справа № 361/2956/24
провадження № 3/361/2160/24
11.06.2024 м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сіренко Н.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Броварського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою : АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , тимчасово не працюючого, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №274428 від 02.03.2024, водій ОСОБА_1 02.03.2024 о 01 год. 05 хв. в м. Бровари по вул. Героїв України, 12-А, керував автомобілем Volkswagen CC номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Alcotest Drager 6820, результат огляду 1,75%0, Тест №856, чим порушив п. 2.9 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, його інтереси в судовому засіданні представляє адвокат Тимошенко Г.С., яка зазначила, що протокол серії ААД №274428 від 02.03.2024 складений незаконно, огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведений з грубим порушенням положень ст. 266 КУпАП, заявила клопотання про закриття адміністративної справи на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Заслухавши доводи адвоката Тимошенко Г.С., дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Частиною першої статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкції), а також «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ 17.12.2008 № 1103 (Далі Порядок).
Згідно з положеннями ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103 (із змінами), п. 6 якого передбачено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. При цьому, відповідно до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно пункту 6 розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 за № 1395 (з змінами), огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
При цьому, суд зазначає, що складання протоколу про адміністративне правопорушення - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні матеріали справи працівниками поліції не дотримано встановленого чинним законодавством порядку проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Так, протокол про адміністративне правопорушення від серії ААД №274428 від 02.03.2024 складений уповноваженою особою саме за порушення п. 2.9 а) Правил дорожнього руху, згідно якого водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин. До протоколу додається чек з результатом тестування на алкоголь ОСОБА_1 - 1,75%о, останній свій підпис поставити відмовився (а.с.4).
Долучений до матеріалів справи Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів містить відмітки виявлених ознак сп'яніння, зазначений результат огляду - 1,75%о, при цьому ОСОБА_1 зазначив, що з результатами «Не згоден». В бланк Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння КНП Броварська БКЛ БРР БМР від 02.03.2024 внесені відомості про направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 , позначені виявлені ознаки сп'яніння та внесені результати проведеного на місці зупинки працівниками поліції огляду (а.с.5).
Судом досліджено долучений відеозапис, а саме CD-R диск, з якого вбачається, що працівниками поліції 02.03.2024 під час комендантської години зупинено автомобіль, під час перевірки документів у водія виявлено ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки або в медичному закладі, на що чоловік, який представилася як ОСОБА_1 , погодився пройти тест на місці зупинки за допомогою приладу Drager, після чого поліцейським проголошується результат проходження - 1,75%о, та складаються відповідні документи, під час підписання Акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів ОСОБА_1 повідомляє та власноручно позначає в Акті, що з результатом огляду він не згоден, після чого працівник поліції зазначає, що у разі незгоди ОСОБА_1 може пройти огляд в медичному закладі, на що останній відмовляється, однак протокол про адміністративне правопорушення складений не про відмову водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я (тобто за порушення п. 2.5 ПДР України), як це передбачено нормами чинного законодавства, а саме за керування автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, що встановлено працівниками поліції за допомогою приладу Alcotest Drager 6820 на місці зупинки транспортного засобу та з результатами якого ОСОБА_1 не погодився.
Частиною 5 ст. 266 КУпАП визначено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Отже, на переконання суду, наведені докази свідчать про те, що працівниками поліції не було дотримано саме процедуру проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , що в свою чергу призвело до порушення порядку складення протоколу і як наслідок звільнення від адміністративної відповідальності останнього від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП.
За встановлених обставин, враховуючи відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження факту керування 02.03.2024 о 01-05 годині в м. Бровари ОСОБА_1 автомобілем Volkswagen CC в стані алкогольного сп'яніння, суд дійшов висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, а провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Броварський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н. С. Сіренко