Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/828/24
12.06.2024 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Бак М.Д., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Великі Лучки Мукачівського району Закарпатської області, громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 202 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
ОСОБА_1 16.01.2024 року близько 16 години 00 хвилин перебував на напрямку прикордонного знаку № 121, на території Вилоцької територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані близько 600 м до державного кордону України, в межах прикордонної смуги, без документа, що посвідчує особу, чим порушив вимоги пункту 7 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року № 1147 (зі змінами), де передбачено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 202 КУпАП, - порушення прикордонного режиму.
Згідно запису в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився від надання пояснення.
ОСОБА_1 не з'явився на розгляд справи, призначений на 12.06.2024 року на 11:30 год, будучи своєчасно сповіщеним про місце і час розгляду, що підтверджує копія довідки про доставлення судової повістки у вигляді SMS-повідомлення на номер його телефону, виготовлена з автоматизованої системи документообігу суду (арк. 35), клопотання про відкладення розгляду справи від нього до суду не надійшло.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано заяву ОСОБА_1 від 16.01.2024 року, складену в присутності законного представника ОСОБА_2 , з приводу розгляду справи за його відсутності (арк. 7).
З врахуванням наведеного та положень статей 268, 277-2 КУпАП справу розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджено відомостями, які містяться в таких документах:
1) протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 149130 від 16.01.2024 року, складеному інспектором прикордонної служби вищої категорії - начальником 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 202 КУпАП, у якому вказано, що 16.01.2024 року близько 14 години 50 хвилин від центру управління службою 26 окремої авіаційної ескадрильї надійшла інформація про те, що за результатами польотів екіпажу літака Державної прикордонної служби України НА-125 (борт 61) отримано інформацію про спостереження вантажного транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_1 та трьох осіб на відстані близько 600 м від державного кордону України. Близько 16 години 00 хвилин прикордонним нарядом «Група реагування» на напрямку прикордонного знаку № 121, на території Вилоцької територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані приблизно 600 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який порушив прикордонний режим, зокрема здійснював діяльність по вирубці лісу, керуючи транспортним засобом марки «Камаз», реєстраційний номер НОМЕР_1 , без письмового інформування ІНФОРМАЦІЯ_3 за 24 години до початку провадження такої діяльності та перебував і пересувався в прикордонній смузі без документів, що посвідчують особу. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пунктів 7, 17 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року № 1147, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 202 КУпАП (арк. 1);
2) протоколі про адміністративне затримання від 16.01.2024 року, складеному інспектором прикордонної служби вищої категорії - начальником 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , згідно якого 16.01.2024 року о 16 годині 00 хвилин ОСОБА_1 було затримано на строк до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення, передбаченого частиною першою статті 202 КУпАП (арк. 2);
3) рапорті інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 від 16.01.2024 року про те, що він з 14 години 30 хвилин до 17 години 00 хвилин 16.01.2024 року виконував наказ на охорону державного кордону України в прикордонному наряді «Група реагування». 16.01.2024 року близько 14 години 50 хвилин від центру управління службою 26 окремої авіаційної ескадрильї надійшла інформація про те, що за результатами польотів екіпажу літака Державної прикордонної служби України НА-125 (борт 61) отримано інформацію про спостереження вантажного транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_1 та трьох осіб на відстані приблизно 600 м від державного кордону України. Близько 16 години 00 хвилин прикордонним нарядом «Група реагування» на напрямку прикордонного знаку № 121, на території Вилоцької територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, на відстані приблизно 600 м від лінії державного кордону України, в межах прикордонної смуги, було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який порушив прикордонний режим, зокрема здійснював діяльність по вирубці лісу, керуючи транспортним засобом марки «Камаз», реєстраційний номер НОМЕР_1 , без письмового інформування ІНФОРМАЦІЯ_3 за 24 години до початку провадження такої діяльності та перебував і пересувався в прикордонній смузі без документів, що посвідчують особу (арк. 4);
4) заяві ОСОБА_2 від 16.01.2024 року до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 з приводу приєднання до матеріалів справи копії паспорта громадянина України № НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 03.07.2020 року органом 2129 (арк. 5);
5) копії паспорта громадянина України № НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 03.07.2020 року органом 2129 (арк. 6).
