Справа № 362/6014/16-ц
Провадження № 2/362/216/24
22 травня 2024 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Кравченко Л.М.,
за участі: секретарів судового засідання - Шаблій Т.С., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
прокурора - Ламшиної О.О.,
представника відповідача - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом Першого заступника прокурора Київської області в інтересах Київської обласної державної адміністрації та Державного підприємства «Київське лісове господарство» до Обухівської районної військової адміністрації Київської області та ОСОБА_5 про визнання недійсними розпоряджень органу державної влади та державного акту про право власності на земельну ділянку, -
Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання поважними причини пропуску прокурором строку позовної давності для звернення до суду з зазначеним позовом та поновити його, захистивши право шляхом визнання недійсними:
?розпоряджень Васильківської районної державної адміністрації від 01.10.2010 № 1424 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту» та № 2275 від 29.12.2012 р., яким останній було затверджено проект землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим № 3221484000:07:012:0043, площею 2,0000 га з особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва;
?державного акту серії ЯЙ № 339828 від 29.12.2012 р. на право власності на земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим № 3221484000:07:012:0043, для індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради Васильківського району, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322140001012272;
?витребувати на користь держави, в особі Кабінету Міністрів України, та у постійне користування ДП «Київське лісове господарство» з незаконного володіння відповідача ОСОБА_5 спірну земельну ділянку та стягнути з відповідачів на користь прокуратури Київської області судовий збір.
Свої вимоги прокурор обґрунтував тим, що розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту» від 01.10.2010 № 1424 затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,0000 га на території Крушинської сільської ради Васильківського району. Після цього, управлінням Держкомзему у Васильківському районі 06.10.2011 на підставі вищевказаного розпорядження Васильківської районної державної адміністрації видано державний акт серії ЯЛ № 191164 на право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га ОСОБА_5 , який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322140001003271. Під час досудового розслідування кримінального провадження за № 42016111200000813 від 07.11.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, яке перебуває в провадженні СВ Васильківського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області установлено, що розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації від 29.12.2012 № 2275 ОСОБА_5 затверджено проект землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим № 3221484000:07:012:0043, площею 2,0000 га, з особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва. Відповідачем було отримано державний акт серії ЯЙ № 339828 від 29.12.2012 року на право власності на земельну ділянку площею 2,0 га з кадастровим № 3221484000:07:012:0043 для індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради Васильківського району, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322140001012272, тоді як державний акт серії ЯЛ № 191164 на право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га ОСОБА_6 , скасовано.
Враховуючи, що розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 01.10.2010 № 1424 прийнято всупереч ст. 19 Конституції України, ст.20 ЗК України та ст.57 ЛК України, тому і розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 29.12.2012 року № 2275 про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки та виданий на його підставі державний акт серії ЯИ № 339828 від 29.12.2012 року підлягають визнанню недійсними на підставі ст.ст.152 і 155 ЗК України.
Рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2017 р., у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
07 лютого 2018 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області залишили рішення суду першої інстанції без змін.
19 вересня 2018 р. постановою Верховного суду рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2017 р. та постанову Апеляційного суду Київської області від 07 лютого 2018 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
При цьому, підставою для скасування рішень Верховний суд вказав: «відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з відсутності доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка належить до земель лісового фонду та знаходиться у постійному користуванні ДП «Київське лісове господарство», оскільки будь-які документи щодо відведення та закріплення цих земельних ділянок за лісовпорядними організаціями відсутні.
Разом з тим, поза увагою судів попередніх інстанцій залишився лист Київського обласного та по м. Києву Управління лісового та мисливського господарства від 01 лютого 2016 р. № 04-36/185, відповідно до якого до розпорядження Васильківської райдержадміністрації № 1424 від 01 листопада 2010 року спірна земельна ділянка була складовою частиною лісового масиву, постійним лісокористувачем якого є ДП «Київське лісове господарство» (Васильківське лісництво, квартал 42 виділ 13), погодження на вилучення та зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки управління не надавало, а також лист ДП "Український державний найково-дослідний інститут проектування міст "ДНІПРОМІСТО" імені Ю.М.Білоконя від 07 листопада 2016 року № 5-2587, відповідно до якого функціональним призначенням земельної ділянки з кадастровим номером 3221484000:07:012:0043, є ліси, лісопарки; копія планшету Васильківського лісництва ДП «Київське лісове господарство» 2003 року та проект організації та розвитку лісового господарства виробничої частини ДЛГО «Київліс».
