Ухвала від 11.06.2024 по справі 200/5866/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

11 червня 2024 року Справа №200/5866/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю та надання звіту про виконання судового рішення по справі №200/5866/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

18 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3 м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , місце перебування: АДРЕСА_3 ) пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу з січня 2023 року по теперішній час;

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3 м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , місце перебування: АДРЕСА_3 ) пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за січень 2023 року у розмірі 1922,76 грн., за лютий 2023 року у розмірі 1922,76 грн., за березень 2023 року у розмірі 1922,76 грн., за квітень 2023 року у розмірі 1134,43 грн., за травень 2023 року у розмірі 557,60 грн., за червень 2023 року у розмірі 557,60 грн., за липень 2023 року у розмірі 557,60 грн., за серпень 2023 року у розмірі 557,60 грн., за вересень 2023 року у розмірі 557,60 грн., за жовтень 2023 року у розмірі 1134,43 грн., у загальному розмірі 10825,14 грн. (десять тисяч вісімсот двадцять п'ять гривень 14 копійок);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 3 м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) нарахувати та виплатити пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у листопаді 2023 року та подальших місяцях опалювального сезону 2023/24 року кожного місяця (крім жовтня 2023 року і квітня 2024 року) пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у розмірі 1922,76 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять дві гривні 76 копійок) щомісячно згідно з вимогами постанови КМУ від 19.04.2022 № 462 “Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану” та постанови КМУ від 07.03.2022 № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану”.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року по справі №200/5866/23, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу з січня 2023 року по теперішній час.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу з січня 2023 року у розмірах та у відповідності до вимог передбачених постановою КМУ від 19.04.2022 № 462 “Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану” та постановою КМУ від 07.03.2022 № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану”.

Рішення суду від 25 вересня 2023 року по справі №200/3164/23 набрало законної сили 04 квітня 2024 року.

19 квітня 2024 року Позивачу було видано виконавчий лист по справі №200/5866/23.

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з заявою, в якій просив:

заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі № 200/5866/23 задовольнити.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі № 200/5866/23 протягом 5 днів з дня отримання ухвали суду.

попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

В обґрунтування заяви Позивач зазначає, що зверталася неодноразово із заявами до Відповідача від 05.04.2024, від 10.04.2024 та від 23.04.2024 про виконання судового рішення, яке набрало законної сили. До усіх цих заяв долучалися докази, які підтверджують розмір нарахованої пільги у січні 2022 року (роздруківка з особистого кабінет пільговика АТ «Ощадбанка» (облікового запису отримувача пільг), яка містить інформацію про розмір нарахованої мені пільги січень 2022 року) та реквізити банківського рахунку для здійснення відповідних нарахувань. Відповідач листом від 03.05.2024 № 11553-9261/Т-02/8-0500/24 зазначив, що не може виконати рішення суду, посилаючись начебто на те, що виконання рішення суду потребує проходження відповідного технологічного процесу.

Звертає увагу суду, що постановою КМУ від 07.03.2022 № 215 Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану (далі - постанова КМУ № 215) не перебачено проходження будь-якого технологічного процесу для виплат, а тим більше для виплат за минулий час, зокрема з січня 2023 року по теперішній час. Окрім цього зауважує, що відповідно до постанови КМУ від 08.05.2024 № 521, якою внесено зміни до низки постанов КМУ, зокрема й постанови КМУ № 215, передбачено, що ПФУ з червня 2024 року припиняє нарахування та виплату пільг та житлових субсидій, які надавались згідно з постановою КМУ № 215. А тому отримавши на виконання рішення суду Відповідач повинен був зробити розрахунок пільги за увесь час її ненарахування та невиплати (січень 2023 року - травень 2024 року), який з урахуванням фактичних правовідносин увесь виявився заборгованістю за минулий період. У цьому контексті взагалі незрозуміло про який технологічний процес зазначає Відповідач, оскільки щодо виплат за червень 2024 року у мене буде відсутнє право на отримання пільги за постановами КМУ № 215 та КМУ № 462.

З 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, який станом на 06 листопада 2023 року продовжує діяти.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.

При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи:

- на час існування небезпеки для учасників справи, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у письмовому провадженні.

Суд, розглянувши подану заяву, встановив наступне.

13.05.2024 Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження (ВП № 74985215) за виконавчим листом, виданим 19.04.2024 Донецьким окружним адміністративним судом у справі № 200/5866/23.

Боржник ГУ ПФУ в Донецькій області звернувся із заявою від 21.05.2024 № 0500-0503-5/51401 про відкладення проведення виконавчих дій, поcилаючись на те, що не може виконати рішення суду, у зв'язку із тим, що електронна особова справа знаходиться в стані «Призупинено виплату».

27.05.2024 року державним виконавцем було направлено до ГУ ПФУ в Донецькій області вимогу, в якій вимагав поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу з січня 2023 року у розмірах та у відповідності до вимог передбачених постановою КМУ від 19.04.2022 № 462 “Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану” та постановою КМУ від 07.03.2022 № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану”.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно частини другої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Відповідно до частин четвертої та сьомої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина “судового процесу” для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції” суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Станом на дату звернення позивача з клопотанням про встановлення судового контролю за судовим рішенням, так і на дату розгляду заяви, рішення суду не було виконано, що свідчить про те, що відповідач ухиляється від виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 року по справі №200/5866/23.

З огляду на приписи законодавства щодо обов'язковості виконання рішення суду, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про встановлення судового контролю.

З врахуванням особливостей надходження з державного бюджету коштів на фінансування пенсійному органу належних виплат суд вважає за можливим встановити відповідачу тримісячний строк для подання звіту про виконання рішення.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_2 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суду від 22.12.2023 у справі № 200/5866/23 - задовольнити.

Застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення від 22.12.2023 у справі № 200/5866/23, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2023 у справі № 200/5866/23 у місячний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пятнадцяти днів з дня проголошення.

Суддя Є.В. Череповський