Справа №590/335/24
Провадження 3/590/203/24
11 червня 2024 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
установив:
08.04.2024 року до Ямпільського районного суду Сумської області від ВПД №1 (с.Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №007033 від 28.03.2024 року, ОСОБА_1 28.03.2024 року о 22 годині 03 хвилини в с. Орлівка Сумської області по вул. Миру, 18 керував авто марки Volkswagen Caddy, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився із застосуванням газоаналізатору "Drager ARNA-0357", результат тесту склав 2,56‰. Дану подію зафіксовано на нагрудний відеореєстратор №21100327. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні 29.04.2024 свою вину не визнав, та пояснив, що 28.03.2024 року він приїхав до себе на дачний будинок в с. Орлівка Шосткинського району Сумської області. Автомобіль він лишив на дорозі, протягом дня ОСОБА_1 разом із знайомим працювали на присадибній ділянці, після чого вони вжили спиртні напої. Того ж дня, близько 22-00 год. він вийшов на вулицю і підійшов до свого авто, щоб взяти телефон. Автомобіль стояв на узбіччі дороги, двигун був вимкнений. Не заперечував той факт, що він дійсно був в стані алкогольного сп'яніння, проте автомобілем він не керував. Приблизно о 22-00 год. 28.03.2023 під'їхали працівники поліції, запросили до свого службового автомобіля і запропонували показати документи та пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера "Drager" на що він погодився, при цьому повідомивши працівникам поліції, що автомобілем він не керував, пояснивши це тим, що вийшов на вулицю взяти з авто мобільний телефон і знаходився поряд з автомобілем. Доповнив, що при складанні протоколу свідки були відсутні, будь-яких письмових пояснень при складанні протоколу про адміністративні правопорушення вони не надавали, та чи велася відеофіксація - він не пам'ятає. Додав, що коли працівники поліції почали складати відносно нього протокол за ч.1 ст.130 КУпАП, він вважав на той момент, що відносно нього складають протокл за появу в громадському місці в стані алкогольного сп'яніння. З протоколом він не згоден, вважав, що він складений з порушенням норм чинного законодавства, просив суд закрити провадження по адміністративній справі відносно нього за ч.1 ст.130 КУпАП, в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Також він повідомив, що працівниками поліції 28.03.2024 відносно нього було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом) та накладено стягнення у виді штрафу, який ним сплачено.
У судове засідання інспектор СРПП ВПД №1 (с. Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області старший лейтенант полдіції ОСОБА_2 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №007033 від 28.03.2024; результатами тестування на алкоголь до протоколу серії ААД №007033 від 28.03.2024, відповідно до якого результат тесту ОСОБА_1 склав 2,56‰, дата проведення тесту - 28.03.2024, час проведення - 22:24; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.03.2024, з результатами якого ОСОБА_1 згодний, про що поставив власноруч свій підпис.
Також до матеріалів справи долучено рапорт інспектора СРПП ВПД №1 (с. Ямпіль) Шосткинського РУП старшого лейтенанта поліції Мороз О.О. від 29.03.2024 про те, що долучити відозапис до матеріалів справи не видалось заможливе, оскільки з технічних причин відеозапис на бадікамері №21100328 не зберігся.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст.256 КУпАП.
Процедура проведення поліцейським огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння відповідає вимогам Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства Внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року. Відповідно до положень п.2 розділу І зазначеної інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 11 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року за № 1306 «Про правила дорожнього руху».
Пунктами 1.3 та 1.9. Правил дорожнього руху України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.2.9а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу. Правопорушення вважається закінченим з того моменту, як він почав рухатись.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів цієї справи, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, будучи водієм, у вказаній дорожній обстановці, вимог наведених вище Правил дорожнього руху України не дотримався, так як його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у розумінні наведених вище приписів ст. ст. 245, 251-252 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема такими: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №007033 від 28.03.2024; результатами тестування на алкоголь до протоколу серії ААД №007033 від 28.03.2024, відповідно до якого результат тесту ОСОБА_1 склав 2,56‰, дата проведення тесту - 28.03.2024, час проведення - 22:24; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.03.2024, з результатами якого ОСОБА_1 згодний, про що поставив власноруч свій підпис.
Дослідивши вказані матеріали, в тому числі, зміст протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, суд дійшов висновку, що зазначені докази відповідають критеріям належності та допустимості, а в своїй сукупності також і достатності для підтвердження висновків суду першої інстанції про доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні порушенні вимог п.2.9 «а» ПДР України, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у поза розумний сумнів.
Так, з матеріалів даної справи вбачається, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 працівниками поліції проводився на місці зупинки з використанням спеціального технічного засобу - газоаналізатора «Drager», з результатом 2,56 проміле (позитивний) останній ознайомився, що свідчить про наявність відповідного підпису у акті огляду на стан алкогольного сп'яніння та безпосередньо у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому, жодних зауважень від ОСОБА_1 з приводу проведення працівниками поліції вказаного огляду не було, доказів оскарження дій працівників поліції суду не надано.
З огляду на викладене, суд вважає, що працівниками поліції при складанні відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення дотримані в повному обсязі усі вимоги процесуальних норм та права і законні інтереси останнього.
Відповідно до довідки, наданої поліцейським СРПП ВПД №1 (с.Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області від 28.03.2024 року, згідно наявних облікових даних системи «Інформаційний портал Національної поліції України» станом на 28.03.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , водійське посвідчення не отримував, серед осіб, позбавлених права керування ТЗ, не значиться.
При визначенні виду та міри стягнення в межах санкції, на підставі ст.33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке становить значну суспільну небезпеку в сфері безпеки дорожнього руху, ступінь вини та особу ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що стягнення у вигляді штрафу є таким, що буде сприяти запобіганню вчиненню останнім нових правопорушень, без позбавлення права керування транспортними засобами, зважаючи на те, що відповідно до довідки, наданої інспектором СРПП ВПД №1 (с.Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області від 28.03.2024 року на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , водія не видавалось.
Відповідно до вимог п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та на підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 24, 27, 34, 35, 40-1, ч.1 ст.130, 221, 283-285 КУпАП, суддя,
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.).
Банківські реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі); отримувач коштів: ГУК Сум. обл /Сумська обл /21081300; код ЄДРПОУ: 37970404; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);рахунок: UA628999980313090149000018001; код платежу: 21081300; найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01602, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ): 26255795, судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Банківські реквізити для сплати судового збору: призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім'я та по-батькові, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; рахунок: UA908999980313111256000026001; код платежу: 22030106.
У відповідності із ст.307 та ч.2 ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: І.М. Деркач