Справа №766/9277/21
н/п 1-кп/766/1563/24
10.06.2024 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 (на відеоконференції),
захисника ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5 (на відеоконференції)
розглянувши під час відкритого судового засідання в залі суду в м. Херсоні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 : адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР № 62020080000000275 від 07.05.2020 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Херсонської області, Високопільського району, с. Новомиколаївка, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою:
АДРЕСА_2 , працюючого на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Херсон-порт» Чорноморської митниці Держмитслужби, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України;
встановив:
У провадженні Херсонського міського суду Херсонської області перебуває вказане вище кримінальне провадження.
До Херсонського міського суду Херсонської області від захисника обвинуваченого ОСОБА_5 : адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_5 у зв'язку з закінченням строку притягнення до кримінальної відповідальності.
Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав вказане клопотання в повному обсязі, просив закрити кримінальне провадження щодо нього та звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.
Захисник ОСОБА_4 підтримала зазначене клопотання та просила його задовольнити.
Прокурор не заперечував щодо закриття кримінального провадження у зв'язку з закінченням строку притягнення до кримінальної відповідальності, на підставі ст. 49 КК України. Строки давності щодо них не переривалися та не зупинялися.
Розглянувши клопотання, вислухавши думки учасників судового провадження, суд приходить до висновку, що клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 : адвоката ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 3 ст. 285, ч. 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288 КПК, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання й, у випадку встановлення передбачених у ст. 49 КПК підстав та відсутності заперечень з боку обвинуваченого закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності.
Приписи ч. 1 ст. 285, ч. 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288 КПК і положення ст. 49 КК є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов'язок розглянути відповідне питання (постанови Верховного Суду від 30 червня 2021 року, справа 362/2406/17, провадження № 51-6287км20; від 02 лютого 2021 року, справа № 175/2118/13-к, провадження № 51-3872км20).
Суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна зі сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням, зокрема і в підготовчому судовому засіданні. За наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності відповідно до ст. 49 КК та відсутності обставин, визначених, зокрема у частинах 2-5 цієї статті, суд зобов'язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності і закрити кримінальне провадження щодо неї.
А отже, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності із закриттям провадження у справі як під час підготовчого судового засідання, так і під час розгляду справи по суті в загальному порядку, керуючись статтями 12, 49 КК.
Відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_5 перебував з 14.12.2015 відповідно до наказу №475-О від 09.12.2015 Херсонської митниці ДФС на посаді державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС. Наказом № 557-О від 08.08.2017 ОСОБА_5 переведено з 11.08.2017 на посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Херсон-Порт» Херсонської митниці ДФС.
Знаходячись на вказаних посадах, ОСОБА_5 , реалізуючи функції держави у сфері митної справи, будучи державним службовцем категорії «в» та службовою особою, являючись у відповідності до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу, а тобто представником влади, маючи владні повноваження, а саме право в межах своєї компетенції висувати вимоги, а також приймати рішення, які обов'язкові для виконання фізичними та юридичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам служби, вчинив умисне діяння за наступних обставин.
Відповідно до п.п. 1.3. посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС від 24.07.2015, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Херсон-Порт» Херсонської митниці ДФС від 24.02.2016, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС від 11.11.2016, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 14.06.2018, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 20.08.2018, ОСОБА_5 здійснює митний контроль та митне оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами та юридичними особами.
Згідно з пунктом 11 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 451 від 21.05.2012, митний контроль суден закордонного плавання здійснюється, як правило, документально у приміщеннях митних органів.
Для здійснення митного оформлення поза місцем розташування митних органів існує певна процедура.
Так, відповідно до ч. 7 ст. 247 Митного кодексу України, за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи митні формальності можуть виконуватися органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів, а також поза робочим часом, установленим для них.
У відповідності до ст. 336 Митного кодексу України, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, у тому числі, шляхом митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).
Згідно з ч. 8 ст. 247 Митного кодексу України, за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб справляється плата у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, та в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 1.3 Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженому наказом Міністерства доходів і зборів України № 804 від 16.12.2013 та, у подальшому, після втрати чинності зазначеного вище Порядку, відповідно до п. 3 Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 862 від 23.10.2017 (набув чинності 05.12.2017), плата справляється: 1) за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа, що подається на паперовому носії, або за електронною митною декларацією, засвідченою електронним цифровим підписом, 2) за уніфікованою митною квитанцією - у разі виконання митних формальностей, які не передбачають подання митної декларації, зазначеної у підпункті 1 цього пункту.
Порядок нарахування та внесення плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів визначено розділом 2 зазначеного вище Порядку від 16.12.2013 № 804 (розділом 2 Порядку від 23.10.2017 № 862).
Нарахування плати здійснюється за розмірами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 93, що становить 20 євро (EUR) за кожну повну та неповну годину виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування органів доходів і зборів, незалежно від кількості посадових осіб органів доходів і зборів, залучених до їх проведення.
Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Порядку від 16.12.2013 № 804, (пункту 2 розділу 1 Порядку від 23.10.2017 № 862) місцем розташування органів доходів і зборів є адреси, зазначені у положенні про митницю (митницю ДФС) та положенні про митний пост, що затверджені у порядку, визначеному Митним кодексом України.
Згідно з Положенням про митний пост "Херсон-порт" Херсонської митниці ДФС, затвердженого наказами Херсонської митниці ДФС від 24.07.2015 № 163, від 16.03.2016 № 141 та від 11.11.2016 № 457, митний пост розташований за адресою: АДРЕСА_3 Херсон, Привокзальна площа, 3-А.
Комплекс дій по здійсненню митного оформлення транспортних засобів включає, у тому числі, проведення огляду транспортного засобу, заповнення необхідних документів, уніфікованої митної квитанції МД-1, внесення інформації в АСМО «Інспектор-2006», списання коштів з рахунку агентської організації за проведення оформлення, заповнення генеральної (загальної) декларації та інших документів, з яких формується суднова справа, долучення до окремих справ митного поста для зберігання звернення про виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них.
Відповідно до Порядку заповнення уніфікованої митної квитанції МД-1, який встановлений наказом Державної митної служби України № 1 від 04.01.2005 та згідно своїх посадових інструкцій ОСОБА_5 , після здійснення митних формальностей поза місцем розташування митного посту, як службова особа, яка їх здійснила, зобов'язаний у інформаційній автоматизованій системі «Інспектор-2006» у розділі «Оформлення квитанцій МД-1», заповнити необхідні графи з урахуванням часу проведення митних формальностей та інших даних і списати нараховані кошти з рахунку агентської організації, яка є представником власника судна в порту.
ОСОБА_5 у період з 03.01.2016 по 26.07.2018, у робочий час, знаходячись на зазначених нижче суднах, які перебували у пунктах пропуску, а отже поза місцем розташування органів доходів і зборів, здійснив митне оформлення наступних суден закордонного плавання:
1.Судна (Прихід) «АЛЬКОР» від 22.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
2.Судна (Прихід) « ОСОБА_6 » від 20.08.2017, пункт пропуску: ХМТП;
3.Судна (Прихід) «Нефтерудовоз - 46М» від 11.08.2017, пункт пропуску: ХМТП;
4.Судна (Прихід) « ОСОБА_6 » від 12.06.2017, пункт пропуску: ХМТП;
5.Судна (Прихід) «Днепровец-2» від 13.06.2017, пункт пропуску: ХМТП;
6.Судна (Прихід) «Mednogorsk» від 20.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
7.Судна (Відхід) «Орєль-2» від 26.07.2017, пункт пропуску: ХМТП;
8.Судна (Прихід) «ADASUN» від 27.06.2016, пункт пропуску: ХМТП;
9.Судна (Відхід) «Alik» від 02.08.2016, пункт пропуску: ХМТП;
10.Судна (Прихід) «NEREUS» від 21.04.2017, пункт пропуску: ХCЗ «Термінал»;
11.Судна (Відхід) «NEREUS» від 29.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
12.Судна (Прихід) «Sibirskiy-2132» від 16.02.2017, пункт пропуску: ХМТП;
13.Судна (Відхід) «GARIPBABA» від 10.08.2016, пункт пропуску: ХМТП;
14.Судна (Відхід) «UnitedOcean» від 06.08.2016, пункт пропуску: ХДЗ Паллада;
15.Судна (Прихід) «FRONTERA» від 12.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
16.Судна (Прихід) «BraveHeart» від 10.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
17.Судна (Прихід) «AmalNeptune» від 04.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
18.Судна (Відхід) «MERTON-1» від 08.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
19.Судна (Відхід) «BraveHeart» від 04.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
20.Судна (Прихід) «Механік Черевко» від 15.10.2017, пункт пропуску: ХРП;
21.Судна (Прихід) «Дніпро- Лайн» від 04.06.2017, пункт пропуску: ХМТП;
22.Судна (Відхід) «EMREKOSE» від 31.07.2017, пункт пропуску: ХМТП;
23.Судна (Відхід) «VectisOsprey» від 16.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
24.Судна (Відхід) «VECTISISLE» від 16.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
25.Судна (Відхід) «Дніпро Лайн» від 16.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
26.Судна (Прихід) «Медногорск» від 03.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
27.Судна (Відхід) «Святий Петро» від 20.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
28.Судна (Відхід) «Нафторудовоз 45-М» від 24.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
29.Судна (Прихід) «Орель-2» від 24.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
30.Судна (Відхід) «Володимир Шарков» від 28.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
31.Судна (Відхід) «Медногорск» від 28.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
32.Судна (Прихід) «Медногорск» від 20.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
33.Судна (Прихід) «Орель-2» від 28.08.2017, пункт пропуску: ХМТП;
34.Судна (Прихід) «Володимир Шарков» від 09.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
35.Судна (Прихід) «PORADA» від 21.09.2017, пункт пропуску: ХДЗ Паллада;
36.Судна (Відхід) «Орель-5» від 29.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
37.Судна (Відхід) «Володимир Шарков» від 29.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
38.Судна (Прихід) «Володимир Шарков» від 25.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
39.Судна (Прихід) «ANDA» від 15.08.2017, пункт пропуску: ХМТП;
40.Судна (Відхід) «SEABREEZE» від 07.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
41.Судна (Прихід) «SEABREEZE» від 03.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
42.Судна (Прихід) «Mednogorsk» від 25.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
43.Судна (Прихід) «Афанасій Матюшенко» від 29.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
44.Судна (Відхід) «Афанасій Матюшенко» від 30.07.2017, пункт пропуску: ХМТП;
45.Судна (Відхід) «VFTanker - 5» від 16.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
46.Судна (Прихід) «RAMAH» від 11.08.2017, пункт пропуску: ХМТП;
47.Судна (Прихід) «АЛЬКОР» від 03.01.2016, пункт пропуску: ХМТП;
48.Судна (Прихід) «TANGOSOL» від 03.01.2017, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
49.Судна (Відхід) «PALLADA» від 07.01.2017, пункт пропуску: ХМТП;
50.Судна (Прихід) «VOLGO-BALT 227» від 07.01.2017, пункт пропуску: ХМТП;
51.Судна (Відхід) «ОРЕЛ-5» від 01.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
52.Судна (Прихід) «ОРЕЛ-5» від 28.03.2017, пункт пропуску: ХМТП;
53.Судна (Відхід) «Дніпровець-2» від 01.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
54.Судна (Прихід) «Дніпровець-2» від 28.03.2017, пункт пропуску: ХМТП;
55.Судна (Відхід) «PORADA» від 02.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
56.Судна (Відхід) «Семен Руднев» від 05.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
57.Судна (Відхід) «Орель-3» від 10.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
58.Судна (Прихід) «PHORCYS» від 03.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
59.Судна (Прихід) «ARCTUR» від 02.07.2017, пункт пропуску: ХСЗ;
60.Судна (Відхід) «BLACKEAGLE» від 09.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
61.Судна (Прихід) «RIROIL-1» від 09.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
62.Судна (Відхід) «MEGASUN» від 14.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
63.Судна (Прихід) «TKROTTERDAM» від 13.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
64.Судна (Прихід) «NUR» від 03.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
65.Судна (Прихід) «DIANAS» від 25.09.2017, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
66.Судна (Відхід) «DIANAS» від 12.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
67.Судна (Прихід) «Starocherkassk» від 31.01.2017, пункт пропуску: ХМТП;
68.Судна (Відхід) «STAROCHERKASK» від 04.02.2017, пункт пропуску: ХМТП;
69.Судна (Відхід) «Octopus» від 12.02.2017, пункт пропуску: ХМТП;
70.Судна (Прихід) «SERRAATASOY» від 16.03.2018, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
71.Судна (Прихід) «MasterAhmad» від 19.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
72.Судна (Прихід) «MICHELLE-1» від 16.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
73.Судна (Відхід) «VOLGONEFT 268» від 28.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
74.Судна (Прихід) «Volgoneft 268» від 20.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
75.Судна (Відхід) «MERTON 1» від 08.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
76.Судна (Прихід) «BLACKSEAS» від 04.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
77.Судна (Відхід) «BlackSeaS» від 08.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
78.Судна (Відхід) «Орель-5» від 29.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
79.Судна (Прихід) «Орель 2» від 25.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
80.Судна (Відхід) «Орель-2» від 29.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
81.Судна (Прихід) «AmalNeptune» від 31.01.2018, пункт пропуску: ХМТП;
82.Судна (Відхід) «VERAROSE» від 08.02.2018, пункт пропуску: ХМТП;
83.Судна (Відхід) «DIANAS» від 04.02.2018, пункт пропуску: ХМТП;
84.Судна (Прихід) «KAPITANVORONKOV» від 09.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
85.Судна (Прихід) «LUCYJ» від 03.01.2018, пункт пропуску: ХМТП;
86.Судна (Прихід) «MEHMETUNLU» від 09.04.2018, пункт пропуску: ХСЗ;
87.Судна (Відхід) «ALVADI-1» від 09.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
88.Судна (Відхід) «Святий Петро» від 28.01.2018, пункт пропуску: ХРП;
89.Судна (Відхід) «Дніпро Лайн» від 19.01.2018, пункт пропуску: ХМТП;
90.Судна (Прихід) «PALMALICONFIDENCE» від 16.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
91.Судна (Відхід) «ANDA» від 11.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
92.Судна (Прихід) «BALTIMORE» від 15.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
93.Судна (Прихід) «VOLGODON 207» від 13.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
94.Судна (Відхід) «VOLGODON 207» від 21.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
95.Судна (Прихід) «ОРЕЛЬ-2» від 04.03.2018, пункт пропуску: ХРП;
96.Судна (Прихід) «Валерій Платонов» від 13.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
97.Судна (Відхід) «Валерій Платонов» від 28.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
98.Судна (Відхід) «Орель 2» від 01.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
99.Судна (Прихід) «Мартин Аацис» від 28.03.2018, пункт пропуску: ХРП;
100.Судна (Відхід) «Мартін Аацис» від 05.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
101.Судна (Прихід) «ОРЕЛЬ-3» від 18.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
102.Судна (Відхід) «ОРЕЛЬ-3» від 21.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
103.Судна (Відхід) «AmalNeptune» від 15.01.2018, пункт пропуску: ХМТП;
104.Судна (Прихід) «ARTEY» від 17.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
105.Судна (Прихід) «BISLAN» від 04.02.2018, пункт пропуску: ХМТП;
106.Судна (Відхід) «LIME» від 17.11.2016, пункт пропуску: ХМТП;
107.Судна (Прихід) «Лайм» від 08.11.2016, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
108.Судна (Прихід) «ABLE» від 23.06.2016, пункт пропуску: ХМТП;
109.Судна (Прихід) «Семен Руднев» від 30.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
110.Судна (Прихід) «Семен Руднев» від 12.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
111.Судна (Прихід) «JOBBER» від 11.05.2016, пункт пропуску: ХМТП;
112.Судна (Прихід) «Олесь Гончар» від 22.07.2016, пункт пропуску: ХРП;
113.Судна (Прихід) «LIFTER» від 16.11.2016, пункт пропуску: ХМТП;
114.Судна (Прихід) «SUKRET» від 08.11.2016, пункт пропуску: ХРП;
115.Судна (Прихід) «FIONA» від 27.06.2016, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
116.Судна (Відхід) «Орель-2» від 22.07.2016, пункт пропуску: ХМТП;
117.Судна (Відхід) «Семен Руднев» від 12.11.2016, пункт пропуску: ХМТП;
118.Судна (Відхід) «БМ-15» від 02.08.2016, пункт пропуску: ХМТП;
119.Судна (Відхід) «Алий» від 02.08.2016, пункт пропуску: ХМТП;
120.Судна (Відхід) «JINAN» від 10.07.2016, пункт пропуску: ХМТП;
121.Судна (Прихід) «Voornediep» від 03.01.2017, пункт пропуску: ХМТП;
122.Судна (Відхід) «OLGA» від 05.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
123.Судна (Прихід) «LENA» від 09.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
124.Судна (Відхід) «ORMI» від 21.04.2017, пункт пропуску: ХМТП;
125.Судна (Прихід) «ZeynalabdinTagiyev» від 15.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
126.Судна (Відхід) «ZeynalabdinTagiyev» від 19.05.2017, пункт пропуску: ХМТП;
