Рішення від 13.06.2024 по справі 640/12837/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року 640/12837/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України та Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дій та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (далі також - відповідач-1), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних Сил України щодо проведення несвоєчасного повного розрахунку з позивачем при звільненні з військової служби;

- стягнути з Генерального штабу Збройних Сил України в особі Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на користь позивача середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 07.10.2015 по 28.06.2022 в сумі 266 419, 35 грн.

На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Ухвалою від 02.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; вирішено залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України (далі також - відповідач-2).

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на безпідставну затримку у виплаті на його користь грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.

За час розгляду справи відповідачами не було надано суду відзивів на позовну заяву.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , з 2005 року по 07.10.2015 проходив військову службу у Військовій службі правопорядку у Збройних Силах України, перебував на фінансовому забезпеченні у Фінансовому управлінні Генерального штабу Збройних Сил України, що підтверджується архівною довідкою №179/1/4228 від 20.07.2022 про суми нарахованого та виплаченого грошового забезпечення та перебував на речовому забезпеченні у Центрі забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України про що свідчить довідка №78 від 13.10.2015.

За наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 01.10.2015 №736 позивача звільнено з військової служби з правом косіння військової форми одягу та за наказом №188 (по стройовій частині) від 07.10.2015 тимчасово виконуючим обов'язки начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Наказ №188) позивача виключено зі списків особового складу штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення.

Наказом №188 було передбачено провести з позивачем розрахунок по грошовому забезпеченню та вихідній допомозі при звільненні.

Загальна сума до виплати позивачу при звільненні по грошовому забезпеченню та вихідній допомозі складала 92 206, 84 грн, що підтверджено грошовим атестатом. Крім того, згідно довідки Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України №78 від 13.10.2015 про розмір грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, позивачу належало до виплати 40 003, 83 грн. Тобто, разом до виплати при звільненні належало 132 210, 67 грн.

Проте Центр забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України суму грошової компенсації за речове майно мені при звільненні не виплатив.

02.09.2021 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/32176/20 визнано протиправними дії Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України щодо не виплати позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, відповідно до довідки №78 від 13.10.2015 та стягнуто з нього на його користь 40 003, 83 грн грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2021 року у справі №640/32176/20 було залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2022, яке виконано Центром забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України шляхом перерахування суми грошової компенсації за речове майно на банківський рахунок позивача 28.06.2022.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби передбачений Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення).

Згідно з вимогами пункту 242 Положення після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання, особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначенні суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Крім того, як передбачено ч. 1 ст. 117 КЗпП України в разі не виплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначенні в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити своєму працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Згідно Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995, в інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середнього (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством - на число календарних днів за цей період.

Згідно архівної довідки № 179/1/4228 від 20.07.2022 середньомісячна заробітна плата (грошове забезпечення) позивача за два останні календарні місяці служби склала 10 950, 91 грн.

За таких обставин, середньоденна заробітна плата (грошове забезпечення) позивача складала 359, 04 грн.

Таким чином, у зв'язку з тим, що з позивачем 07.10.2015 року повний розрахунок при звільненні проведений не був та враховуючи те, що з моменту його звільнення до моменту виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2021 у справі №640/32176/20 та виплати 28.06.2022 грошової компенсації за речове майно пройшло 2 453 календарних дні, стягненню на користь позивача підлягає середній заробіток за час затримки в розрахунку у розмірі 266 419, 35 грн, розрахований за такою формулою:

- підлягало до виплати під час звільнення: 2 472, 78 грн - грошового забезпечення за сім календарних днів служби у жовтні 2015 року; 88 976, 16 грн. - одноразової грошової допомоги по звільненню; 757,90 грн. - індексації грошового забезпечення; 40 003, 83 грн. - грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. Разом 132 210, 67 грн = 100% виплат при звільненні.

- 40 003, 83 грн. грошової компенсації вартості за неотримане речове майно = 30,25% від всіх виплат при звільненні.

- (880 725,12 грн. / 100%) X 30,25% = 266 419, 35 грн - сума середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

Аналогічні висновки щодо стягнення середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні військовослужбовців, а саме не виплати грошової компенсації за речове майно, викладені у постанові від 30 листопада 2020 року Верховного Суду у справі № 480/3105/19.

Водночас, суд звертає увагу на те, що вірним є заявлення позовних вимог саме до відповідача-2, оскільки саме ним здійснюється грошова компенсація вартості за неотримане речове майно, що і стало свого підставою його залучення до участі у справі в якості співвідповідача.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Генерального штабу Збройних Сил України в особі Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 22990368) та Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 24978319) про визнання протиправними дій та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України щодо проведення несвоєчасного повного розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні з військової служби.

Стягнути з Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 07.10.2015 по 28.06.2022 в сумі 266 419, 35 грн (двісті шістдесят шість тисяч чотириста дев'ятнадцять гривень тридцять п'ять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Балаклицький А. І.