Провадження № 2-о/331/346/2024
Справа № 331/3640/24
12 червня 2024 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі :
головуючого - судді Скользнєвої Н.Г.,
за участю: секретаря Постарнак М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) в особі представника - адвоката Кузьміної Аліни Олександрівни (адреса: АДРЕСА_2 ), про встановлення факту смерті, заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місцезнаходження: м. Запоріжжя, пл. Володимира Вернадського, буд. № 2), -
11 червня 2024 року від ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кузьміної А.О. до суду надійшла заява про встановлення факту смерті, в якій заявник просить: встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується медичною довідкою про причину смерті № 264 від 02.01.2024 р., та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території України з назвою «Пролетарський отделом ЗАГС Донецкого городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой народной республіки».
Однак вказаний документ не відповідає вимогам законодавства України, оскільки він був виданий на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим наявний документ не може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті необхідне для державної реєстрації смерті в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
В інший спосіб, окрім як шляхом звернення до суду, встановити цей факт неможливо.
В судове засідання представник заявника не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності із зазначенням, що заяву підтримує в повному обсязі, та просить її задовольнити.
Представник Олександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, зазначивши, що заперечень по справі не має, просить розглядати справи без участі представника установи.
Ухвалою суду від 11 червня 2024 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. (а.с. 18)
Суд, вивчивши матеріали справи, взявши до уваги заяву заявника, приходить до такого.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується медичною довідкою про причину смерті № 264 від 02.01.2024 р., та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території України з назвою «Пролетарський отделом ЗАГС Донецкого городского управления юстиции Министерства юстиции Донецкой народной республіки». (а.с. 13, 15)
Порядок державної реєстрації смерті регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року та Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 18.10.2000 року, зареєстрованого в Міністерства юстиції України 18.10.2000 року за № 719/4940.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року №254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», м. Донецьк, де померла ОСОБА_2 , на даний час є тимчасово окупованою територією.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р з змінами та доповненнями, м. Макіївка, Донецької області., віднесено до населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження через окупацію території незаконними збройними формуваннями, тому всі видані на тимчасово окупованій території України документи є недійсними та такими, що не створюють юридичних наслідків.
У зв'язку із неможливістю виконання повноважень відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької та Луганської областей в районі проведення антитерористичної операції, їх повноваження здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за межами цих територій.
Кожен громадянин України, який переселився з району проведення антитерористичної операції, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на його вибір для вирішення питань, що входять до їх компетенції.
Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р.
№ 1207-VIІ, державні органи і органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості отримати, відновити втрачені або знищені документи про це.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності з ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, викладену у рішеннях проти Туреччини (зокрема «Loizidov v. Turkey», «Cyprus v. Turkey», а також Молдови та Росії (зокрема «Mozer v. theRepyblicofMoldovaandRassia», «IlascuandOters v. MoldovaandRassia») документи, видані органами та установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, визнанних Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими документами і їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 315 ЦПК України.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, суд допускає негайне виконання рішень.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 263-265, 315-319, 430 ЦПК України, частинами 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. №№ 1207-VІІ, суд
Заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) в особі представника - адвоката Кузьміної Аліни Олександрівни (адреса: АДРЕСА_2 ), задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Повний текст судового рішення складено 12 червня 2024 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Н.Г.Скользнєва