"04" грудня 2007 р.
Справа № 10/208-3933
14 годин 00 хвилин
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Півторака М.Є.
при секретарі судового засідання Клим Т.П.
Розглянув справу
За позовом: Тернопільського обласного державно-комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль, вул. Київська, 3а
До відповідача: Фінансового управління Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7
Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління праці та соціальної політики Гусяти7нської районної державної адміністрації , смт. Гусятин, вул. Незалежності, 19
За участю представників:
Позивача: Їжак Н.П. - юрисконсульт, доручення №585/01 від 14.05.2007р.
Відповідача: не прибув;
Третьої особи : не прибув ;
В судовому засіданні представнику позивача роз'яснено належні йому права і обов'язки, передбачені ст. 49, 51, 54, 59, КАС України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Тернопільське обласне державно-комунальне підприємство "Тернопільтеплокомуненерго", м. Тернопіль, вул. Київська, 3а звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом про стягнення з Фінансового управління Гусятинської районної державної адміністрації, смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7 Тернопільської області пільг наданих реабілітованим особам в сумі 11 311,95 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує на ст. 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні», відповідно до якої Фінансове управління Гусятинської районної державної адміністрації відшкодовує 50% знижку з оплати комунальних послуг пільговій категорії громадян; Акт звірки розрахунків між ТОКП «Тернопільтеплокомуненерго»та Фінансовим управлінням Гусятинської районної державної адміністрації за надані населенню послуги на які надаються пільги.
Ухвалою господарського суду від 17.09.2007 року призначено судове засідання о 10 год. 20 хвилин 09 жовтня 2007 року.
У відзиві на позов Фінансовий відділ Гусятинської РДА заперечує заявлені вимоги повністю і вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення і зазначає, що на даний час головним розпорядником коштів по виплаті компенсацій пільговим категоріям населення являється управління праці та соціальної політики Гусятинської РДА та всі розрахунки по компенсаційним виплатам фінансовим управлінням передано даному управлінню праці 01.12.2003р.; відповідно до ст. ст. 256, 257 ЦК України строк позовної давності закінчився 01.05.2006р., а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
24 жовтня 2007 року до господарського суду поступило клопотання ТОДКП “Тернопільтеплокомуненерго»№1287/01 від 24.10.2007р. про заміну первісного відповідача на належного відповідача -Фінансове управління Гусятинської РДА.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 07 листопада 2007 року замінено первісного відповідача на Фінансове управління Гусятинської РДА та відповідно до ст. 150 КАС України залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління праці та соціальної політики Гусятинської РДА ; розгляд справи відкладено на 14 годин 04 грудня 2007 року.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Управління праці та соціальної політики Гусятинської РДА в судові засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, заперечення проти позову не подав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, третьої особи, оцінивши представлені докази, суд встановив наступне:
У відповідності до ч. 1 статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтю 17 КАСУ визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом власних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів, а також зазначеною статтею визначено шляхи захисту прав та законних інтересів.
Позивач по справі: Тернопільське обласне комунальне підприємство теплових «Тернопільтеплокомуненерго» місцезнаходження якого м. Тернопіль, вул. Київська, 3а є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 16.04.1994 року, наділене правом на звернення до суду з позовом за захистом свої прав.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» № 962-XII від 17.04.1991р. реабілітованим особам, які визначені ст.1 цього Закону, надається право на відповідні пільги в тому числі і на 50% знижки в межах норм, передбачених чинними законодавством на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі і теплової енергії.
Крім того, на шостій сесій двадцять першого скликання Тернопільської обласної ради народних депутатів 10.12.1991р. було прийняте рішення про встановлення для всіх, категорій реабілітованих громадян - мешканців Тернопільської області додаткових пільг, в тому числі на зниження оплати комунальних послуг на 50 % в межах норм передбачених чинним законодавством. Фінансування пільг наданих особам, які визначені ст. 3 Закону згідно з п. 91 Бюджетного кодексу України проводиться за рахунок коштів місцевого бюджету, як видатки місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансферів для забезпечення місцевих програм соціального захисту окремих категорій населення.
Згідно ст. 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2002 рік», ст. 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік», ст. 40 Закону України «Про державний бюджет України на 2003 рік», видатки з пільг та субсидій населенню на оплату комунальних послуг здійснюється з місцевих бюджетів до загального фонду державного бюджету України.
Відповідно до положень «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів» на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р., головним розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є структурні підрозділи райдержадміністрації, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту.
В силу приписів Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів , розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є управління праці та соціальної політики Гусятинської районної державної адміністрації , а не фінансове управління Гусятинської РДА .
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на виконання заходів, передбачених програмами соціального захисту населення за рахунок субвенцій з Державного бюджету здійснюється в Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р, яким визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, шляхом надання цій категорії пільговиків субсидій на оплату комунальних послуг за рахунок субвенцій з Державного бюджету.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до Акту звірки розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між ТОКП «Тернопільтеплокомуненерго» та розпорядником місцевого бюджету, позивач на протязі 2001-2003 років виконував вимоги Закону України та рішення Тернопільської обласної ради і надав реабілітованим особам 50% відсоткову знижку по оплаті за теплову енергію і станом на 09.09.2007р. заборгованість по відшкодуванню пільг становить 11 311,95, яка виникла за період 2001 -2003 рік.
Статтею 256 Цивільного Кодексу України визначено, що позовна давність -це строк у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові ( п. 4 ст. 267 ЦК України ).
Відповідач у справі - фінансове управління Гусятинської РДА , заперечуючи заявлені вимоги посилається на приписи ст. 267 ЦК України.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено , що є заборгованість Управління праці та соціальної політики Гусятинської РДА перед позивачем - Тернопільським обласним державно-комунальним підприємством теплових мереж “ Тернопільтеплокомуненерго “, м. Тернопіль щодо відшкодування витрат передбачених Законом України “ Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні “ , яка станом на 01.06.2003р. становила 11 311, 95 грн.
Однак , у поданій до суду заяві № 1110/01 Тернопільське обласне державно-комунальне підприємство теплових мереж “Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль визначило відповідачем у справі фінансове управління Гусятинської РДА , хоча згідно Порядку фін снування видатків місцевих бюджетів головним розпорядником коштів на здійснення заходів соціального захисту є управління праці та соціальної політики РДА , яке не є відповідачем у даній справі
В силу приписів ст. 256 Цивільного Кодексу України трьохрічний строк позовної давності закінчився 01.06.2006 року.
Відповідно до п. 4 ст. 267 ЦК України сплив строку позовної давності є підставою для відмови в позові ТОКПТМ «Тернопільтеплокомуненерго», м. Тернопіль.
У відповідності до ст. 94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 19,129 Конституції України, ст. ст. 49,51,54, 59, 70,71,94,98,138,157 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ,-
1.В позові відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, та протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
2.Постанова складена в повному обсязі 04 грудня 2007 року.
Суддя М.Є. Півторак