17 червня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2857/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27.02.2024 звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Проте, для розрахунку розміру пенсії за віком відповідач взяв показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 рр. як для перерахунку пенсії, а не згідно із нормами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії. Крім того, відповідач при розрахунку розміру пенсії за віком взяв заробітну плату до липня 2000 року (01.07.1995 по 30.06.2000), що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати та, як наслідок, до зменшення суми пенсійної виплати.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що його пенсія відповідно до Закону № 1058-IV має бути перерахована, виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, тобто за 2021-2023 рр., що передували року звернення (2024 рік) за призначенням пенсії за віком до територіального управління Пенсійного фонду України.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо переведення на пенсію по віку із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 рр. та з урахуванням зарплати до 01.07.2000, та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021-2023 рр.) та без урахування зарплати до 01.07.2000 з дня подачі заяви (27.02.2024).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 19).
В поданому до суду 05.06.2024 відзиві на позовну заяву від 26.03.2024 № 0300-0902-7/18257 (а. с. 24-26) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто, таким, яким він був на час призначення пенсії. У зв'язку із тим, що при обчисленні розміру пенсійної виплати позивача враховано дані про заробіток із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати по Україні (7405,03 грн), тому для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 рр. немає підстав.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 08.01.2009 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 20.03.2024 № 4186-3785/Б-02/8-0300/24 (а. с. 22 зворот).
27.02.2024 позивача за його заявою (а. с. 28-29) та відповідно до рішення № 907190143400 (а. с. 29 зворот) переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, проведено перерахунок розміру пенсії, який визначений із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рр., що вбачається з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 20.03.2024 № 4186-3785/Б-02/8-0300/24 (а. с. 22 зворот).
Цим же листом від 20.03.2024 № 4186-3785/Б-02/8-0300/24 відповідач повідомив позивача про те, що для визначення середньомісячного заробітку враховано періоди з 01.07.1995 по 30.06.2020 (згідно з довідкою про заробітну плату від грудня 2008 року № 421, виданою ВП «Локомотивне депо «Ковель», що наявна в документах пенсійної справи) та з 01.07.2000 по 31.12.2008 (на підставі даних персоніфікованого обліку), а при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, визначеного частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV для призначення пенсії за 2021-2023 рр., немає підстав (а. с. 22).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За змістом частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, що у випадку призначення особі пенсії за одним законом, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, має місце саме призначення пенсії за віком вперше, а не переведення на інший вид пенсії згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV (постанова від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 11.07.2019 у справі № 264/6292/16-а, від 17.01.2020 у справі №591/5266/16-а).
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV (вказані висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Великою Палатою Верховного Суду від 31.10.2018 у праві № 876/5312/17) .
З матеріалів справи вбачається, що при переведенні позивача з пенсії за вислугу років, призначеної за Законом № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, відповідач застосував середній показник заробітної плати за 2014-2016 рр.
Водночас, з огляду на те, що 27.02.2024 позивач вперше звернувся за призначенням пенсії відповідно до вимог Закону № 1058-ІV, тому в цьому випадку має місце не переведення з одного виду пенсії на інший в межах Закону № 1058-ІV, а фактичне її призначення відповідно до вказаного Закону. За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021-2023 рр. (вказані висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23).
При вирішенні спору суд також враховує, що згідно із абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У заяві від 27.02.2024 позивач просив виключити із підрахунку заробітної плати період «визначений автоматично» (а. с. 6 зворот), тобто не виявив бажання для обчислення пенсії врахувати заробітну плату (дохід) за період до 01.07.2000.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, беручи до уваги повноваження суду, визначені у статті 245 КАС України, суд дійшов висновку про наявність фактичних та правових підстав для задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо застосування при визначенні розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рр. та з урахуванням заробітної плати (доходу) за період до 01.07.2000, та зобов'язання відповідача здійснити з 27.02.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2021-2023 рр., та без врахування заробітної плати (доходу) за період до 01.07.2000.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією від 06.03.2024 (а. с. 3).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо застосування при визначенні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки та з урахуванням заробітної плати (доходу) за період до 01.07.2000.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити з 27 лютого 2024 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - за 2021-2023 рр., та без врахування заробітної плати (доходу) за період до 01.07.2000.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх