Постанова від 13.06.2024 по справі 600/5730/23-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/5730/23-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький Василь Костянтинович

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

13 червня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просила суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (Закон №889-VIII );

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 19.07.2023 пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, виходячи із довідок від 17.07.2023: № 54 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); № 53 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.02.2024 позов задоволено частково, ухвалено:

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889, оформлену листом від 31.07.2023 № 2400-1706-8/31091.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.07.2023, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.02.2024 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд дійшов помилкового висновку про те, що позивачка має право на переведення її на пенсію по віку відповідно до Закону № 3723-XII без врахування довідок Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 17.07.2023 № 53 та № 54, адже здійснюючи переведення з одного виду пенсії на інший повинні бути враховані документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі, в тому числі і довідки від 17.07.2023 № 53 та № 54, які визначають інформацію про складові заробітної плати для призначення пенсії на час переведення на пенсію державного службовця.

Оскаржуваним рішенням суду першої інстанції, за умови його виконання відповідачем, буде погіршено матеріальне становище пенсіонера в порівнянні з тим, яким воно було до звернення до суду, так як перевівши позивача на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, не будуть враховані довідки від 17.07.2023 № 53 та № 54, тобто відповідач буде позбавлений інформації, необхідної для нарахування пенсії, а відтак така буде призначена у мінімальному розмірі (2361,00 грн проти 6161,25 грн до звернення до суду).

Відповідач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2024, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25.12.2013 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області.

З 25.12.2013 позивач отримувала пенсію за віком, обчислену на загальних підставах, що призначена відповідно до вимог Закону № 3723-ХІІ.

З 01.03.2021 позивача переведено на пенсію за віком, обчислену на загальних підставах.

19.07.2023 позивач через представника звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням стажу роботи згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію на умовах Закону № 889-VІІІ, з урахуванням довідок від 17.07.2023 № 54 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 17.07.2023 № 53 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

До заяви позивачем, серед іншого, додано довідки Головного управління ДФС у Чернівецькій області:

- від 17.07.2023 №53 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;

- від 17.07.2023 №54 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

До заяви додано оригінал заяви про призначення/перерахунок пенсії, копію паспорта позивача з карткою платника податків та документи, що посвідчують повноваження представника.

За наслідками розгляду заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області листом від 31.07.2023 №2400-1706-8/31091 відмовлено позивачу у переведенні на пенсію державного службовця за нормами Закону № 889-VІІІ.

Відмова мотивована тим, що з 01.05.2016 набрав чинність Закон № 889-VIII. З прийняттям цього Закону Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII. Умови призначення пенсій державним службовцям визначені Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (Порядок №622). Відповідно до положень пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії державного службовця мають особи, якщо їм до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Позивачу пенсія державного службовця призначена у 2013 році відповідно до Закону № 3723-XII та пенсіонер отримувала її до 01.03.2021. Оскільки позивач реалізував своє право на призначення пенсії за нормами Закону №3723-ХІІ, відсутні правові підстави для переведення на пенсію державного службовця за нормами Закону № 889-VIII.

У листі відповідачем також зазначено, що Порядком №22-1 не передбачено подавати заяви щодо переведення на інший вид пенсії за іншу особу адвокатом, із яким укладено договір про надання правової (правничої) допомоги.

Згідно з даними електронної пенсійної справи гр. ОСОБА_1 особисто або через законного представника (у разі визначення такого) до органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою про переведення на інший вид пенсії не зверталась.

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернулася до суду.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оформлене листом від 31.07.2023 №2400-1706-8/31091 є протиправним та підлягає скасуванню, адже позивач має право на переведення пенсії по віку відповідно до Закону № 3723-XII, однак без врахування довідок Головного управління ДФС у Чернівецькій області: - від 17.07.2023 № 53 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; - від 17.07.2023 №54 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

З матеріалів апеляційної скарги встановлено, що позивач фактично погодилася із висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, а також часткового задоволення позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити та виплачувати з 19.07.2023 пенсію за віком відповідно до Закону № 889 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.07.2023, з урахуванням висновків суду.

Тому, керуючись положеннями ч.1 ст.308 КАС України, колегія суддів здійснювала перегляд оскаржуваного судового рішення в межах апеляційної скарги позивача у частині висновку суду першої інстанції про те, що позивач має право на переведення пенсії по віку відповідно до Закону № 3723-XII, але без врахування довідок Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 17.07.2023 № 53 та №54.

Стосовно вказаного висновку суду першої інстанції апеляційний суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

На момент звернення позивача з заявою про переведення його на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ (19.07.2023), вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Як обґрунтовано зазначив суд першої інстанції при первинному зверненні позивача за призначенням пенсії, нею було обрано пенсію державного службовця, передбачену ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відсутні підстави вважати, що в цьому випадку йдеться про призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", вперше.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на переведення пенсії по віку відповідно до Закону № 3723-XII, однак без врахування довідок Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 17.07.2023 № 53 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та №54 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Доводи апеляційної скарги про те, що оскаржуваним рішенням суду першої інстанції, за умови його виконання відповідачем, буде погіршено матеріальне становище пенсіонера в порівнянні з тим, яким воно було до звернення до суду, апеляційний суд розцінює критично, адже суд не зобов'язав відповідача здійснити відповідний перерахунок.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.