Рішення від 11.06.2024 по справі 480/10730/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2024 р. Справа № 480/10730/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років та зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років. Позовні вимоги мотивує тим, що перебував на військовій службі за контрактом на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії-гранатометника 4 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " I категорії (тип Б) у званні прапорщика. Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.03.2020 № 97-ОС "Про особовий склад" його звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу. Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.03.2020 № 97-ОС "Про особовий склад" вислуга років позивача на день звільнення становить: календарна - 18 років 10 місяців 20 днів, пільгова - 10 років 05 місяців 13 днів, всього - 29 років 04 місяці 03 дні. Позивач звернувся до відповідача з заявою про підготовку та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії за вислугу років, однак листом від 08.09.2023 відповідач відмовив у задоволенні його вимог з мотивів відсутності у нього календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та подати до органу Пенсійного фонду України документи для призначення йому пенсії за вислугу років протиправною та такою, що порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2020 № 97-ОС вислуга років позивача становить 29 років 04 місяці 03 дні, з яких вислуга років на військовій службі в календарному обчисленні становить лише 18 років 10 місяців 20 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленому пунктом "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Крім того, Закон № 2262 не передбачає, що пенсію за вислугу років можна призначати за наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.

Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. Зі змісту вказаної норми слідує, що для призначення пенсії за вислугу років до обрахунку беруться лише календарні роки. Оскільки позивач звільнився зі служби 02.03.2020, для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України № 2262 необхідно 24 календарних роки 6 місяців і більше, а його вислуга в календарному обчисленні становить лише 18 років 10 місяців 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії, тому підстави для направлення органу Пенсійного фонду України документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до положень Закону відсутні. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії-гранатометника 4 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " I категорії (тип Б) у званні прапорщика.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2020 № 97-ОС "Про особовий склад" позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2020 № 97-ОС "Про особовий склад" вислуга років позивача на день звільнення становить: календарна - 18 років 10 місяців 20 днів, пільгова - 10 років 05 місяців 13 днів, всього - 29 років 04 місяці 03 дні (а.с.9).

28.08.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про підготовку та подання до органу Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років, однак листом від 08.09.2023 відповідач відмовив у наданні доручення НОМЕР_1 прикордонному загону про підготовку та надсилання до відповідного органу Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років, через відсутність календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (а.с.6-7,8).

Суд вважає, що відмова Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та подати до органу Пенсійного фонду України документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Відповідно до ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Постанова).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

На виконання вимог статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було прийнято наказ МВС України від 20.02.2017 № 139 "Про затвердження Переліку посад і умов служби в органах Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких військовослужбовцям зараховується до вислуги років, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах".

Таким чином, законодавством чітко визначено можливість призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на час звільнення з військової служби для призначення пенсії позивач мав 29 років 04 місяці 03 дні вислуги, що пов'язано зі спеціальним статусом та умовами служби.

Суд враховує, що статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 цього Закону встановлено саме Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою від 17 липня 1992 р. № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, військовослужбовцям. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою від 17 липня 1992 р. № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а.

Таким чином, станом на дату звільнення зі служби вислуга позивача становить 29 років 04 місяці 03 дні, що є достатньою підставою набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не підготувавши та не надавши органу Пенсійного фонду України відповідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, та Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760.

Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, та Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах