Ухвала від 12.06.2024 по справі 331/3542/24

Провадження № 1-кс/331/1145/2024

Справа № 331/3542/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2024 року місто Запоріжжя

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024080000000859, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , українки, громадянки України, уродженки м. Кам'янка-Дніпровська, Запорізької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка у період з 12.09.2012 по 07.02.2023 займала посаду головного спеціаліста Кам'янсько-Дніпровського сектору УДМС у Запорізькій області, звільнена відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», офіційно не працевлаштованої, раніше не судимої, обвинувальний акт відносно якої 15.11.2023 за ч. 2 ст. 111 КК України скеровано до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя для розгляду по суті, яка не її особою, щодо якої здійснюється особливий порядок кримінального провадження, передбачений ст. 480 КПК України,

- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Старший слідчий 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 звернунулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_4 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024080000000859, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що органом досудового розслідування встановлено, що остаточної військової окупації АДРЕСА_1 , представниками збройних формувань російської федерації узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади.

Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військових шляхом територіях Василівського району Запорізької1 області, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконний правоохоронний орган - Кам'янко-Дніпровський відділ поліції, а у подальшому - відділ поліції №2 Управління внутрішніх справ по м. Василівка та Василівському району Головного управління МВС по Запорізькій області (мовою оригіналу - отдел полиции № 2 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области) за адресою: АДРЕСА_2 , наділивши його всіма необхідними владними повноваженнями, необхідними для здійснення поліцейського контролю місцевого населення.

Відповідно до витягу (далі - ЕГРЮЛ), в якому систематизовані дані про функціонування юридичних осіб на території російської федерації, зокрема щодо функціонування незаконних правоохоронних органів утворених на тимчасово окупованій території Запорізької області, встановлено, що незаконний правоохоронний орган - Управління внутрішніх справ по м. Василівка і Василівському районі Головного Управління внутрішніх справ по Запорізькій області (мовою оригіналу - Управление внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного Управления внутренних дел по Запорожской области) ліквідовано, в подальшому ліквідаційною комісією ліквідовано незаконний правоохоронний орган - Головне Управління внутрішніх справ по Запорізькій області (мовою оригіналу - Главное Управление внутренних дел по Запорожской области), натомість 11.01.2023 на тимчасово окупованій території Запорізької області утворено головний незаконний правоохоронний орган, якому підпорядковуються регіональні структурні незаконні правоохоронні підрозділи - Головне Управління міністерства внутрішніх справ російської федерації по Запорізькій області (мовою оригіналу -Главное Управления министерства внутренних дел российской федерации по Запорожской области), якому підпорядковуються регіональні структурні незаконні правоохоронні підрозділи, зокрема відділ міністерства внутрішніх справ російської федерації « ОСОБА_6 » (мовою оригіналу - отдел министерства внутренних дел российской федерации «Васильевский»).

Починаючи з 09.04.2022 року, Кам'янко-Дніпровський відділ поліції очолив колишній співробітник ГУ МВС в Запорізькій області (обвинувальний акт відносно якого у кримінальному провадженні №22022080000001428 від 08.08.2022 за ч.7 ст.111-1 КК України перебуває на розгляді в Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя) під керівництвом якого почалося формування нового особового складу вказаного територіального підрозділу незаконного правоохоронного органу держави-агресора, в тому числі і шляхом агітації та залучення на службу колишніх співробітників ГУ НП в Запорізькій області та працівників Кам'янсько- Дніпровського сектору Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області, які не виїхали до м. Запоріжжя за наказом керівництва, а залишилися на тимчасово окупованій території Василівського району Запорізької області та звільнені зі служби.

Зокрема, не пізніше 10 червня 2022 року, громадянка України ОСОБА_5 , займаючи посаду головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 (звільнено 07.02.2023 відповідно до пп. 4 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу») перебуваючи на території м. Кам'янка- Дніпровська, Василівського району, Запорізької області, яке з 27.02.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, будучи достовірно обізнаною про кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, усвідомлюючи протиправність своїх дій, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань та окупаційної адміністрації держави агресора та добровільно зайняла посаду старшого інпектора відділу по питаннях міграції (мовою оригіналу - старшего инспектора отдела по вопросам миграции) незаконно створеного правоохоронного органу, а саме (мовою оригіналу - отдела полиции № 2 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области).

Окрім цього, не пізніше липня 2022 року (точний час та дата органом досудового розслідування не встановлені) в межах незаконного правоохоронного органу - Міністерства внутрішніх справ по Республіці Крим створено підрозділ, а саме пункт по прийому та видачі документів тимчасової групи по АДРЕСА_1 , який дислокується на тимчасово окупованій території м; АДРЕСА_1 , в якому створено тимчасова підгрупа по прийому та видачі документів в Запорізькій області (дислокація в м. Кам'янка-Дніпровська) (мовою оригіналу - временна подгруппа по приёму и выдаче документов в Запорожской области (дислокация г. Каменка-Днепровская), для здійснення незаконного поширення паспортів держави агресора рф, та примусової паспортизації місцевого населення АДРЕСА_1 та його околиць.

Відповідно до ст. 45 Положення про закони та звичаї війни на суходолі до 4 Конвенції про закони та звичаї війни 1907 року, заборонено примушувати жителів окупованих територій присягати на вірність державі-супротивнику, що є похідним результатом після примусового отримання паспорта громадянина рф та відповідно набуття громадянства рф.

Так, не пізніше 16 липня 2022 року, громадянка України ОСОБА_5 перебуваючи на території м. Кам'янка-Дніпровська, Василівського району, Запорізької області, яке з 27.02.2022 та на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, будучи обізнаною про кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору рф, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань та окупаційної адміністрації держави агресора, водночас будучи головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 та зайнявши посаду старшого інспектора відділу по питаннях міграції (мовою оригіналу - старшего инспектора отдела по вопросам миграции) незаконно створеного правоохоронного органу, а саме (мовою оригіналу - отдела полиции № 2 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области), зайняла посаду спеціаліста відділення паспортно-візової служби (мовою оригіналу - специалист отделения паспортно- визовой службы) незаконного органу - пункту по прийому та видачі документів тимчасової групи по АДРЕСА_1 (мовою оригіналу - пункт по приему и выдаче документов ВРГ по Запорожской области в г. Каменка-Днепровская).

Обіймаючи зазначену посаду ОСОБА_5 , виконувала обов'язки щодо реалізації політики іноземної держави - держави агресора рф, у сфері міграції (еміграції, імміграції), у тому числі протидії незаконній міграції, громадянству, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших категорій мігрантів, фактично виконуючи повноваження Національної поліції України та Державної Міграційної служби, та здійснюючи свою протиправну діяльність в інтересах окупаційної влади держави-агресора російської федерації, з метою підтримання окупаційної влади у АДРЕСА_1 .

Так, ОСОБА_5 , шляхом підтримання та на виконання рішення голови незаконного органу влади - мовою оригіналу «Военно-граджанская администрация Запорожской области» ОСОБА_7 № 225У від 19.08.2022 мовою оригіналу - «Указ «О документировании и регистрации граждан Украины и лиц без гражданства, в том числе и утративших свои национальные документы на територии Запорожской области», а також рішень держави-агресора російської федерації зокрема мовою оригіналу: - указ президента российской федерации от 24.04.2019 № 183 «Об определении в гуманитарных целях категорий лиц, имеющих право обратиться с заявлениями о приеме в гражданство российской федерации в упрощенном порядке»; федеральный закон от 31.05.2002 № 62-ФЗ «О гражданстве российской федерации»; положение о порядке рассмотрения вопросов гражданства российской федерации, утвержденное указом президента российской федерации от 14.11.2002 № 1325; указ президента российской федерации от 24.04.2019 № 183 «Об определении в гуманитарных целях категорий лиц, имеющих право обратиться с« заявлениями о приеме в гражданство российской федерации в упрощенном порядке»; инструкция об организации деятельности министерства внутренних дел российской федерации и его территориальных органов при рассмотрении заявлений по вопросам гражданства российской федерации и принятии по ним решений, утвержденная приказом мвд россии от 16.09.2019 № 623; указ президента российской федерации от 13.03.1997 № 232 «Об основном документе, удостоверяющем личность гражданина российской федерации на территории российской федерации»; постановление правительства российской федерации от 08.07.1997 № 828 «Об утверждении положения о паспорте гражданина российской федерации, образца бланка и описания паспорта гражданина российской федерации»; административный регламент мвд россии по предоставлению государственной услуги по выдаче и замене паспорта гражданина российской федерации, удостоверяющего личность гражданина российской федерации на территории российской федерации, утвержденного приказом мвд россии от 16.11.2020 №773, вживала заходів до реалізації рішень держави агресора та впровадження незаконної політики держави-агресора, спрямованої на порушення Конституції України, законів України та міжнародних нормативно правових; актів щодо паспортизації громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях Василівського району Запорізької області, а саме видавала паспорти російської федерації на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 , а також здійснювала реєстрацію та документування громадян України, які втратили документи, що посвідчують їхню особу на тимчасово окупованій території Запорізької області.

Враховуючи викладене, 28.05.2024 слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області за погодженням із старшим групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури складено повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, якій в подальшому у встановленому законом порядку повідомлено про підозру.

31.05.2024 на офіційному сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» у виданні № НОМЕР_2 ) опубліковано короткий зміст повідомлення про підозру ОСОБА_5 , а повний текст повідомлення про підозру1 ОСОБА_5 розміщено 31.05.2024 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик».

Крім того, на особистий номер телефону, яким користується ОСОБА_5 у месенджер «Telegram» та «WhatsApp» надіслано скан-копію повідомлення про підозру та повістки про виклик останньої на 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024.

Також, враховуючи перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території МІ Кам'янка-Дніпровська, Василівського району, Запорізької області, а також відсутність поштового зв'язку на вказаній території, 31.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковані повістки про виклик останньої на 09 год. 00 хв. 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 до СВ УСБУ в Запорізькій області для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України та участі в інших слідчих (розшукових) діях у якості підозрюваної.

31.05.2024 направлено постанову на Південно-Східний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги, та відповідно до доручення №003-280001946 від 31.05.2024 для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_8 , якому вручено копію повідомлення про підозру ОСОБА_5 , за ч. 1 ст. 111-2 КК України та повідомлено про виклик підозрюваної на 04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області.

Для проведення вказаних слідчих (розшукових) дій підозрювана ОСОБА_5 , у зазначений час не з'явилася.

Згідно інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 .

Також, ОСОБА_5 через її адвоката ОСОБА_8 , шляхом вручення повісток, було викликано для участі у слідчих діях за участю підозрюваної.

Враховуючи викладене, відповідно до вимог ст. 111, ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрювана ОСОБА_5 вважається належним чином повідомленою про виклик.

Проте, дотепер підозрювана ОСОБА_5 не з'явилася за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Обгрунтованість підозри у вчиненні, підозрюваною ОСОБА_5 , особливо тяжкого злочину, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:

1. Протоколом огляду веб-сайту «Федеральной налоговой службы» від 29.05.2024, яким оглянуто відкриту інформацію щодо незаконних правоохоронних органів, утворених на тимчасово окупованій території Запорізької області - « ІНФОРМАЦІЯ_3 », «Главного Управления внутренних дел по Запорожской области», «Главного Управления министерства внутренних дел российской федерации по Запорожской области», «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Васильевский»», «министерства внутренних дел по Республике Крым»;

2. Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 06.02.2023, яка будучи провідним спеціалістом Кам'янсько-Дніпровського сектору УДМС в Запорізькій області зазначила, що в травні 2022 року під час телефонної розмови з колегою - ОСОБА_5 , остання повідомила, що добровільно займе посаду в незаконному органі, утвореному на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі, у разі пропозиції представниками окупаційної влади;

3. Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 21.02.2023, який вказав, що ОСОБА_5 будучи співробітником Кам'янсько-Дніпровського сектору УДМС в Запорізькій області продовжила працювати в незаконному органі, утвореному на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі;

4. Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 10.04.2023, якій відомо, що ОСОБА_5 зайняла посаду в незаконному органі на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі, який в свою чергу був підпорядкований незаконному правоохоронному органу, створеному на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 ;

5. Протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 23.01.2024, яка повідомила, що в кінці липня - на початку серпня 2023 року під час примусового отримання російського паспорту, свідок особисто бачила як ОСОБА_5 , будучи співробітником т.зв. паспортного столу, приймала документи в місцевих жителів для подальшого оформлення російського паспорту;

6. Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_12 від 23.01.2024, яка по фотознімкам впізнала ОСОБА_5 , яка будучи співробітником т.зв. паспортного столу, створеного на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська, приймала документи в місцевих жителів для подальшого оформлення російського паспорту;

7. Повідомленням про підозру ОСОБА_5 від 28.05.2024;

8. Іншими зібраними в ході досудового розслідування кримінального провадження доказами.

Відповідно до інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 .

Враховуючи даний факт, а також відсутність поштового зв'язку на вказаній території, 31.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковані повістки про виклик останньої на 09 год. 00 хв.

04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 до СВ УСБУ в Запорізькій області для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України та участі в інших слідчих (розшукових) діях у якості підозрюваної, а також на месенджер «Telegram» та «WhatsApp», які зареєстровані на номери оператора мобільного зв'язку, яким особисто користується ОСОБА_5 надіслано скан-копію повідомлення про підозру та повідомлено про те, що остання повинна прибути до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області.

Однак, для проведення вказаних слідчих (розшукових) дій підозрювана ОСОБА_5 , у зазначений час не з'явилася.

Крім того, ОСОБА_5 через її адвоката ОСОБА_8 , шляхом вручення повісток, було викликано для участі у слідчих діях за участю підозрюваної.

