Дата документу 17.06.2024
Справа № 334/4662/24
Провадження № 3/334/2140/24
17 червня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Телегуз С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, інвалід ІІ групи, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП, -
05.06.2024 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, якій присвоєно № 334/4662/24, номер провадження 3/334/2140/24.
05.06.2024 року до суду надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, якій присвоєно № 334/4663/24, номер провадження 3/334/2141/24.
17.06.2024 року постановою судді матеріали справ про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП об'єднано в одне провадження, об'єднаній справі присвоєно № 334/4662/24, номер провадження 3/334/2140/24.
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №620176, складеного 25.05.2024 року о 18:15 старшим інспектором ВМАЗ УПП в Запорізькій області ДПП капітаном поліції Корховим М., 25.05.2024 року о 17:03 в м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Щаслива буд.3, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем «Renault Fluence», реєстраційний номер НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом не впевнився в безпеці руху, не звернувся за допомогою до інших осіб та скоїв наїзд на припаркований транспортний засіб «Toyota Avensis», реєстраційний номер НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 , травмованих внаслідок ДТП немає, транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків, чим порушив п.2.3 б), п.10.9 ПДР України. Відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №620175, складеного 25.05.2024 року о 17:29 інспектором роти 1 батальйону 4 взводу 2 УПП в Запорізькій області ДПП старшим лейтенантом поліції Гришун О.О., 25.05.2024 року о 17:03 в м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Щаслива буд.3, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Renault Fluence», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини роту, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України. Від керування ТЗ відсторонений шляхом паркування без порушення ПДР, про повторність попереджений. Відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно Довідки Управління патрульної поліції в Запорізькій області ОСОБА_1 повторності за ст.130 КУпАП не має, має посвідчення водія НОМЕР_3 від 10.12.2008 року, яке тимчасово вилучено, видано тимчасовий дозвіл ПК №326842.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Щербина К.В. пояснив, що його підзахисний є інвалідом ІІ групи внаслідок перенесених ішемічних інсультів, має порушення мови та не розмовляє, тому він не міг висловити відмову від огляду.
Суд оцінивши наявні матеріали справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважає, що наявні матеріали справи свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, п.2.3 ПДР України визначено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: б) бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом 10.9 ПДР України передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Диспозиція ст.124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Також, п.2.5 ПДР України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений ст.266 КУпАП.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, …, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, …, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
При цьому, згідно п.3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці .
Працівником поліції в якості підстави для огляду на стан сп'яніння водія ОСОБА_1 зазначено такі ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини роту, порушення мови, порушення координації рухів, що відповідає вимогам вказаної Інструкції та підтверджується відеозаписами працівників поліції на бодікамери.
Згідно Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів - огляд не проводився у зв'язку з відмовою, а згідно направлення на огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я КНП «ОКЗ НПД» ЗОР від 25.05.2024 року о 17:20 водій на огляд у заклад охорони здоров'я не доставлявся у зв'язку з відмовою.
Так, наявність адміністративних правопорушень, винність даної особи в їх вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлені:
- протоколами про адміністративні правопорушення: серії ААД №620176, складеного 25.05.2024 року о 18:15 старшим інспектором ВМАЗ УПП в Запорізькій області ДПП капітаном поліції Корховим М., та серії ААД №620175, складеного 25.05.2024 року о 17:29 інспектором роти 1 батальйону 4 взводу 2 УПП в Запорізькій області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 ;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів - огляд не проводився у зв'язку з відмовою;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння до КНП «ОКЗ НПД» ЗОР від 25.05.2024 року о 17:20 - водій на огляд у заклад охорони здоров'я не доставлявся у зв'язку з відмовою;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 25.05.2024 року;
- схемою місця ДТП від 25.05.2024 року;
- рапортами працівників поліції.
Крім того, в матеріалах справи міститься диск «DVD-R» з відеозаписами від 25.05.2024 року при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, який було досліджено судом.
Суд, оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи про адміністративне правопорушення, не вбачає будь-яких законних підстав не довіряти вказаним доказам.
Суд критично відноситься до заперечень захисника в судовому засіданні.
Так, з відеозаписів події вбачається, що працівники поліції після прибуття за викликом на місце ДТП виявили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 , після спілкування з ним виникла підозра про перебування водія у стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, однак на пропозицію поліцейських пройти огляд останній відмовився, показавши жест рукою.
Тому суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених: 1) ст.124 КУпАП - порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів; 2) ч.1 ст.130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Також, згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні ЄСПЛ від 29.06.2007 року по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom), заяви №15809/02 і №25624/02) суд наголосив, що «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортним засобом є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі».
У рішенні ЄСПЛ від 21.07.2011 року по справі «Коробов проти України» суд вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумцій факту.
У пункті 52 рішення ЄСПЛ від 05.02.2008 року по справі «Романаускас проти Литви» судом констатовано, що національний суд повинен переконатися, що провадження в цілому, зокрема спосіб отримання доказів, було справедливим.
Відповідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність…
Відповідно вимог ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Тому, враховуючи обставини справи, оскільки керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння несе громадську небезпеку і може потягнути за собою більш тяжкі наслідки і така протиправна поведінка свідчить про неналежне відношення до забезпечення безпеки дорожнього руху при керуванні автомобілем - джерелом підвищеної небезпеки, суд вважає за необхідне з урахуванням ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в дохід держави розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір.
Однак, згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Таким чином, з огляду на те, що згідно довідки №201 від 29.05.2024 року КНП «Центр надання первинної медико-санітарної допомоги №9» ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, то останній звільняється від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 124, ч.1 ст.130, 283-285, 287, 289, 307-308 КУпАП, -
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП, та відповідно ст.36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У разі несплати штрафу в добровільному порядку протягом 15 днів з дня вручення постанови про накладення стягнення, штраф підлягає стягненню з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі в сумі 34000 грн.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду.
Суддя: С.М.Телегуз