено інформації, чи притягався він раніше до адмінвідповідальності та відсутні відомості про батьків, чи законних представників ОСОБА_1 , які відповідають за виховання неповнолітньої дитини, що унеможливило суд викликати останніх в судове засідання для дачі пояснень. Окрім того, всупереч вимогам закону, до протоколу не долучено пояснення батьків неповнолітнього чи осіб, що їх заміняють., а тому убачається, що адміністративні протоколи були складені з порушенням ст.256 КУпАП, а отже не можуть братись судом до уваги.
Відповідно до постанови №524/4668/17 Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 607/5610/23 від 12.07.2023 р., рапорт поліцейського, не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, а отже не є належним доказом у справі, відео, долучене до матеріалів справи на ОСОБА_4 , за відсутності належно складеного відповідно до Закону ппротоколу, не є достатнім для встановлення винуватості особи.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод встановлюється принцип, відповідно до якого кожен, кого обвинувачено у вчиненні злочину, вважається невинуватим доки його вину не буде доведено згідно із законом.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
За положеннями ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Аналізуючи матеріали справи та зібрані у справі докази в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, враховуючи відсутність усіх даних, необхідних для вирішення питання винуватості особи, відсутність долучених до матеріалів пояснень законних представників неповнолітнього ОСОБА_1 , свідків та очевидців події, належно складеного протоколу, норми ст. 62 Конституції України, Міжнародну Конвенцію про права дитини від 20.11.1989 р., приходжу до висновку про відсутність в діях неповнолітнього ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.126 та ч.1 ст.121-3 КУпАП.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищенаведене, провадження у справі на ОСОБА_1 за ч.2 ст.126, ч.1 ст.121-3 КУпАП слід закрити.
Керуючись ст. ст. 247, 251, 252, 256, 268, 280, 283, 284 ч.1 КУпАП, . ч.2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод , Міжнародною Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 р ,суддя,-
Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ч. 2 ст.126 , ч.1 ст.121-3 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Перетятько О.В.