Рішення від 17.06.2024 по справі 200/776/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 року Справа№200/776/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років за Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”.

Поруч з цим, 24.05.2023 Позивач звернулася до Відповідача 2 із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020- 2022 роки.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності, розглянуло вказану заяву та прийняло рішення №914550146253 від 07.06.2023 про переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, при цьому застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр.

Позивач вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Відповідача 1 щодо незастосування при призначенні Позивачеві пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні за останні три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком, а саме 2020-2022 (12236,71);

зобов'язати Відповідача 1 перерахувати та виплатити з 11.05.2023 пенсію по віку позивачеві із застосуванням при проведенні такого перерахунку показника середньої заробітної плати в Україні за останні три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком, а саме 2020-2022 (12236,71).

Ухвалою суду від 20.02.2024р. поновлено строк звернення до суду, відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.

14.03.2024 року відповідачем 1 подано до суду відзив по справі, суть якого зводиться до того, що 24.05.2023 ОСОБА_1 надала заяву про переведення з одного виду пенсії на інший. Вказану заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області та прийнято відповідне рішення. Тобто відповідач 1 рішення про переведення позивача з одного виду пенсії на інший не приймав.

Ухвалою суду від 22.04.2024 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) до участі у справі в якості співвідповідача. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відзив по справі та рішення, прийняте за результатами заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 24.05.2023 року.

10.06.2024 року відповідачем 2 було надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що пенсія за віком та пенсія за вислугу років є різновидами одного виду пенсій - трудової. Процедура призначення пенсії пов'язується з первинним зверненням за призначенням пенсії, тобто - вперше за одним з видів трудових пенсій (пенсійних виплат), у т.ч. пенсії за віком чи за вислугу років. У свою чергу, переведення з одного виду пенсійних виплат на інший не змінює сутності такої процедури, як такої, що може бути ініційована після первинного (вперше) призначення одного з видів трудової пенсії (за вислугу років чи пенсії за віком) та по суті є продовженням виплати зміненої за кваліфікаційними ознаками пенсії на підставі, зокрема, матеріалів пенсійної справи, яка формується у період первинного призначення пенсії.

Тобто, визначення «призначення пенсії» та «переведення» з одного виду пенсії, у т.ч. з виду трудової пенсії «за вислугу років» на інший вид трудової пенсії «за віком», тобто на інший вид трудової пенсії, якою в силу ч. 1 ст. 4 Закону № 1058 не є співставними та визначення “переведення” не може застосовуватись у значенні "первинного призначення" пенсії.

Відтак відповідач 2 вважає, що показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший було застосовано правомірно та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач з 09.10.2008 перебуває на обліку у Відповідача 1 та отримував пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

24 травня 2023 року Позивач, шляхом подання заяви на електронний вебпортал, звернулася із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

За результатами розгляду заяви Позивача від 24.05.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідачем 2 прийнято рішення №914550146253 від 07.06.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Враховуючи норми статті 45 Закону № 1058, переведення здійснено з дня подання Заяви, при цьому застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр збільшений на відповідні коефіцієнти.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі Закон № 1058-ІУ) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч.1 ст.10 вказаного Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII), за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що у 2008 році позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівнику освіти. Також сторонами не оспорюється, що позивач продовжила працювати та по досягненню пенсійного віку, позивач подала заяву за призначенням/перерахунком пенсії, в якій просила призначити пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Враховуючи вказані норми права, суд зазначає, що ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеної саме за цим Законом.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення пенсії за іншим законом.

Так, матеріалами справи підтверджено, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення вказаної пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся 24.05.2023 року вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, при обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення.

Суд зазначає, що позивач звертаючись після досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону №1058-ІV до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону №1058-IV, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів ст. 40 Закону №1058-IV, оскільки за таким призначенням звернувся вперше.

Отже, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, а не той, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Також суд звертає увагу на те, що розрахунок пенсії за віком вже був здійснений відповідачем, що підтверджується матеріалами пенсійної справи, а тому, враховуючи викладені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату вже призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні відповідно до Закону №1058-IV, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи викладені сторонами доводи, суд дійшов висновку, що дії відповідача не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчинені не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо незастосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні за останні три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком, а саме 2020-2022; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити з 11.05.2023 пенсію по віку ОСОБА_1 із застосуванням при проведенні такого перерахунку показника середньої заробітної плати в Україні за останні три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком, а саме 2020-2022.

При цьому суд зауважує, що, так як права позивача були порушені відповідачем 2, то саме вказана особа повинна відновити такі порушені права.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому на користь позивача належить стягненню з відповідача 2, як такого, що порушив права позивача, сплачений судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77, 90, 139, 205, 246, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) щодо не застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020-2022 роки при призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )) пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 24.05.2023 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком за 2020, 2021 та 2022 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73027, 73036, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Крицак Валентини, будинок 6, ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211, 20 грн (одна тисяча двісті одинадцять) грн., 20 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка