10 червня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/19327/23 пров. № А/857/4179/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сеника Р.П., Судової-Хомюк Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
суддя у І інстанції Карп'як О.О.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Львів,
дата складення повного тексту рішення 15 січня 2024 року,
У серпні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ) щодо припинення виплати пенсії за віком позивачу;
визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 ;
зобов'язати відповідача перерахувати розмір та поновити виплату пенсії за віком позивачу з дати припинення з компенсацією втрати частини доходу та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/19327/23 ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження позов було задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 09 червня 2023 року та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позивача про поновлення пенсії від 09 червня 2023 року, подану його представником, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
При цьому суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем заява в частині питання поновлення та виплати пенсії позивачу не вирішена, рішення за наслідками розгляду заяви не прийняте, що є порушенням права позивача на повний, всебічний та об'єктивний розгляд його документів.
Також судом встановлено, що заява представника позивача від 09 червня 2023 року про поновлення пенсії по суті відповідачем розглянута не була, оскільки з листа ГУ ПФУ від 23.06.2023 року за №16618-16442/А-52/8-1300/23 слідує, що пенсійним органом не досліджувалось питання достатності поданих позивачем документів, необхідних для поновлення пенсії, та їх відповідність законодавству, та ці обставини не були підставою для відмови у її поновленні.
Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про поновлення пенсії, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про поновлення пенсії від 09 червня 2023 року, подану її представником, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та поновити виплату розміру пенсії за віком позивача та виплачувати пенсію на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою поданою представником, то суд вважав їх передчасними, оскільки безпосередньо залежать від вирішення питання про поновлення пенсії позивача за результатами повторного розгляду його заяви від 09 червня 2023 року. Відтак, вирішення таких позовних вимог наперед суперечитиме приписам статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачено, що судовому захисту підлягає саме порушене право особи.
У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено ГУ ПФУ, яке у своїй скарзі просило таке скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідач у спірних правовідносинах діяв в межах правового обов'язку, який визначений для Пенсійного фонду України чинними нормативно-правовими актами України у сфері пенсійного забезпечення та вважає вимоги позивача неправомірними, а рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із такого.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 09 червня 2023 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, у якій просив:
1. долучити до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок, відкритий у АТ“ОТП Банк”, від 11 жовтня 2022 року.
2. здійснити запити згідно записів у трудовій книжці щодо отримання недостатніх для призначення пенсії документів: довідок по заробітній платі, що враховується для обчислення пенсій, довідок про перейменування (реорганізацію) підприємств, навчального закладу, довідку про навчання, довідки про стаж за останнім місцем роботи, уточнюючих довідок на підтвердження пільгового стажу роботи для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, врахувати найвигідніший період по заробітній платі.
3. пенсійні виплати ОСОБА_1 здійснювати на визначений пенсіонером банківський рахунок, відкритий у АТ “ОТП Банк”.
Листом ГУ ПФУ у Львівській області від 23 червня 2023 року за № 16618-16442/А-52/8-1300/23 в порядку Закону України “Про звернення громадян”, у відповідь було надано роз'яснення щодо умов та порядку поновлення та виплати пенсії позивачу у разі його звернення із заявою встановленого зразка та усіма необхідними документами до будь якого відділу обслуговування громадян або через веб-портал Пенсійного фонду України.
У обґрунтування прийнятого рішення Управлінням зазначено, що за інформацією відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг по пенсійній справі ОСОБА_1 призупинено виплату з 01 вересня 2021 року в зв'язку з виявленими розбіжностями в матеріалах пенсійної справи (паспорт громадянина України для виїзду за кордон та картка платника податків на ім'я ОСОБА_1 , а документи щодо стажу та заробітку на ім'я ОСОБА_1 ).
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав із позовом, що розглядається.
При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Частиною 1 статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
При цьому, частиною 2 статті 49 Закону №1058-IV встановлено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Згідно з пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1),заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Пунктом 1.3 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку № 22-1 за осіб, які не досягли повноліття або є недієздатними, заява подається батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками, представниками закладів (органів опіки і піклування), які виконують функції опікунів і піклувальників, за місцезнаходженням таких закладів (органів).
За змістом приписів пункту 2.8 Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру зокрема, ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку.
Абзацами 3-4 пункту 4.3 Порядку № 22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, як вірно визначено судом першої інстанції, Порядком № 22-1 з 30 березня 2021 року передбачено можливість подачі заяви про поновлення виплати пенсії саме заявником, на відміну від приписів цього Порядку в редакції, чинній до 30 березня 2021 року, згідно з якою пунктом 1.5 цього Порядку передбачалось, що заява про поновлення виплати пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Разом з тим, можливість подачі заяв через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, відповідно до приписів пункту 1.3 Порядку №22-1 (в редакції з 30 березня 2021 року) зберіглася щодо всіх інших заяв, як-то заяв про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера тощо.
Водночас, як слідує з пункту 1.1 Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший оформлюється та подається за єдиним зразком - “Заява про призначення/перерахунок пенсії” який є Додатком 1 до Порядку №22-1.
При цьому Порядок № 22-1 хоча і мітить норму про необхідність подачі заяви про поновлення пенсії заявником (пункт 1.1. цього Порядку), проте без зазначення у який саме спосіб має бути здійснена така подача особисто, або поштою, або іншим чином, в той час як для інших видів заяв встановлено конкретні альтернативні процедури їх подачі (або представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID тощо).
Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що пенсійний орган дійшов передчасних висновків щодо недотримання позивачем вимог щодо належного звернення за поновленням пенсії, оскільки згаданий Порядок №22-1 не містить конкретних положень стосовно того яким саме чином безпосередньо особисто або через засоби поштового зв'язку особа повинна звернутися з заявою про поновлення пенсії.
Окрім того, відповідно до частини 2 статті 49 Закону №1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Таким чином, суд першої інстанції вірно звернув увагу, що Законом №1058-IV не передбачено обов'язкового особистого звернення пенсіонера до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії для здійснення такого поновлення. Проте у випадку отримання такої заяви, пенсійний орган повинен її належним чином розглянути.
Як слідує з матеріалів справи, 09 червня 2023 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ із заявою, зазначеною вище.
Також з матеріалів справи слідує, що відповідачем заява в частині питання поновлення та виплати пенсії позивачу не вирішена, рішення за наслідками розгляду заяви не прийняте, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що таке є порушенням права позивача на повний, всебічний та об'єктивний розгляд його документів та підставно зобов'язав відповідача повторно розглянути заяву про поновлення виплати пенсії від 09 червня 2023 року.
Доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.
Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що підстав для скасування судового рішення немає, тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/19327/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Р. П. Сеник
Н. М. Судова-Хомюк