127.Судна (Прихід) «JOYK» від 06.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
128.Судна (Відхід) «BERG» від 17.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
129.Судна (Відхід) «FenixOil» від 17.09.2017, пункт пропуску: ХДЗ «Палада»;
130.Судна (Відхід) «AILEEN» від 30.12.2017, пункт пропуску: ХМТП;
131.Судна (Відхід) «HACIRUSTUK» від 24.11.2017, пункт пропуску: ХМТП;
132.Судна (Відхід) «FALCONA» від 26.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
133.Судна (Відхід) «NIKO» від 29.09.2017, пункт пропуску: ХМТП;
134.Судна (Прихід) «HARMONYS» від 11.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
135.Судна (Прихід) «ARAZRIVER» від 15.10.2017, пункт пропуску: Нафтогавань;
136.Судна (Відхід) «SeaMasterS» від 24.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
137.Судна (Відхід) «WAALDIJK» від 23.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
138.Судна (Прихід) «CeydaAytekin» від 23.10.2017, пункт пропуску: ХМТП;
139.Судна (Прихід) «MICHELLE 1» від 27.05.2017, пункт пропуску: ХСЗ;
140.Судна (Відхід) «Seama» від 22.12.2017, пункт пропуску: ХМТП;
141.Судна (Прихід) «SGV-FLOT» від 20.06.2017, пункт пропуску: ХМТП;
142.Судна (Прихід) «FETIDA» від 04.03.2017, пункт пропуску: ХМТП;
143.Судна (Відхід) «OREL-5» від 20.02.2017, пункт пропуску: ХМТП;
144.Судна (Вихід) «Микола Славов» від 31.01.2017, пункт пропуску: ХМТП;
145.Судна (Прихід) «Олтеніца» від 04.01.2017, пункт пропуску: ХРП.
При цьому, близько 03.01.2016, точний час органом досудового розслідування не встановлений, перебуваючи в службовому приміщенні Херсонської митниці ДФС, точне місце під час досудового розслідування не встановлено, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на використання своїх службових повноважень у протиправний спосіб у вигляді систематичного зловживання своїм службовим становищем шляхом нездійснення нарахування та не справляння плати за митні формальності поза місцем розташування органу доходів і зборів, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичних осіб (представників судновласників) у вигляді несписання з їх рахунків плати за вищезазначені митні формальності.
Для реалізації єдиного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди представниками судновласників - агентськими організаціями (морськими агентами), ОСОБА_5 , достовірно знаючи про адресу місця розташування митного посту, маючи повноваження щодо нарахування та справляння плати за вищезазначені митні формальності поза місцем розташування митних постів Херсонської митниці ДФС, зловживаючи службовим становищем в інтересах представників судновласників - агентських організацій (морських агентів) з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «СТАРК ШИППІНГ», ПП «ДНІПРОТРАНС», ПП «СУДОСЕРВИС», ТОВ «АШЕРА ЛТД», ТОВ «СА «ПОСЕЙДОН», ТОВ «СК«АРГО», ТОВ «АРКТУР», ТОВ «АСКЕТ ШИППІНГ», ТОВ «ЕНІРЕ», ХЕРСОНСЬКЕ МОРСЬКЕ АГЕНТСТВО «ІНФЛОТ», ТОВ «МЕТІНВЕСТ- ШІППІНГ», ТОВ «СВЛ-ТРАНС», ТОВ «СКЛ ШИППІНГ», «ArcturLtd», «Global LTD», «Real-Agent» LTD», «ANK Agency», «MarineLine», «SKL LTD Kherson», «Акварель», ЧП МА «Эверест», з рахунку яких ОСОБА_5 повинен був списати кошти за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів в зборів, умисно, усвідомлюючисуспільно небезпечний характер своєї бездіяльності та її наслідки, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки такої бездіяльності і бажаючи їх настання, знаючи про передбачену законодавством України необхідність справляння відповідної плати за здійснення митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересам служби, в порушення вимог ч. 8 ст. 247 Митного кодексу України,пп. 1.2, 2.1, 2.3 Порядку застосування уніфікованої митної квитанції МД-1, затвердженого наказом Державної митної служби України від 04.01.2005 № 1, п. 8 розділу І Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 № 308, п. 1.3, 1.6, 2.5, 2.6, 2.10 Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 804 від 16.12.2013, п. 3 розділу І, пп. 5, 6, 10 розділу ІІ Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 862 від 23.10.2017, не здійснив нарахування та не списав кошти з рахунків вказаних вище агентських організацій за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів та не долучив письмові документи, їх копії для зберігання в окремі справи Херсонської митниці ДФС про виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів.
