Ухвала від 13.06.2024 по справі 320/24100/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 червня 2024 року Київ № 320/24100/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю «Автобансервіс» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Державної податкової служби України про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автобансервіс» звернулось до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та Державної податкової служби України.

Просять суд визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, які полягають у зупиненні реєстрації відповідної податкової накладної.

Адміністративний позов не відповідає вимогам процесуального закону, з огляду на таке.

У силу вимог частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною другою статті 132 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями), за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підтвердження сплати судового збору жодних доказів не надано.

Крім того, частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Проте позивач до позовної заяви не надав докази на обґрунтування позовних вимог, зокрема, спірної податкової накладної, квитанцію про зупинення податкової накладної, доказів на підтвердження матеріально-технічної бази, наявності відповідного обладнання та технічних ресурсів для здійснення господарської діяльності, усіх первинних фінансово-господарських документів у контексті спірної податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Позивачем не надано відповідної квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

У свою чергу, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, податковий орган пропонував платнику податків надати документи та пояснення по визначеним податковим накладним з метою аналізу наявності негативної податкової інформації чи аналізу критеріїв ризиковості, але позивач не зазначив у позові чи скористався він своїм правом надання письмових пояснень та підтверджуючих документів.

Отже, аналізуючи зазначений Порядок суд доходить висновку, що є два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної, який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Отже підставою, яка тягне за собою негативні наслідки для платника податку, є саме другий етап за наслідкам якого прийнято рішення податковим органом про відмову в реєстрації податкової накладної.

Отже, позивач, звернувшись до суду з позовом про визнання дій відповідача щодо відмови у реєстрації податкової накладної протиправними, обрав такий спосіб захисту своїх прав, який суперечить закону.

Крім того, всупереч вимогам статті 5 Кодексу, прохальна частина позову не містить визначеного законом способу захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача, зокрема, вчинити певні дії.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27.08.2019 у справі №540/2077/18 (адміністративне провадження №К/9901/17394/19).

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.

Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду через канцелярію:

- оригіналу документа про сплату 3028, 00 грн. судового збору за місцем розгляду справи Київським окружним адміністративним судом;

- доказів на обґрунтування позовних вимог, зокрема, спірної податкової накладної, квитанції про зупинення податкової накладної, доказів на підтвердження матеріально-технічної бази, наявності відповідного обладнання та технічних ресурсів для здійснення господарської діяльності, усіх первинних фінансово-господарських документів у контексті спірної податкової накладної, реєстрацію якої зупинено;

- письмових пояснень щодо надання позивачем відповідачеві письмових пояснень та підтверджуючих документів після отримання квитанції про відмову у реєстрації податкової накладної; чи приймалось рішення відповідачем за наслідком розгляду письмових пояснень (у разі їх подання позивачем) про реєстрацію податкової накладної чи про відмову у реєстрації податкової накладної; чи оскаржував позивач рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в адміністративному порядку;

- уточненої позовної заяви у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи та для суду з викладенням уточнених позовних вимог, у т.ч. й з урахуванням способів судового захисту, визначених статтею 5 Кодексу.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Автобансервіс» - залишити без руху.

Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Скрипка І.М.