№ 2а-4406/09/2370
19.10.2010 р. м. Черкаси
15 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Гараня С.М.,
при секретарі Лисенко С.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області Орлової І.В. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області до малого приватного підприємства «Вегас»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
До суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Чигиринському районі Черкаської області, в якому просить стягнути малого приватного підприємства «Вегас»штрафні (фінансові) санкції в сумі 25 345 грн.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача послався на те, що проведеними органами державної податкової служби перевірками відповідача встановлені порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»за результатами яких були складені акти та застосовані штрафні (фінансові) санкції. Станом на 27 серпня 2009 року податкова заборгованість малого приватного підприємства «Вегас»перед позивачем склала 25 345 грн., яку і просив стягнути представник позивача.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в засідання не з'явився, заперечення на позов або заяву про відкладення розгляду справи не надав, про причину своєї неявки до суду не повідомив. Тому суд вирішив розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні у ній докази, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Мале приватне підприємство «Вегас», ідентифікаційний код 30199999, зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 19.10.1998 р. Організація діяльності з проведення азартних ігор позивачем проводиться на підставі ліцензії Міністерства фінансів України.
30 березня 2009 року державною податковою інспекцією в м. Феодосії Автономної Республіки Крим була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів, який знаходиться за адресою: місто Феодосія, вул. Кримська, 84а, та належить малому приватному підприємству «Вегас».
За результатами перевірки був складений акт за № 0132/01/11/23/30199999 від 30.03.2009 р., яким зафіксовані порушення, а саме: 19 гральних автоматів, які знаходилися у робочому стані, були підключені до електромережі, але не переведені у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій, не опломбовані, не зареєстровані в органах Державної податкової служби; непроведення розрахункових операцій через реєстратор на суму 100 грн.; невідповідність готівкових коштів на місці розрахунків в сумі 3350 грн. сумі коштів, яка зазначена в денному звіті; невикористання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості через реєстратор розрахункових операцій в сумі 85 грн.; не оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій в день їх надходження в сумі 310 грн.; застосування при проведенні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого та неопломбованого реєстратора розрахункових операцій.
На підставі вказаного акту перевірки відповідач рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від № 0001742302 від 14.04.2009 р., застосував до позивача штраф у розмірі 25 345 грн. відповідно до вимог пункту 2 статті 17 та статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі - Закон № 265), за порушення вимог пунктів 1, 2, 11, 13 статті 3 Закону №265/95-ВР, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 від 15.12.2004 р.
Свої вимоги, викладені в позовній заяві та підтверджені в судовому засіданні, позивач обґрунтовує тим, що під час проведення перевірки встановлені порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»та пункту 1 статті 3, статей 7, 11 Закону від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Результати перевірки оформлені актом перевірки, на підставі якого відповідно до пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-Х11 (далі -Закон №509-Х11) та пункту 2 статті 17 Закону № 265 було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону № 265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послу) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до пункту 3 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Відповідно до вимог пунктів 1, 2 статті 17 зазначеного Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, а у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (стаття 22 Закону № 265).
Стаття 11 Закону України від 04.12.1990 р. № 509 - Х11 «Про державну податкову службу в Україні»передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати з бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
З огляду на вимоги статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Частиною 7 статті 11-1 Закону № 509 передбачено, що перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є позаплановими.
Проведеною працівниками податкових органів перевіркою гральних закладів малого приватного підприємства «Вегас»встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій», № 121 від 07.02.2001 р., пункту 6 додатку якого встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій, зокрема щодо використання гральних автоматів -з 31.12.2006 р.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування», № 199 від 18.02.2002 р. встановлено, що дія цих вимог поширюється на реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом.
У відповідності з додатком 4 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом, від 27.06.2002 р. № 13, дія цих вимог поширюється на гральні автомати в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі. Лічильники повинні знаходитися в кожухах, що пломбуються у встановленому порядку засобами контролю, які унеможливлюють доступ до лічильників та їх відокремлення від автомата без пошкодження кожуха або засобу контролю. Конструкція лічильників повинна виключати можливість обнулення або зменшення їх показників. Лічильники повинні бути розміщені у місцях, доступних для зчитування їх показників.
Слід також керуватися нормами Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», яким передбачено, що патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами, а частина 4 статті 5 вищеназваного Закону передбачає видачу торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу на кожне окреме гральне місце (гральний автомат, гральний стіл).
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області до малого приватного підприємства «Вегас»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій -задовольнити повністю.
Стягнути з малого приватного підприємства «Вегас», ідентифікаційний код 30199999, на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Чигиринському районі Черкаської області штрафні (фінансові) санкції в сумі 25 345 (двадцять п'ять тисяч триста сорок п'ять) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість тримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 22 жовтня 2010 року.
Суддя С.М. Гарань