Внаслідок вчиненого державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного поста «Херсон-Порт» Херсонської митниці ДФС ОСОБА_5 діяння, протягом 2016-2018 років декларантами не сплачено витрати на митне оформлення транспортних засобів поза місцем розташування митного органу (відповідно до висновку судової економічної експертизи № 79-ЕК від 09.11.2020) на загальну суму 100 164,14 грн., що в свою чергу завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам у сфері митної політики у вигляді неотримання державою в особі Херсонської митниці ДФС протягом 2016-2018 років платежів у зазначеному вище розмірі.
Таким чином, дії ОСОБА_5 кваліфіковано як кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 364 КК України, а саме зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Крім того, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у службовому підроблені, яке виразилось у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Так, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч інтересам служби, умисно, з метою приховати нездійснення нарахування та справляння плати за митні формальності поза місцем розташування органу доходів і зборів, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей вчинив службове підроблення за наступних обставин.
Відповідно до п. п. а, п. 2, ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України водним транспортом декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі генеральну декларацію, яка містить, зокрема, найменування та опис судна, відомості про його реєстрацію та національну належність, прізвище капітана, прізвище та адресу суднового агента.
Пунктом 3 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 451 від 21.05.2012, визначено, що Генеральна (загальна) декларація - документ, що містить загальні відомості про судно і наявність чи відсутність на борту вогнепальної зброї, боєприпасів, наркотичних (психотропних) лікарських засобів, які є в судновій аптечці, а також про суднову касу. Вказана декларація обов'язково містить підпис капітана судна та скріплена судновою печаткою. В дану декларацію службовими особами митниці, які мають право здійснювати митний контроль та проводити митне оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами та юридичними особами на водному та залізничному транспорті, вноситься інформація та проставляються відмітки щодо факту та результатів здійснення митного контролю та митного оформлення судна. Вказана інформація вноситься службовою особою митниці від імені органу державної влади - відповідного митного органу.
Згідно з п. 6 розділу 3 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 № 308 (далі - Порядок) після закінчення митного оформлення судна в справах митниці залишається, серед іншого, генеральна (загальна) декларація.
Згідно з п. 1, 2 розділу 4 Порядку документи, згідно з якими було здійснено митний контроль і митне оформлення судна, формуються в суднову справу, яка реєструється у функціональному модулі "Журнал реєстрації суднових справ", що є складовою частиною АСМО "Інспектор-2006. Суднова справа формується з документів, згідно з якими були здійснені митні формальності відносно судна після прибуття його в порт на митній території України, і документів, згідно з якими були здійснені митні формальності відносно цього судна при вибутті за межі порту.
За таких обставин суднова справа є офіційним документом.
Відповідно до ч. 5 ст. 255 Митного кодексу України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Пунктом 19 схеми митного контролю визначено, що після закінчення митного контролю митний орган проводить реєстрацію документів, у яких відображаються результати митного контролю та митного оформлення, і веде їх облік у порядку, встановленому Мінфіном.
Відомості, які внесені до декларації службовими особами митниці, посвідчують юридичний факт та результати проведення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, мають юридичне значення для громадян та юридичних осіб, яким належать вказані товари та транспортні засоби. Відмітка про результати митного контролю є, в числі іншого, підставою пропуску відповідного транспортного засобу і товарів через державний кордон, а відмітка про здійснення митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів є підставою нарахування плати за це у відповідності до частини 7 статті 247 Митного кодексу України та відповідних відомчих наказів.
Генеральна (загальна) декларація має відповідну форму, передбачену Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року, для здійснення прикордонного, митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного контролю, та необхідні для офіційного документу реквізити, а саме, крім підпису капітана судна та печатки судна, при заповнені вказаного офіційного документу, службова особа митниці, яка проводить митне оформлення, в якості підтвердження завершення вказаної дії проставляє на декларації відбиток своєї особистої номерної печатки (передбачено Типовою технологічною схемою пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 451, Порядком виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 № 308 та частиною 5 ст. 255 Митного кодексу України).
Виходячи із вказаних норм у разі не внесення службовою особою до генеральної декларації відомостей щодо підстав проведення митного контролю на судні вважається, що митне оформлення транспортного засобу та товарів здійснено документально в приміщенні митниці. Внесення в генеральну (загальну) декларацію запису про здійснення митного оформлення документально, та (або) згідно Постанови Кабінету міністрів України (ПКМУ) № 451 від 21.05.2012, свідчить про здійснення митного контролю у приміщенні митниці, без огляду судна.
Інформація про завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна відмічається у відповідному листі суднової справи із зазначенням завдань та об'єктів огляду.
Відповідно до п.п. 1.3. посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС від 24.07.2015, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Херсон-Порт» Херсонської митниці ДФС від 24.02.2016, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС від 11.11.2016, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 14.06.2018, посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 20.08.2018, ОСОБА_5 здійснює митний контроль та митне оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами та юридичними особами.
Комплекс дій по здійсненню митного оформлення транспортних засобів включає, в тому числі, проведення огляду транспортного засобу, заповнення необхідних документів, уніфікованої митної квитанції МД-1, внесення інформації в АСМО «Інспектор-2006», списання коштів з рахунку агентської організації за проведення оформлення, заповнення генеральної (загальної) декларації та інших документів з яких формується суднова справа.
ОСОБА_5 , у період з 03.01.2016 по 26.07.2018 року здійснив митні формальності в пунктах пропуску, які знаходяться поза місцем розташування митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС, наступних суден закордонного плавання:
-судна «MERTON 1» (Відхід) 08.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна « ОСОБА_7 » (Прихід) 29.04.2018, пункт пропуску: ХМТП
-судна «Орель-5» (Відхід) 29.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «Mednogorsk» (Прихід) 25.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «Орель 2» (Прихід) 25.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «ОРЕЛЬ-3» (Відхід) 21.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «ОРЕЛЬ-3» (Прихід) 18.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «ARTEY» (Прихід) 17.04.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «VOLGODON 207» (Прихід) 13.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна « ОСОБА_8 » (Відхід) 28.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «MICHELLE-1» (Прихід) 16.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «SERRAATASOY» (Прихід) 16.03.2018, пункт пропуску: ХДЗ «Паллада»;
-судна «PALMALICONFIDENCE» (Прихід) 16.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «Валерій Платонов» (Прихід) 13.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «BLACKSEAS» (Прихід) 04.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «BlackSeaS» (Відхід) 08.03.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «BISLAN» (Прихід) 04.02.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «AmalNeptune» (Відхід) 15.01.2018, пункт пропуску: ХМТП;
-судна «VERAROSE» (Відхід) 08.02.2018, пункт пропуску: ХМТП.
Після здійснення митних формальностей поза місцем розташування митного посту, ОСОБА_5 , знаходячись у приміщенні митного поста «Херсон-порт» Херсонської митниці ДФС, перебуваючи за адресою: м. Херсон, Одеська площа, 6, діючи умисно, з метою приховати нездійснення нарахування та справляння плати за митні формальності поза місцем розташування органу доходів і зборів, в порушення вимог п. 11 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 451 від 21.05.2012, абз. 6 п. 10 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451, Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 № 308, достовірно знаючи про адресу місця розташування митного посту, вніс, конкретного часу досудовим розслідуванням не становлено, до суднових справ, які посвідчують юридичні факти (мають юридичне значення для суб'єктів господарювання та громадян, щодо завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна, завідомо неправдиві відомості щодо фактичного місця проведення митних формальностей (митного оформлення), а саме:
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/059/з/з/ на судно “MERTON 1” 08.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)” із позначенням «Оформл. документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/286/з/к/ на судно “Афанасий Матюшенко” 29.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/284/к/з/ на судно “ Орель-5” 29.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/265/з/к/ на судно “Медногорск” 25.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/259/з/к/ на судно “ОРЕЛЬ-2” 25.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/250/к/з/ на судно “Орель-3” 21.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)” із позначенням «Оформлено документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/237/з/к/ на судно “Орель-3” 18.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлено документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/234/з/к/ на судно “ARTEY” 17.04.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлено документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/139/з/з/ на судно “VOLGODON 207” 13.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/178/к/з/ на судно “ ОСОБА_8 ” 28.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)”, вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «Оформл. док.», « ОСОБА_5 », «без зауважень»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/153/з/з/ на судно “Michelle 1” 16.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/152/з/з/ на судно “SERRAATASOY” 16.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/150/з/з/ на судно “PALMALICONFIDENCE” 16.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/138/з/ / на судно “ ОСОБА_8 ” 13.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформлення документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/121/з/з/ на судно “BlackSeaS” 08.03.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)” із позначенням «Оформл. докумен.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/075/з/з/ на судно “BISLAN” 04.02.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (прихід)” із позначенням «Оформл. Документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/026/з/з/ на судно “AmalNeptune” 15.01.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)”, вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «Оформлено документально», « ОСОБА_5 », «без зауважень»;
-при заповненні аркуша з описом документів суднової справи 508120000/2018/075/з/з/ на судно “VERAROSE ” __.02.2018, у розділі “Завдання на проведення митного контролю та митного оформлення судна (відхід)” із позначенням «Оформл. документ.», вніс до вказаного документу завідомо неправдиві відомості про здійснення митних формальностей документально у приміщенні митного поста, шляхом власноручного вчинення рукописного тексту «без зауважень» у колонці «підсумки роботи».
