05.12.07р.
Справа № А20/150-07
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська
до Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга", м.Дніпропетровськ
про стягнення 443 грн. 52 коп.
Суддя Пархоменко Н.В.
Представники:
Від позивача:представник не з'явився
Від відповідача: представник не з'явився
Суть спору :
Розглядається за заявою Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга" про роз'яснення рішення в порядку статті 170 КАС України .
Представники сторін про день і час розгляду справи повідомлені належним чином . Неприбуття у судове засідання стягувача і боржника, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
16.10.07р. господарський суд Дніпропетровської області виніс Постанову по справі № А20/150-07 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі до Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга» якою задовольнив позов і стягнув з Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга" на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі - 443 (чотириста сорок три) грн. 52коп.. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
26.11.2007року Приватне підприємство видавництво "Навчальна книга" звернулось з заявою про роз'яснення постанови від 16.10.2007 року в справі № А20/150-07 вказавши : суть публічно -правового спору, докази залежності позивача від відповідача щодо спірних правовідносин, норму закону, відповідно до якої справа за позовом суб'єкта владних повноважень, розглянута саме в адміністративному ( а не іншому судочинстві, докази виплати відповідачем зарплати за червень 2007 року без сплати з неї пенсійних внесків, дату виникнення стягуваної як борг суми, норми матеріального права , на підставі яких , суд ототожнив нарахування, обчислення і сплату внесків , норму матеріального права , якою суд керувався, стягнувши пенсійні внески раніше виплати зарплати , на яку ці внески були нараховані.
Відповідно до частини 1 статті 170 Кодексу Адміністративного судочинства України якщо судове рішення є незрозумілим , суд, який його ухвалив , за заявою осіб , які беруть участь у справі , або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення , не змінюючи при цьому його змісту.
Розглянувши матеріали справи, заяву Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга" суд зазначає :
Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, зокрема:
а) спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього;
б) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
в) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Поняття “суб?єкт владних повноважень» визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб?єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак необхідною ознакою суб?єкта владних повноважень є здійснення цим суб?єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб?єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління у прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Згідно з підпунктом 7 пункту 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Таким чином, позивач здійснює владні повноваження у спірних правовідносинах, та вказаний спір являється адміністративним.
Частиною 6 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено обов'язок страхувальника сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, який дорівнює календарному місяцю, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Вказаний обов'язок страхувальника не залежить від виплати працівникам заробітної плати.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Тобто, заперечення відповідача стосуються лише нарахування авансових внесків, та не відносяться до остаточної сплати внесків за базовий період.
З огляду на викладене , та керуючись статтями 179,165 пунктом 6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд-,
Ухвалив :
Роз'яснити Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 16.10.2007 року по справі А 20/150-07 наступним чином :
«Справа № А20/150-07 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга" про стягнення 443 грн. 52 коп. заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування є справою адміністративної юрисдикції і підсудна адміністративним судам.
Страхувальник повинен сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, який дорівнює календарному місяцю, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, вказаний обов'язок страхувальника не залежить від виплати працівникам заробітної плати.
Заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування у сумі 443 грн. 52 коп. підлягає стягненню з Приватного підприємства видавництва "Навчальна книга"»
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені частинами 4-6 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України; набирає законної сили у відповідності до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Н.В. Пархоменко