Проте, дотепер підозрювана ОСОБА_5 не з'явилася за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

07.06.2024 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_5 , оголошено у державний розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам відділу поліції №1 РУП ГУНП в Запорізькій області.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого, оголошена у розшук та перебуває у АДРЕСА_1 . При цьому, починаючи з 27.02.2022 територія Кам'янсько-Дніпровської міської територіальної громади є тимчасово окупованою територією представниками збройних формувань держави-агресора рф, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Тобто, притягнути підозрювану ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 1 ст.111-2 КК України.

Згідно ч.8 ст.135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Згідно з положеннями ч. 2 ст.297-1 КПК України - спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями, у тому числі 111-2 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

В той же час відповідно до ч. З ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Слідчий надала суду заяву, в якій просить розглянути клопотання без її участі та задовольнити в повному обсязі.

Захисник ОСОБА_8 надав суду заяву, в якій просить розглянути клопотання без його участі, розглянути клопотання на розсуд суду.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, приходить до такого.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 22024080000000859, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 вищевказаного злочину, підтверджується зібраними доказами, а саме:

1. Протоколом огляду веб-сайту «Федеральной налоговой службы» від 29.05.2024, яким оглянуто відкриту інформацію щодо незаконних правоохоронних органів, утворених на тимчасово окупованій території Запорізької області - « ІНФОРМАЦІЯ_3 », «Главного Управления внутренних дел по Запорожской области», «Главного Управления министерства внутренних дел российской федерации по Запорожской области», «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Васильевский»», «министерства внутренних дел по Республике Крым»;

2. Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 06.02.2023, яка будучи провідним спеціалістом Кам'янсько-Дніпровського сектору УДМС в Запорізькій області зазначила, що в травні 2022 року під час телефонної розмови з колегою - ОСОБА_5 , остання повідомила, що добровільно займе посаду в незаконному органі, утвореному на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі, у разі пропозиції представниками окупаційної влади;

3. Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 21.02.2023, який вказав, що ОСОБА_5 будучи співробітником Кам'янсько-Дніпровського сектору УДМС в Запорізькій області продовжила працювати в незаконному органі, утвореному на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі;

4. Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 10.04.2023, якій відомо, що ОСОБА_5 зайняла посаду в незаконному органі на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська - т.зв. паспортному столі, який в свою чергу був підпорядкований незаконному правоохоронному органу, створеному на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 ;

5. Протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 23.01.2024, яка повідомила, що в кінці липня - на початку серпня 2023 року під час примусового отримання російського паспорту, свідок особисто бачила як ОСОБА_5 , будучи співробітником т.зв. паспортного столу, приймала документи в місцевих жителів для подальшого оформлення російського паспорту;

6. Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_12 від 23.01.2024, яка по фотознімкам впізнала ОСОБА_5 , яка будучи співробітником т.зв. паспортного столу, створеного на тимчасово окупованій території м. Кам'янка-Дніпровська, приймала документи в місцевих жителів для подальшого оформлення російського паспорту;

7. Повідомленням про підозру ОСОБА_5 від 28.05.2024;

8. Іншими зібраними в ході досудового розслідування кримінального провадження доказами.

Відповідно до інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 .

Враховуючи даний факт, а також відсутність поштового зв'язку на вказаній території, 31.05.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковані повістки про виклик останньої на 09 год. 00 хв.

04.06.2024, 05.06.2024, 06.06.2024 до СВ УСБУ в Запорізькій області для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України та участі в інших слідчих (розшукових) діях у якості підозрюваної, а також на месенджер «Telegram» та «WhatsApp», які зареєстровані на номери оператора мобільного зв'язку, яким особисто користується ОСОБА_5 надіслано скан-копію повідомлення про підозру та повідомлено про те, що остання повинна прибути до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області.

Однак, для проведення вказаних слідчих (розшукових) дій підозрювана ОСОБА_5 , у зазначений час не з'явилася.

Крім того, ОСОБА_5 через її адвоката ОСОБА_8 , шляхом вручення повісток, було викликано для участі у слідчих діях за участю підозрюваної.

Проте, дотепер підозрювана ОСОБА_5 не з'явилася за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

07.06.2024 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_5 , оголошено у державний розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам відділу поліції №1 РУП ГУНП в Запорізькій області.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого, оголошена у розшук та перебуває у АДРЕСА_1 . При цьому, починаючи з 27.02.2022 територія Кам'янсько-Дніпровської міської територіальної громади є тимчасово окупованою територією представниками збройних формувань держави-агресора рф, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Тобто, притягнути підозрювану ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 1 ст.111-2 КК України.

Згідно ч.8 ст.135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Згідно з положеннями ч. 2 ст.297-1 КПК України - спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями, у тому числі 111-2 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

В той же час відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. the United Kingdom »). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom»).

Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024080000000859, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Керуючись ст. ст. 297-1 - 297-4 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024080000000859, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2024 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 22024080000000859 від 27.05.2024 стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Суддя: ОСОБА_1