Справа № 752/26450/23
Провадження №: 3/752/942/24
11.06.2024 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відУправління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції
пропритягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП
відносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце реєстрації - АДРЕСА_1 місце проживання - АДРЕСА_2 ,
за участі ОСОБА_2 ,
До Голосіївського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_2 згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 09.12.2023 серії ААД № 721685, що складений з посиланням на порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху України (надалі по тексту - протокол).
Відповідно до зазначеного протоколу 09.12.2023 о 01:15 у м. Києві по вул. Бродівській, 79 водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом Volkswagen Jetta, державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість, порушення координації рухів. Також у протоколі зазначено, що від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку водій відмовився.
В якості доказу події та складу адміністративного правопорушення до протоколу приєднано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів (надалі по тексту - направлення), відеозаписи з місця зупинки, вміщені на компакт диск для лазурних систем зчитування, відомості щодо транспортного засобу з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України (АРМОР).
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_2 надав усні пояснення, за змістом яких він ні, 09.12.2023, ні напередодні не вживав наркотичні чи психотропні препарати, або ж будь-які інші речовини, що змінюють свідомість і впливають на швидкість реакції. Він допомагав своєму другові, який на евакуаторі перевозив потрощене авто Паджеро, він же їхав слідом на легковому автомобілі, де знаходилися речі власника Паджеро. На вул. Бродівській евакуатор проїхав блок-пост, тоді як він їхав трохи подалі і йому правоохоронці не дозволити проїхати блок-пост, бо настала комендантська година, сказали почекати. Він від'їхав, став подалі від блок-посту і орієнтовно через пів голини підійшов пішки до поліцейських запитати, що можна вже рухатися далі, чи пропустять вони його. Поліцейські перевірили його особу, почали обшукувати авто, оглядали особисті речі та вручили протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП, попередньо запитавши чи поїде він до лікаря. Зі слів поліцейських зрозумів, що автомобіль, на якому він прибув, потрібно просто полишити без нагляду. У цьому автомобілі Фольксваген не працював замок, він не зачинявся, а тому він прийняв рішення не залишати його. Поліцейським пояснював, що замолоду мав проблеми з наркотиками, проте вже багато років їх не вживає, адже має погане здоров'я, має інвалідність, через цукровий діабет сильно схуд та втратив зуби, грошей на відновлення не має, також має численні захворювання, пересувається з палицею. Після того як підписав протокол, поїхав далі за евакуатором.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , дослідивши наявні докази, суд (суддя) зазначає наступне.
Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколу від 09.12.2023 особу ОСОБА_2 встановлено на підставі паспорта громадянина України та його особистих пояснень, йому повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбудеться у Голосіївському районному суді міста Києва. Також вбачається, що ОСОБА_2 за вказівкою поліціянтів протокол про адміністративне правопорушення підписав, у графі “пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності” зробив власноручний напис: під диктовку поліцейського: “надам пояснення в суді”.
З відеозапису вбачається, що 09.12.2023 після 1-ї години ночі ОСОБА_2 підходить до поліцейських на блок-пості, у нього перевіряють документи. У ході спілкування з ОСОБА_2 він пояснює куди і навіщо їхав, чому чекав, поліцейські вказують на те, що він сам до них підійшов, тобто пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідають фактичним обставинам справи. Надалі правоохоронці перевіряють особу ОСОБА_2 за доступними ним базами даних, розпитують про його зовнішній вигляд, запитують чи не проїде він до лікаря, також розпитують що і коли він вживав з наркотичних речовин, ОСОБА_2 детально пояснює, що мав залежність замолоду і судимість, а зараз має проблеми зі здоров'ям. ОСОБА_2 світять в очі ліхтариком, він жмуриться. Надалі всі прямують до автомобіля, проводять огляд салону, багажника, особистих речей, у тому числі, вмісту карманів ОСОБА_2 . Після цього запитують знову чи не проїде він до лікарні і зазначають, що на нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП і справа розглядатиметься у суді.
Проаналізувавши фактичні обставини, керуючись завданнями КУпАП за ст. 1, засадами забезпечення законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення за ст. 7, визначення адміністративного правопорушення (проступку) за ч. 1 ст. 9, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення за ст. 247 цього Кодексу, суд (суддя) вважає наявними підстави для закриття провадження у справі в порядку п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, зважаючи на наступне.
Пунктом 2.5. Правил дорожнього руху встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 130 КУпАП установлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Крім того, за змістом ст. 130 КУпАП відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижує увагу та швидкість реакції також тягне адміністративну відповідальність за цією статтею.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Пунктом 3 Порядку № 1103 передбачено, що огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735).
Пунктом 2 розділу І Інструкції № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 3 розділу І цієї Інструкції № 1452/735 ознаками алкогольного сп'яніння є запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п. 4 розділу І названої Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
З дослідженихвідеозаписів не вбачається наявності у ОСОБА_2 явних ознак наркотичного сп'яніння, які можна виявити шляхом візуального спостереження за поведінкою та зовнішнім виглядом особи. Поведінка, жести, рухи, риторика, висловлювання, побудова речень, вимова відображені на відеофайлах ОСОБА_2 є прийнятними, відповідають обстановці та наявним вадам здоров'я, медичні документи на підтвердження яких він подав в суді, водій поводить себе стриманою, без проявів хамства, невихованості, надмірної веселості чи збудження, все детально пояснює поліцейським, послідовно і логічно.
Більше того, дослідження всіх відеозаписів свідчить про те, що ОСОБА_2 жодного разу не було сказано про ознаки наркотичного сп'яніння взагалі, тоді як у бланку направлення описані ті, що і у протоколі про адміністративне правопорушення. Ніхто з присутніх поряд з автомобілем поліцейських, які фігурували на відео, жодного разу не назвали, не проговорили жодну з ознак. Свої думку щодо перевірка зіниць очей на їх реакцію на світло, пальце-носова пробу ніхто з поліціянтів у голос не озвучив. Тоді як з відеозаписів слідує, що ОСОБА_2 природнім чином зажмурив очі, коли на них довго світили ліхтариком, до кінчика носа торкався правильно.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті” (із змінами і доповненнями) зазначено, що стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Пунктом 6, 7 Порядку № 1103 встановлено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
У п. 8 Порядку № 1103 закріплено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції № 1452/735 у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).
Згідно з. п. 8 розділу ІІ Інструкції 1452/735 форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Пунктами 11, 12 розділу ІІ Інструкції № 1452/735 унормовано, що оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Як слідує з відеозапису, направлення на огляд водія було виписано фактично post factum. У бланку направлення водія на огляд вказано час його складання 01:20. Натомість з відеозаписів слідує, що бланк направлення не складався у той час і взагалі на відеозаписі не фігурує.
У п. 2 розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 закріплено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 не вказали на ознаки наркотичного сп'яніння, не роз'яснили права та обов'язки, взагалі не повідомили про те, що до нього розпочалася і застосовується процедура огляду водія на стан сп'яніння.
Згідно з п. 1 розділу ХІІІ Інструкції № 1395 тимчасове затримання транспортного засобу проводиться поліцейським відповідно до Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 17.12.2008 № 1102, у разі наявності в нього підстав вважати, що водієм учинено порушення, передбачені ч. 1-4, 6 і 7 ст. 121, ч. 3-5 ст. 122 (у частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, порушення правил зупинки чи стоянки на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю), ст. 122-5, 124, 126, ч. 1-4 ст. 130, ст. 132-1, 206-1 КУпАП . За наявності правових підстав, передбачених абз. 1 п. 1 цього розділу, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом його блокування або доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку.
Матеріали, які надійшли до суду, не містять доказів того, що ОСОБА_2 в установленому законодавством порядку відсторонено від керування, а автомобіль затримано. На відеозаписі видно, що він сів за кермо та після вручення протоколу для підписання, поїхав з місця.
Будь-яких документів, які б свідчили про відсторонення ОСОБА_2 від керування транспортним засобом до матеріалів справи не приєднано.
В описаній обстановці бездіяльність поліцейських в частині невідсторонення водія від подальшого керування транспортним засобом цілковито не узгоджується з попередньо оголошеними підозрами на його перебування у стані наркотичного сп'яніння.
Слід зауважити, що сам лише цей факт не становить собою істотних порушень прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності проте у цій справі він оцінюється у сукупності з рештою невідповідностей процедури огляду водія на стан наркотичного сп'яніння, а тому сприймається однією з підстав для закриття провадження у справі в порядку п. 1 ст. 247 КУпАП.
Водночас відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є зміцнення законності.
Завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин справи, її вирішення у точній відповідності до закону.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі “Кобець проти України” (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі “Авшар проти Туреччини” (Avsar v. Turkey, п. 282) зазначається, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Також Європейський суду з прав людини у своїх рішеннях вказує, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (справа “Коробов проти України” № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування “поза розумним сумнівом” (рішення від 18.01.1978 у справі “Ірландія проти Сполученого Королівства” (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Конституційний Суд України у рішенні від 26.02.2019 № 1-р/2019 у справі зауважив, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип “in dubio pro reo”, згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Виснуючи наведене, суд (суддя) зазначає, що оскільки відеозаписом доводиться правдивість пояснень ОСОБА_2 , процедура, застосовано до нього правоохоронцями, викликає обґрунтовані сумніви у її відповідності законодавству, адже коли він вперше підїхав на блок-пост за кермом авто, ні у кого не виникло до нього запитань і підозр щодо його стану тверезості, тоді як коли він підійшов пішки на блок-пост через певний проміжок часу, у нього запитали, чи не проїде він до лікаря. Така непослідовність дій правохоронців оцінюється як сумнів у доведеності вини, який оцінюється на користь особи.
Установлені обставини не дозволяють установити склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не доводять факт ухилення водія від проходження огляду на стан сп'яніння, а тому провадження у справі підлягає закриттю в порядку п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, де унормовано, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 38, 130, 247, 279, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Бушеленко