Крім того, з листа ВО "Укрдержліспроект" за № 41 від 02 лютого 2016 р. убачається, що спірна земельна ділянка, кадастровий номер 3221484000:07:012:0043 часткового накладається на землі лісогосподарського призначення за даними лісовпорядкування 2014 та 2003 років (квартал 42 Васильківського лісництва ДП «Київське лісове господарство»).
Зазначеним доказам, що підтверджують доводи прокурора та ДП «Київське лісове господарство» про належність спірної земельної ділянка до земель лісогосподарського призначення, суди попередніх інстанцій оцінки не надали.
Посилання судів на неможливість встановити факт накладення спірної земельної ділянки на землі ДП «Київське лісове господарство» з огляду на неможливість проведення призначеної у справі судової земельно-технічної експертизи через відсутність каталогу координат точок меж земельної ділянки лісогосподарського призначення не можуть бути достатньо переконливими, оскільки висновок експертизи є одним із доказів, який не має наперед встановленої сили та оцінюється судом у сукупності з іншими доказами.
Ураховуючи наведене, суди першої та апеляційної інстанцій не встановили фактичні обставини у справі, зокрема не з'ясували. чи належить земельна ділянка. передана у власність відповідачу, до земель дісового призначення, чи перебувала вона у користуванні ДП "Київське лісове господарство", та чи була вилучена у нього у встановленому законом порядку".
Прокурор 20.01.2021 р. подав заяву про зміну предмета позову, а саме пункт 4 прохальної частини позовної заяви вважати в наступній редакції: Зобов'язати ОСОБА_5 повернути у власність держави в особі Кабінету Міністрів України та у постійне користування ДП «Київське лісове господарство» земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим номером 3221484000:07:012:0043, що розташована на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області. Вказує на те, що вірним способом захисту порушених інтересів держави є заявлення негаторного позову на підставі ст. 391 ЦК України з вимогою про повернення спірної земельної ділянки дійсному власнику, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки лісогосподарського призначення.
Представники позивачів Київської обласної державної адміністрації та Державного підприємства «Київське лісове господарство» та представник Обухівської районної військової адміністрації Київської області в судове засіданні не з'явились, судом повідомлялись належно.
Представник відповідача ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечувала, вказуючи на те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів в обгрунтування позову, а тому заявлені вимоги є необґрунтованими.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що розпорядженням Васильківської районної адміністрації Київської області № 685 від 11 березня 2010 р. надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідачеві ОСОБА_5 , загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.19).
Відповідно до довідки Управління Держкомзему у Васильківському районі від 19.03.2010 р. № 265/02-9з, земельна ділянка загальною площею 2,00 га відведена у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства, рахуються як землі запасу (пасовища) на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.23).
Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 1424 від 1 жовтня 2010 р. передано у власність земельну ділянку ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту (т.1 а.с.29).
Згідно держаного акту на право власності на земельну ділянку 3221484000:07:012:0043 від 06 жовтня 2011 р. відповідач ОСОБА_5 , на підставі розпорядження Васильківської районної державної адміністрації від 01 жовтня 2010 р. № 1424 є власником земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована га території Крушинської сільської ради Васильківського району, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий 3221484000:07:012:0043 (т.1 а.с.31).
Розпорядженням Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 2195 від 21 листопада 2011 р. надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, відповідачеві ОСОБА_5 з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва загальною площею 2,0000 га на території Крушинської сільської ради, за межами населеного пункту (т.2 а.с. 36-37).
Відповідно до розпорядження Васильківської районної державної адміністрації Київської області № 2275 від 29 грудня 2012 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, відповідачеві ОСОБА_5 з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради Васильківського району Київської області та змінено цільове призначення земельної ділянки ОСОБА_5 площею 2,0000 га (кадастровий 3221484000:07:012:0043) з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Крушинської сільської ради, за межами населеного пункту (т.1 а.с.80).