Копія супровідного листа відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 року № 0.3/224-24-Вих про повторне направлення до суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 202 КУпАП, відносно ОСОБА_1 (арк. 12, 13), у якому викладено додаткові відомості щодо суті правопорушення, яку не засвідчено, тобто даний документ оформлено без дотримання положень абзацу першого підпункту 5.26 пункту 5 національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 року № 144 «Про прийняття та скасування національних стандартів», не підлягає врахуванню як джерело доказу.
Частиною першою статті 202 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Згідно пункту 17 Положення про прикордонний режим авіаційні роботи, будівництво, вирубування дерев і чагарників, водокористування, геологічне вивчення, дорожні та інші дослідження, гідротехнічні, землевпорядні, меліоративні та інші роботи, пов'язані із зміною водного режиму прикордонних річок, озер та інших водойм, водолазні роботи або занурення апаратів, що використовуються для підводного плавання, відео-, кіно- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з усіх видів парашутів у межах прикордонної смуги і районів, прилеглих до адміністративної межі між Автономною Республікою Крим та Херсонською областю, на території яких Кабінетом Міністрів України запроваджено прикордонний режим, а також збори, мітинги, маніфестації і демонстрації, спортивні, видовищні та інші масові заходи, військові навчання і тренування (далі - масові заходи) проводяться з дозволу, наданого згідно з пунктом 40 цього Положення, та після інформування органу Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності якого провадиться така діяльність, із зазначенням початку і строку її провадження, прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) осіб, що провадитимуть діяльність або організовуватимуть масові заходи, інформації про документи дозвільного характеру на провадження зазначеної в цьому пункті діяльності або масових заходів.
Інформування здійснюється усно з використанням засобів електрозв'язку і письмово не пізніше ніж за 24 години до початку провадження такої діяльності, а щодо проведення масових заходів - не пізніше ніж за 72 години до їх проведення, зокрема за допомогою факсимільного зв'язку або електронної пошти. Контактна інформація розміщується Адміністрацією Держприкордонслужби на інформаційних стендах, офіційному веб-сайті, а також у засобах масової інформації.
У абзаці першому пункту 40 Положення про прикордонний режим закріплено, що з метою отримання дозволу на в'їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу особа має право звернутися до відповідного органу Державної прикордонної служби із зазначенням у зверненні інформації, визначеної в частині другій статті 24 Закону України «Про державний кордон України».
Обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, з приводу того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, здійснював діяльність з вирубування дерев без письмового інформування ІНФОРМАЦІЯ_3 за 24 години до початку провадження такої діяльності, аналогічні відомості щодо яких містяться в протоколі про адміністративне затримання від 16.01.2024 року, складеному інспектором прикордонної служби вищої категорії - начальником 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , та в рапорті інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника 1 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 від 16.01.2024 року, при відсутності доказів щодо наявності/відсутності дозволу органу Державної прикордонної служби на провадження такої діяльності не є достатніми для констатації того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинен був здійснити інформування органу Державної прикордонної служби, тобто допустив порушення, вказане в протоколі.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність та провадження в справі про адміністративне правопорушення, не встановлено, підстав для звільнення від адміністративної відповідальності немає, отже ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності.
У статті 13 КУпАП закріплено, що до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до статті 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Із врахуванням характеру вчиненого правопорушення та даних про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, якому на час вчинення правопорушення було сімнадцять років, який, як видно з протоколу про адміністративне правопорушення, зі слів не працює та не навчається, відповідно до баз даних Державної прикордонної служби України до адміністративної відповідальності не притягувався, до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, слід застосувати захід впливу у виді попередження.
Керуючись статтями 13, 24-1, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 202 КУпАП, та застосувати до нього захід впливу у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
СуддяМ. Д. Бак