Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
Вступна та резолютивна частини
22.09.2010 р. Справа № 2а-5317/10/1470
м. Миколаїв
11:33
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Клець Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства «Спеціалізований морський порт «Октябрьск»
(а/я 170, м. Миколаїв, 54052)
до відповідача Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області
(вул. Адміральська, 41, м. Миколаїв, 54009)
за участю представників:
від позивача: Єфименко В.С., Зарєчнєв С.О., Грішкова Л.О.
від відповідача: Болдирєва Х.С.
про визнання протиправними дій, скасування рішення та припису
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області від 26.02.10 №14 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до державного підприємства «Спеціалізований морський порт «Октябрьск», а також Припис №10/15-593 від 26.02.10 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
3. Судові витрати: сплату судового збору у сумі 3,40 гривень стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
4. Роз'яснити сторонам строки та порядок оскарження цієї постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.В. Біоносенко
Іменем України
22 вересня 2010 р. справа № 2а -5317/10/1470
м. Миколаїв
11:33
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Клець Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства «Спеціалізований морський порт «Октябрьск»
(а/я 170, м. Миколаїв, 54052)
до відповідача Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області
(вул. Адміральська, 41, м. Миколаїв, 54009)
за участю представників:
від позивача: Єфименко В.С., Зарєчнєв С.О., Грішкова Л.О.
від відповідача: Болдирєва Х.С.
про визнання протиправними дій, скасування рішення та припис
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про застосування до нього економічних санкцій на загальну суму 622293 гривень.
Свою позицію позивач обґрунтував тим, що застосовані відповідачем економічні санкції є протиправними, оскільки ціна послуг за оформлення приходу-виходу суден з порту, а також пломбування запірних пристроїв суден є нерегульована, а тому може встановлюватися портом самостійно.
Відповідач позов не визнав, просив у позові відмовити.
Дослідивши надані докази (пояснення сторін, письмові докази) та вислухавши промови сторін, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Спеціалізований морський порт «Октябрьск»зареєстроване виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 21.01.93 (арк.спр.34).
В період з 02.02.09 по 22.02.09 Державною інспекцією з контролю за цінами в Миколаївській області проведено планову перевірку ДП «Спеціалізований морський порт «Октябрьск»на дотримання порядку застосування тарифів на комплекс робіт пов'язаних, з обробкою вантажів, а також зборів і плат за послуги у морських портах.
Перевіркою було встановлено, що портом стягувалася плата за оформлення прибуття суден у порт та за вихід судна із порту, а також пломбування запірних клапанів на суднах (арк.спр.141, 142).
Всього портом за зазначені послуги була отримана виручка у сумі 207431,78 гривень.
Інспекція кваліфікувала отримання портом виручки саме за ці послуги як застосування цін (тарифів) портом, надання яких не передбачено визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють на них відповідні переліки платних послуг та 26.02.10 прийняла рішення №14 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 622293 гривень (арк.спр.32).
Окрім цього Інспекцією винесено Припис №10/15-593 від 26.02.10 про усунення порушення щодо застосування цін за послуги, надання яких не передбачено діючими нормативно-правовими актами (арк.спр.33).
Відповідно до ст.ст.6, 7, 8 Закону України «Про ціни та ціноутворення»в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яким здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
державних фіксованих цін (тарифів);
граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Статтею 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»передбачена відповідальність за порушення державної дисципліни цін.
У розумінні ст.14 цього Закону порушення державної дисципліни цін є недотримання встановлених державних фіксованих або регульованих цін та тарифів.
У цьому випадку жодний нормативно-правовий акт не встановлює фіксованих або регульованих цін та тарифів на послуги оформлення приходу-виходу суден з порту, а також пломбування запірних пристроїв суден. Саме про це зазначається у самому Акті перевірки, а також у Рішенні про застосування економічних санкцій.
Державне підприємство «Спеціалізований морський порт «Октябрьск»є суб'єктом господарювання і відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України самостійно обирає собі вид діяльності, асортимент послуг яких вона надає, а також ціни на них, за виключенням тих, на які встановлені фіксовані або регулюванні державою ціни.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 №1548 державному регулюванню підлягають лише тарифи на комплекс робіт, пов'язаний з обробленням зовнішньоторговельних та транзитних вантажів у портах, а також зборів і плат за послуги, що надаються суднам закордонного плавання у морських портах.
Послуги, що надавалися ДП «Спеціалізованим морським портом «Октябрьск»не входять до цього переліку.
За таких обставин суд дійшов висновку, що на зазначені послуги розповсюджуються вільні ціни, у зв'язку з чим, застосування до позивача економічних санкцій є протиправним.
Позов належить задовольнити в повному обсязі, визнати протиправними та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області від 26.02.10 №14 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до державного підприємства «Спеціалізований морський порт «Октябрьск», а також Припис №10/15-593 від 26.02.10 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Судові витрати: сплату судового збору у сумі 3,40 гривень стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області від 26.02.10 №14 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до державного підприємства «Спеціалізований морський порт «Октябрьск», а також Припис №10/15-593 від 26.02.10 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
3. Судові витрати: сплату судового збору у сумі 3,40 гривень стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
4. Роз'яснити сторонам строки та порядок оскарження цієї постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 27.09.10
Суддя В.В. Біоносенко