Згідно держаного акту на право власності на земельну ділянку 3221484000:07:012:0043 від 29 грудня 2012 р. відповідач ОСОБА_5 на підставі розпорядження Васильківської районної державної адміністрації № 2275 від 29.12.2012 р. є власником земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована на території Крушинської сільської ради, цільове призначення якої для індивідуального садівництва, кадастровий 3221484000:07:012:0043 (т.1 а.с.82).
Відповідно до положень ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Положеннями ст.6 ЛК України визначено, що всі ліси в Україні є власністю держави. Ради народних депутатів в межах своєї компетенції надають земельні ділянки лісового фонду у постійне користування або вилучають їх в порядку, визначеному земельним та цим кодексами.
Відповідно до положень ст.84 ЗК України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
За змістом положень ст.3 ЗК України, земельні відносини, що виникають зокрема, при використанні лісів, регулюються цим Кодексом. Інші нормативні акти застосовуються у випадку, якщо вони не суперечать останньому.
За загальним правилом, визначеним у ст. 84 ЗК України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, серед іншого, і землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Єдиний можливий такий випадок, передбачений ч. 2 ст. 56 даного Кодексу, за якою громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.
В той же час, положеннями ч.1 ст.57 даного Кодексу передбачено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Інших випадків, які б передбачали можливість передачі земель лісогосподарського призначення у приватну власність громадянам та юридичним особам законодавство не містить.
Відповідно до положень ч.ч.1 і 2 ст.149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до довідки Управління Держкомзему у Васильківському районі 19.03.2010 р. № 265/02-9з, земельна ділянка загальною площею 2,00 га "відведена у власність ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства, рахуються як землі запасу (пасовиша) на території Крушинської сільської ради за межами населеного пункту.
Згідно листа Київського обласного та по м. Києву Управління лісового та мисливського господарства від 01 лютого 2016 р. № 04-36/185, розпорядженням Васильківської райдержадміністрації № 1424 від 01 листопада 2010 р. спірна земельна ділянка була складовою частиною лісового масиву, постійним лісокористувачем якого є ДП «Київське лісове господарство» (Васильківське лісництво, квартал 42 виділ 13), погодження на вилучення та зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки управління не надавало (а.с. 33 т. 1).
В листі ВО «Укрдержліспроект» за № 41 від 02 лютого 2016 р. повідомляється, що спірна земельна ділянка, кадастровий номер 3221484000:07:012:0043 часткового накладається на землі лісогосподарського призначення за даними лісовпорядкування 2014 та 2003 років (квартал 42 Васильківського лісництва ДП «Київське лісове господарство»). Разом з тим, доказів такого накладення та в якій саме частці ВО «Укрдержліспроект» не надає, а наданий фрагмент публічно - кадастрової карти не відображає накладки (а.с. 34 т. 1).
У відповідності до додаткових пояснень по справі та доручення матеріалів ДП «Київське лісове господарство» вих. № 02-132 від 06 лютого 2017 р., єдиними виконавцем робіт з лісовпорядкування в Україні є ВО «Укрдержліспроект», якою виготовлено планово-картографічні матеріали лісовпорядкування і передані для користування до ДП «Київський лісгосп». Документом, що підтверджує право ДП «Київський лісгосп» на земельні ділянки до одержання державного акта про право постійного користування ними є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування (а.с. 162 т. 1). Тобто, ДП «Київське лісове господарство» підтверджено, що земельні ділянки лісового господарства не є сформованими, а тому встановити координати їх місце розташування не вбачається можливим.
Відповідно до листа ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю. М. Білоконя від 07 листопада 2016 р. № 5-2587, територія, в межах якої, орієнтовно, розташована зазначена у листі від 03.11.2015 № 21396-вих.16 земельна ділянка (кадастровий номер 3221484000:07:012:0043) відповідно до містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану м. Василькова» за результатами громадських слухань та згідно протоколу погоджувальної комісії (договір від 04.02.2015р. № 665-01-2015р.) знаходиться в перспективних межах м. Васильків. Функціональне призначення вищезгаданої території - ліси, лісопарки. (а.с. 172 т. 1). З огляду на дату вказаного у листі договору та дату надання спірної земельної ділянки відповідачу ОСОБА_5 даний доказ не підтверджує доводи позивача про належність спірної земельної ділянка до земель лісогосподарського призначення.
Зазначеними вище доказами не підтверджено доводів прокурора та ДП «Київське лісове господарство» про належність спірної земельної ділянка до земель лісогосподарського призначення.
22.08.2017 р. до суду від КНДІСЕ за вих. № 7887/17-41 від 10.08.2017 р. надіслано повідомлення про неможливість надання висновку судової земельно-технічної експертизи (надалі - повідомлення) № 7887/17-41 від 10.08.2017 року (а.с. 1-3 т. 2).
З огляду повідомлення, на неодноразові клопотання експерта про надання каталогу координат поворотних точок меж лісової ділянки, яка є складовою частиною лісового масиву (Васильківське лісництво, квартал 42 виділ 13), постійним користувачем якого є ДП «Київське лісове господарство», відповідно до матеріалів лісовпорядкування, в державній системі координат, клопотання не забезпечувались. Каталог координат поворотних точок меж лісової ділянки, щодо якої ставилось питання відсутній.
Відповідно до листа прокуратури Київської області від 29.06.2017 вих №и 37н-6014 (а.с. 6-7 т. 2), листом ВО «Укрдержліспроект» № 327 від 19.06.17 р. повідомило про відсутність координат поворотних точок кварталу 42, виділ 13 Васильківського лісництва ДП «Київський лісгосп» (а.с. 8 т. 2).
Застосування наслідків ухилення від участі в експертизі можливе лише після постановлення ухвали про призначення або зобов'язання участі іншої сторони у експертизі (у разі самостійного замовляння проведення експертизи, ст. 106 ЦПК) та підтвердження факту ухилення особи від участі в експертизі та наявності факту роз'яснення сторонам з боку суду наслідків ухилення від проведення експертизи (постанова Пленуму Верховного Суду України № 5 від 12.06.2009 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду»). Фактично суд виходить з припущення, що особа ухиляється від участі в експертизі, оскільки побоюється її результатів, а тому визнає факт, який треба було встановити експертизою, доведеним. Ця норма є винятком із загального правила, сформульованого у ч. 6 ст. 81 ЦПК про те, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Аналіз судової практики дозволяє зробити висновок, що спеціальну процесуальну санкцію згідно зі ст. 109 ЦПК України суди застосовували при розгляді різної категорії спорів, у тому числі спорів, що виникають із сімейних правовідносин, спорів, що виникають із договорів, спорів про відшкодування шкоди тощо. Відповідно до ч. 1 ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визначенні. Ухиленням від участі в експертизі є умисні дії особи, яка бере участь у справі, метою яких є неможливість проведення експертизи, яку призначив суд, а саме: ненадання експертам необхідних матеріалів або документів, які є в особи; відмова надати зразки для дослідження; недопущення до приміщень або майна, яке підлягає дослідженню тощо.
Таким чином, суд, оцінивши висновок експертизи у сукупності з іншими доказами, враховуючи, що неможливість проведення призначеної у справі судової земельно-технічної експертизи є наслідком невиконання позивачем клопотань експерта, приходить до висновку про наявність достатньо переконливих обставин про те, що земельна ділянка, передана у власність відповідачу не належить до земель лісового призначення, та на момент її виділення не перебувала у користуванні ДП «Київське лісове господарство».
Отже, прокурором не надано жодних документів, передбачених діючим законодавством (ст.ст. 56, 57 ЗК України та ст.ст. 17, 40 ЛК України, тощо), якими б підтверджувалось право Державного підприємства «Київське лісове господарство» щодо постійного користування спірною земельною ділянкою під лісове господарство, через відсутність каталогу координат поворотних точок меж лісової ділянки та не можливість встановлення з зазначених причин накладення на неї спірної земельної ділянки ОСОБА_5 .
Згідно до ст. 15 ЦК України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд критично ставиться до посилань представника відповідача ОСОБА_5 про застосування строків позовної давності через відмову в задоволені позову з інших правових підстав.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19, 121 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 15, 57-59, 60, 88, 209, 212-214 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 20-23, 52, 55, 84, 116, 118, 121, 122, 125, 126, 149, 152, 155, 198 ЗК України, ст.ст. 16, 31, 203, 204, 215, 216, 251-253, 258, 261, 264, 267, 387, 388, 392 ЦК України, ст.ст. 5, 27, 31, 57 ЛК України, ст.ст. 3, 21, 43, 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд, -
В задоволені позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скаргу на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М.Кравченко