Неправдиві відомості, які внесені ОСОБА_5 до перелічених офіційних документів, не відповідають дійсності в частині місця проведення митних формальностей (митного оформлення транспортних засобів).
Таким чином, дії ОСОБА_5 кваліфіковані як кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України, а саме внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Суд дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думки його учасників, дійшов висновку, що клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 : адвоката ОСОБА_4 підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 21 КПК України, кожному гарантується право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно зі ст. 44 КК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених КК України, здійснюються виключно судом.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 285 КПК України, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, судове провадження проводиться в повному обсязі в загальному порядку.
Так, п.1 ч.1 ст. 49 КК України встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло два роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.
За правилами п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;
Згідно ст. 12 КК України, кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України відносяться до нетяжкого злочину, покарання за найбільш тяжке ч.1 ст. 364 КК України передбачено до 3 років позбавлення волі.
Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, з дня вчинення інкримінованого обвинуваченим ОСОБА_5 передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, які є нетяжким злочином пройшло п'ять років.
При цьому, вказаний строк не зупинявся та не переривався, а обвинувачений не заперечує проти його звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку зі спливом строків давності.
Таким чином, враховуючи закінчення строків давності притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення), передбаченого ч. 1 ст. 364 ч.1 ст. 366 КК України та беручи до уваги наявність його беззаперечну згоду, він підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за таке кримінальне правопорушення на підставі ч. 1 ст. 49 КК України.
При цьому, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України наслідком звільнення особи від кримінальної відповідальності є закриття судом кримінального провадження. Так, згідно з ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Вирішуючи питання щодо закриття кримінального провадження, вирішенню підлягають і такі питання.
Порядок вирішення цивільного позову в кримінальному провадженні регламентований главою 9 КПК України. Нормами кримінального процесуального закону, зокрема ст. 129 КПК України, встановлено, що рішення про повне або часткове задоволення цивільного позову може бути винесене лише у разі визнання обвинуваченого винним у вчиненні кримінального правопорушення і ухвалення обвинувального вироку чи винесення постанови про застосування до особи примусових заходів виховного або медичного характеру. Вирішення цивільного позову при звільненні особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження по справі суперечить вказаним вище нормам закону.
Враховуючи системний аналіз зазначених норм КПК України, суд дійшов висновку, що цивільний позов не підлягає розгляду у випадках закриття кримінального провадження як на досудовому розслідуванні, так і в суді.
Тому, у зв'язку зі звільненням обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку зі спливом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, заявлений цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Чорноморська митниця Держмитслужби слід залишити без розгляду, що не суперечить ст. ст. 128, 129 КПК України, а також не позбавляє права на звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
У звязку з закриттям кримінального провадження судові витрати на залучення експерта, понесені у вказаному кримінальному провадженні органом досудового розслідування необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 284-288, 372, 376 КПК України, ст. 12, 49 ККУ, суд, -
постановив:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 : адвоката ОСОБА_4 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України, на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 62020080000000275 від 07.05.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.1 ст. 366 КК України - закрити.
Витрати на залучення експерта в розмірі 108072,98 гривень віднести на рахунок держави.
Позовну заяву прокурора в інтересах держави в особі Чорноморська митниця Держмитслужби про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням- залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подання апеляційної скарги через Херсонський міський суд Херсонської області. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
СуддяОСОБА_1