Постанова від 29.11.2007 по справі 10/209-3934

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"29" листопада 2007 р.

Справа № 10/209-3934

09 годин 45 хвилин

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області у складі

судді Півторака М.Є.

при секретарі судового засідання Клим Т.П.

Розглянув справу

За позовом: Тернопільського обласного державно-комунального підприємства теплових мереж "Тернопільтеплокомуненерго", м. Тернопіль, вул. Київська, 3а

До відповідача: Фінансового управління Чортківської районної державної адміністрації, смт. Чортків, вул. Шевченка, 23 Тернопільської області

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління праці та соціальної політики Чортківської районної державної адміністрації , м. Чортків, Тернопільської області

За участю представників:

Позивача: Їжак Н.П. -юрисконсульт, доручення №585/01 від 14.05.2007р.

Відповідача: Крок Л.С. -начальника відділу доходів, довіреність №795/01-19 від 08.10.2007р..

Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Сидор Т.О. -заступника начальника відділу персоніфікованого обліку, обслуговування інвалідів ВВ війни, ветеранів та праці.

В судовому засіданні представникам сторін роз'яснено належні їм права і обов'язки, передбачені ст. 49, 51, 54, 59, КАС України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Тернопільське обласне державно-комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільтеплокомуненерго", м. Тернопіль, вул. Київська, 3а звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Фінансового відділу Чортківської районної державної адміністрації, смт. Чортків, вул. Шевченка, 23 Тернопільської області пільг наданих реабілітованим особам в сумі 51 323,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує на ст. 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», відповідно до якої Фінансовий відділ Чортківської РДА відшкодовує 50% знижку з оплати комунальних послуг пільговій категорії громадян; Акт звірки розрахунків між ТОКП «Тернопільтеплокомуненерго»та Фінансовим відділом Чортківської РДА.

Ухвалою господарського суду від 17.09.2007 року призначено попереднє судове засідання о 10 год. 00 хвилин 09 жовтня 2007 року.

У відзиві на позов Фінансовий відділ Чортківської РДА заперечує заявлені вимоги повністю і вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, вказує на те, що в 2002 та 2004 роках в районному бюджеті коштів на фінансування втрат за надані послуги реабілітованим громадянам (крім тих, які фінансуються з державного бюджету) не передбачалося, а отже здійснення вказаних позивачем видатків в цих роках було б порушення ст. ст. 119,121 Бюджетного кодексу України.

Окрім того, відповідно до ст. ст. 256, 257 ЦК України позивачем пропущено строк позовної давності з 2001 року по вересень 2004 року, а тому просить у задоволенні позовних вимог в сумі 49 365,30 грн. відмовити.

24 жовтня 2007 року до господарського суду поступило клопотання ТОДКП “Тернопільтеплокомуненерго»№1285/01 від 24.10.2007р. про заміну первісного відповідача на належного відповідача -Фінансове управління Чортківської РДА, в підтвердження чого надано Положення про фінансове управління Чортківської РДА, затверджене розпорядженням голови Чортківської районної державної адміністрації від 29.11.2004р. №553.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 05 листопада 2007 року замінено первісного відповідача на Фінансове управління Чортківської РДА та відповідно до ст. 150 КАС України залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління праці та соціальної політики Чортківської РДА.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Управління праці та соціальної політики Чортківської РДА погоджується із запереченнями відповідача Фінансового управління Чортківської РДА.

В порядку статті 128 КАСУ розгляд справи відкладався до 09 годин 45 хвилин 29 листопада 2007 року.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, третьої особи, оцінивши представлені докази, суд встановив наступне:

У відповідності до ч. 1 статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтю 17 КАСУ визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом власних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів, а також зазначеною статтею визначено шляхи захисту прав та законних інтересів.

Позивач по справі: Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових «Тернопільтеплокомуненерго» місцезнаходження якого м. Тернопіль, вул. Київська, 3а є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 16.04.1994 року, наділене правом на звернення до суду з позовом за захистом свої прав.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» № 962-XII від 17.04.1991р. реабілітованим особам, які визначені ст.1 цього Закону, надається право на відповідні пільги в тому числі і на 50% знижки в межах норм, передбачених чинними законодавством на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі і теплової енергії.

Крім того, на шостій сесій двадцять першого скликання Тернопільської обласної ради народних депутатів 10.12.1991р. було прийняте рішення про встановлення для всіх, категорій реабілітованих громадян - мешканців Тернопільської області додаткових пільг, в тому числі на зниження оплати комунальних послуг на 50 % в межах норм передбачених чинним законодавством. Фінансування пільг наданих особам, які визначені ст. 3 Закону згідно з п. 91 Бюджетного кодексу України проводиться за рахунок коштів місцевого бюджету, як видатки місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансферів для забезпечення місцевих програм соціального захисту окремих категорій населення.

Згідно ст. 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2002 рік», ст. 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік», ст. 40 Закону України «Про державний бюджет України на 2003 рік», видатки з пільг та субсидій населенню на оплату комунальних послуг здійснюється з місцевих бюджетів до загального фонду державного бюджету України.

Відповідно до положень «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів» на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р., головним розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є структурні підрозділи райдержадміністрації, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту.

В силу приписів Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів, розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є управління праці та соціальної політики Чортківської районної державної адміністрації, а не фінансове управління Чортківської РДА.

Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на виконання заходів, передбачених програмами соціального захисту населення за рахунок субвенцій з Державного бюджету здійснюється в Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р, яким визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, шляхом надання цій категорії пільговиків субсидій на оплату комунальних послуг за рахунок субвенцій з Державного бюджету.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до Акту звірки розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між ТОКП «Тернопільтеплокомуненерго» та розпорядником місцевого бюджету, позивач на протязі 2001-2005 років виконував вимоги Закону України та рішення Тернопільської обласної ради і надав реабілітованим особам 50% відсоткову знижку по оплаті за теплову енергію і станом на 09.09.2007р. заборгованість по відшкодуванню пільг становить 51 323,98 грн., із них 46 693,09 грн., яка виникла за період 2001-2004 рік та 4 630,89 грн., яка виникла протягом 2005 року.

Статтею 256 Цивільного Кодексу України визначено, що позовна давність -це строк у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові ( п. 4 ст. 267 ЦК України ).

Відповідач у справі - фінансове управління Чортківської РДА, заперечуючи заявлені вимоги посилається на приписи ст. 267 ЦК України.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що є заборгованість управління праці та соціальної політики Чортківської районної державної адміністрації перед позивачем -Тернопільським обласним державно-комунальним підприємством теплових мереж “Тернопільтеплокомуненерго“, м. Тернопіль щодо відшкодування витрат передбачених Законом України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», яка станом на 01.01.2004р. становить 46 693,09 грн.

Однак, у поданій до суду заяві № 1109/01 Тернопільське обласне державно-комунальне підприємство теплових мереж “Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль визначило відповідачем у справі фінансове управління Чортківської РДА, хоча згідно Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів головним розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є управління праці та соціальної політики РДА, яке не є відповідачем у даній справі.

В силу приписів ст. 256 Цивільного Кодексу України трьохрічний строк позовної давності закінчився 01.01.2007 року.

Відповідно до п. 4 ст. 267 ЦК України сплив строку позовної давності є підставою для відмови в позові ТОКПТМ «Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль.

У відповідності до ст. 94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 19,129 Конституції України, ст. ст. 49,51,54, 59, 70,71,94,98,138,157 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.В позові відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, та протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

2.Постанова складена в повному обсязі 04 грудня 2007 року.

Суддя М.Є. Півторак