Рішення від 17.06.2024 по справі 140/4013/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4013/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 є батьком дитини з інвалідністю та 09.10.2023 через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Проте, рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки матері дитини з інвалідністю призначена пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно із Законом № 1058-IV з 03.12.2015.

Позивач не погоджується із рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 та вказує, що має право на призначення пенсії за віком як батько особи з інвалідністю з дитинства згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки позивач досяг 55-річного віку, має стаж роботи понад 20 років, при цьому, станом на день звернення із заявою про призначення дострокової пенсії дружина ОСОБА_2 , матір дитини - інваліда ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити призначення та виплату з 09.10.2023 пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV як батькові дитини інваліда з дитинства.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 39).

В поданих до суду відзивах на позовну заяву (а. с. 43-46, 49-52) відповідачі позов не визнали та просять відмовити у його задоволенні з тих підстав, що позивач не має права на дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки його дружина, мати дитини з інвалідністю використала своє право на призначення пенсії.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 09.10.2023 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , через веб-портал звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком згідно із пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV (а. с. 72), додавши на підтвердження свого права на призначення пенсію ряд документів, зокрема, копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 (а. с. 80), копію виписки з акта огляду МСЕК від 13.01.2022 серії 12ААВ № 503274 (а. с. 81), копію свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а. с. 82), копію медичного висновку від 23.08.2005 № 42 на дитину (підлітка) - інваліда з дитинства у віці до 16 років (а. с. 83), свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 (а. с. 97), копію медичного висновку від 27.09.2013 № 93 на дитину (підлітка) - інваліда з дитинства в віці до 18 років (а. с. 99), копію трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_4 (а. с. 6-14).

Рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 3 статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки матері дитини з інвалідністю призначена пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно із Законом № 1058-IV з 03.12.2015 (а. с. 29).

Листом від 23.10.2023 № 33770-33707/О-02/8-0300/23 відповідач ГУ ПФУ у Волинській області повідомив позивача, що рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, та направив копію цього рішення (а. с. 30).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Відповідно до абзацу другого пункту 3 частини першої статті 115 Закону №1058-IV за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Отже, за змістом пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV дострокова пенсія за віком призначається лише одному з батьків за вибором матері (в разі її відсутності - батьку) у випадку досягнення встановленого віку та наявності відповідного страхового стажу.

Як вбачається із матеріалів справи, дружина позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є матір'ю дитини з інвалідністю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 03.12.2015 перебувала на обліку в органах ПФУ та одержувала пенсію за віком як мати особи з інвалідністю з дитинства, що підтверджується розпорядженням від 16.02.2016 № 146917 (а. с. 84).

ІНФОРМАЦІЯ_2 дружина позивача ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а. с. 24).

Суд не погоджується із викладеним у рішенні ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 та у відзивах на позовну заяву висновком про відсутність у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком як батьку особи з інвалідністю з дитинства згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV (у зв'язку із тим, що матір дитини інваліда використала право на призначення пенсії), оскільки станом на день звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення дострокової пенсії (09.10.2023), його дружина - ОСОБА_2 померла, про що було надано до заяви копію свідоцтва про смерть.

На думку суду, відповідач ГУ ПФУ в Житомирській області безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком як батькові особи з інвалідністю з дитинства згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки попереднє призначення матері дитини дострокової пенсії за віком не є правовою підставою для відмови позивачу у призначенні цієї пенсії з огляду на смерть дружини.

Відтак, враховуючи, що позивач є батьком дитини з інвалідністю ОСОБА_3 , який здійснював його виховання, досяг 55-річного віку та має страховий стаж не менше 20 років, беручи до уваги факт смерті матері дитини, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком як батько особи з інвалідністю з дитинства згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, оскільки суд дійшов висновку про те, що ГУ ПФУ в Житомирській області безпідставно відмовило позивачу у здійсненні призначення пенсії, тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.10.2023 № 032750004466 підлягають до задоволення.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити призначення та виплату пенсії, то суд враховує таке.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З матеріалів справи вбачається, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Житомирській області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначенні пенсії.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Житомирській області, у зв'язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог, з метою ефективного захисту прав позивача (вказаний висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 07.05.2024 у справі № 460/38580/22, від 24.05.2024 у справі № 460/17257/23).

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, у зв'язку із частковим задоволенням позову, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області судовий збір за подання в електронній формі позовної заяви в розмірі 484,48 грн, що був сплачений в сумі 968,96 грн платіжною інструкцією від 12.02.2024 (а. с. 5).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії від 16 жовтня 2023 року № 032750004466.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10001, Житомирська область, м. Житомир, вул. Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) здійснити призначення та виплату з 09 жовтня 2023 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) дострокової пенсії за віком як батькові особи з інвалідністю з дитинства згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10001, Житомирська область, м. Житомир, вул. Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) судовий збір в розмірі 484 гривні 48 копійок (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх