Рішення від 13.06.2024 по справі 240/33594/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2024 року м. Житомир справа № 240/33594/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову у перерахунку пенсії № 064150013359 від 07.09.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.11.1987 по 29.08.2003 на посаді вихователя дитячого садка колгоспу «Перемога» (з 25.09.1992 - КСП «Перемога», з 17.03.2000 - ПСП «Перемога») в с. Мотовилівка Любарського району Житомирської області до спеціального трудового стажу та провести нарахування і виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач протиправно відмовив в призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.

Ухвалою від 05.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 30.04.2024 залучено співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області.

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву, в якому просили відмовити в задоволенні позовних вимог, вказуючи, що у позивача відсутній необхідний стаж (30 років); період з 01.11.1987 по 29.08.2003 не враховано до спеціального трудового стажу на посаді вихователя дитячого садка колгоспу "Перемога", оскільки вказана організація не відноситься до закладів та установ державної або комунальної форми власності.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (05.08.2023 призначено пенсію за віком), звернулась до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою від 31.08.2023 про зарахування стажу з 1987 по 2003 роки як працівник освіти та призначити ОГД (10 пенсій).

Відповідно до принципу екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії було направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за результатами розгляду заяви позивача прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії № 064150013359 від 07.09.2023, в якому зазначено про відсутній необхідний стаж (30 років).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 13.10.2023 № 36370-36632/М-02/8-0600/23 повідомило позивачу, що страховий стаж набутий в державних та комунальних закладах освіти, що передбачені Переліком №909, на дату досягнення пенсійного віку становить 24 роки 2 місяці 29 днів; період з 01.11.1987 по 29.08.2003 не враховано до спеціального трудового стажу на посаді вихователя дитячого садка колгоспу "Перемога", оскільки вказана організація не відноситься до закладів та установ державної або комунальної форми власності.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У постановах від 15.06.2022 року у справі № 200/854/19-а, від 22.02.2024 року у справі № 260/323/20, від 21.03.2024 року у справі № 580/2737/23 Верховний Суд вказав, що норму п. 7-1 розд. «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної п. 7-1 розд. «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону № 1058-IV особа має дотриматись таких вимог:

- станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону № 1788-ІІ;

- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її, право на зазначену грошову допомогу втратили);

- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону № 1058-IV станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Приписами ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із п. «е» ст. 55 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закону № 1788-ІІ) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 23.11.2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 1191).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е», пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 (далі -Перелік № 909).

Пунктом 5 Порядку № 1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статті 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Згідно з Переліком № 909 до закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років входять дошкільні навчальні заклади всіх типів, до посад, зокрема, вихователь і музичний керівник.

З урахуванням наведених норм, суд зазначає, що позивач станом на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV, працювала на посаді директора Мотовилівського закладу дошкільної освіти "Дзвіночок", що відноситься до комунальної власності.

Також позивачу пенсія з 05.08.2023 року вперше призначена пенсія за віком.

Щодо наявності у позивача необхідного стажу, суд зауважує, що за змістом п. 7-1 роз. ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV умова щодо роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності стосується виключно місця роботи з якого особа звільняється перед виходом на пенсію, адже ні Закон № 1788-ІІ, ні Перелік № 909 не передбачають різних підходів щодо зарахування до відповідного страхового стажу періодів роботи особи на відповідних посадах у приватних або державних та комунальних закладах.

Крім того, відповідно до ст. ст. 16, 18 Закону Української PCP від 28.06.1974 року «Про народну освіту», що діяв у спірний період роботи позивачки, з метою створення найсприятливіших умов для виховання дітей дошкільного віку і подання необхідної допомоги сім'ї створюються дитячі ясла, дитячі садки, дитячі ясла-садки загального і спеціального призначення та інші дитячі дошкільні заклади. Влаштування дітей у дитячі дошкільні заклади провадиться за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють.

Дитячі дошкільні заклади організовувались виконавчими комітетами районних, міських, селищних і сільських Рад народних депутатів, а також з їх дозволу державними підприємствами, установами та організаціями, колгоспами, іншими кооперативними та іншими громадськими організаціями.

Суд дійшов висновку, що стаж позивача з 01.11.1987 по 29.08.2003 входить у період, коли підприємства, установи відносилися до державної власності, а дошкільні заклади мали статус державного відомчого, які організовувалися виконавчими комітетами районних, міських, селищних і сільських Рад народних депутатів.

Отже, період роботи позивача з 01.11.1987 по 29.08.2003 підлягав врахуванню відповідачами до страхового стажу, що визначає право на виплату їй вказаної грошової допомоги.

З урахуванням наведеного, позивач має страховий стаж необхідний для отримання грошової допомоги при виході на пенсію, передбаченої п. 7-1 розд. «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, що у сукупності із виходом позивача не пенсію з посади, передбаченої ст. 26 Закону № 1058-IV, в дошкільному навчальному комунальної власності та призначенням позивачу пенсії з 05.08.2023 вперше, свідчить про наявність підстав для нарахування та виплати їй вказаної грошової допомоги.

Враховуючи викладене, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Щодо судових витрат позивача.

Витрати позивача в сумі 5000 грн на правничу допомогу адвоката Мотовильник Юлії Володимирівни підтверджується наданими ордером на надання правничої (правової) допомоги; договором про надання правничої допомоги № 2411/14 від 24.11.2023, актом наданих послуг від 30.11.2023, рахунком суми гонорару від 24.11.2023,квитанцією і є співмірним з наданою допомогою.

Також позивачем понесені судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в сумі 1073,60 грн.

Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути судові витрати в сумі 6073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів (по 3036,80 грн з кожного відповідача).

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008, код 20453063) задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 064150013359 від 07.09.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирської області зарахувати до спеціального страхового стажу періоди роботи 01.11.1987 по 29.08.2003 на посаді вихователя дитячого садка колгоспу «Перемога» (з 25.09.1992 - КСП «Перемога», з 17.03.2000 - ПСП «Перемога»), та нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на день призначення пенсії за віком.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 3036,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 3036,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк