Постанова від 10.04.2024 по справі 756/1903/24

Справа № 756/1903/24

Провадження № 3/756/1433/24

УКРАЇНА
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року місто Київ

Суддя Оболонського районного суду м. Києва Ткач М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До Оболонського районного суду м. Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124, ст. 122-4 КУпАП .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 641590 від 28.01.2024, 28 січня 2024 року о 20 год. 10 хв., у м. Києві на проспекті Степана Бандери, 36-А, водій транспортного засобу «ЗАЗ TF69YO» реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 під час руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечно і не створить перешкоди іншим учасникам дорожнього руху, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, внаслідок чого, здійснив наїзд на транспортний засіб «JEEP CHEROKEE» реєстраційний номер НОМЕР_2 , що стояв, водій ОСОБА_2 . В результаті ДТП транспорті засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальні збитки, травмованих немає.

Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №437310 від 28.01.2024, 28 січня 2024 року о 20 год. 10 хв., у м. Києві на проспекті Степана Бандери, 36-А, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ЗАЗ TF69YO» реєстраційний номер НОМЕР_1 , скоїв ДТП, а саме, зіткнення з автомобілем «JEEP CHEROKEE» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який був припаркований, після чого зник з місця події.

ОСОБА_1 порушив п.п.2.10А, 2.3б, 10.9 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративні правопорушення, що передбачені ст. 124 та ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

11.03.2024 на адресу суду від УПП Департаменту патрульної поліції Нацполіції України надійшли додаткові матеріали для приєднання до справи.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав, повідомив, що про вказану подію йому стало відомо пізніше, після приїзду до нього працівників поліції. В той день він виїзджав зі стоянки ТРЦ «Блокбастер» не відчув та не бачив ніякого зіткнення з іншим автомобілем, у нього не було умислу на вчинення такого правопорушення, відтак, просив закрити провадження по справі.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні повідомила, що 28.01.2024 її чоловік ОСОБА_2 припаркував належний їм автомобіль «JEEP CHEROKEE» реєстраційний номер НОМЕР_2 біля ТРЦ «Блокбастер» і вона перебувала у автомобілі в той час, коли в їх автомобіль задньою частиною в'їхав автомобіль «ЗАЗ TF69YO» реєстраційний номер НОМЕР_1 і не зупинившись, поїхав далі. Вона кричала, щоб він зупинився, але водій її не чув.

Вивчивши та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, заслухавши учасника судового процесу, свідка, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 в учиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, з огляду на таке.

Відповідно до п. 2.3 «б» ПДР «Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі».

Згідно з п. 10.9 ПДР «Під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб».

Адміністративним порушенням відповідно до ст. 124 КУпАП є порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Суд зобов'язаний виконувати завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 1 КУпАП, у якій зазначено, що завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Отже, суд, під час розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повинен встановити, чи була дорожньо-транспортна подія, чи були отримані пошкодження транспортними засобами, діями якої особи завдано цієї шкоди, а також, які положення правил дорожнього руху було порушено вказаною особою.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи винуватість особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП повністю доведена доказами, а саме: відомостями, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 641590 від 28.01.2024, схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, письмовими показаннями наданими учасниками ДТП щодо часу, місця, способу, в частині обставин ДТП, які відповідають даним відображеним в схемі ДТП та протоколі про адміністративне правопорушення та показами свідка.

Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 року зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.

Відповідно до ст. 33 КУпАП, суд, при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, ступінь його вини.

Обставин, що пом'якшує покарання правопорушника судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлено.

Ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, а також характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ст. 124 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Що стосується протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 122-4 КУпАП адміністративним правопорушенням є залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.

Відповідно до п. 2.10 а) ПДР встановлено, що «У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: a) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди».

У ході розгляду протоколу було встановлено, що ОСОБА_1 , будучи переконаним, що ДТП не відбулось, оскільки не відчув зіткнення, він не усвідомлював, що причетний до ДТП, через що і поїхав з місця події. У матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того, що останній розумів, що будучи причетним до ДТП, умисно залишив місце події.

Відтак, пояснення ОСОБА_1 матеріалами справи не спростовуються, тому в діях ОСОБА_1 відсутня подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП.

Згідно ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП слід закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 40-1, 122-4, 124, 221, 247, 276-280, 283-287, 289 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 ( шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.

Суддя М.М. Ткач