Справа № 755/12286/23
№ 1-кс/755/1946/24
"30" травня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100040000986 від 15.03.2023 року, про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Енергодар, Запорізької обл., українці, громадянці України, із середньою освітою, заміжній, працюючій ФОП, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючій за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимій, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України,
Прокурор Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023100040000986 від 15.03.2023 року, про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ОСОБА_5 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділом Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023100040000986 від 15.03.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлені досудовим розслідування час та місці, але не пізніше липня 2022 року, у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння грошовими коштами громадян, шляхом обману та зловживання довірою, під приводом працевлаштування за кордоном. Усвідомлюючи, що вчинення зазначених кримінальних правопорушень потребує зусиль декількох осіб, ОСОБА_6 , не пізніше липня 2022 року, вирішила cтворити організовану групу, до складу якої залучила своїх раніше знайомих осіб - ОСОБА_5 та ОСОБА_7 . При цьому, ОСОБА_6 розробила злочинний план, спрямований на шахрайське заволодіння грошовими коштами громадян під приводом працевлаштування за кордоном. Так, зважаючи на факт повномасштабного вторгнення військ рф, перебування значної кількості громадян України у скрутному становищі через втрату житла, роботи, відсутності належних засобів для існування, ОСОБА_6 вирішила використати ці обставини для шахрайського заволодіння грошовими коштами громадян під приводом працевлаштування за кордоном. Зокрема, ОСОБА_6 достовірно було відомо про запровадження низкою країн Європейського Союзу та іншими державами спрощеної процедури в'їзду та перебування у них громадян України, надання їм статусу біженців, забезпечення їх житлом і соціальною допомогою, можливості працевлаштування в залежності від фаху та спеціальності, тощо. Зазначені обставини, як то збройна агресія, втрата роботи та можливість працевлаштування у країнах Європейського Союзу із використанням статусу біженців були використані учасниками організованої групи для власного збагачення шахрайським шляхом під приводом надання послуг громадянам України із працевлаштування за кордоном. Для цього, учасники організованої групи у соціальних мережах Facebook та Instagram, на сайті оголошень «ОLХ», сайті пошуку роботи «WORK.UA», месенджерах Telegram, WhatsApp та Viber розповсюджували рекламу про надання послуг із працевлаштування громадян України за кордоном, у якій зазначали широкий спектр робітничих спеціальностей, умови оплати праці та проживання, тощо. Відповідно до плану злочинних дій, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 повинні були розмістити відповідні рекламні оголошення, зазначивши, при цьому, власні контактні номери, консультувати громадян України з питань працевлаштування за кордоном, повідомляючи їм про умови праці та проживання, зокрема, у Королівстві Швеція, створюючи у зацікавлених осіб хибне враження щодо наявності в учасників злочинного угруповання реальної можливості забезпечити громадян України належними умовами праці та проживання. Зокрема, під час спілкування з потерпілими з питань працевлаштування у Королівстві Швеція, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 повідомляли останнім завідомо неправдиву інформацію про наявність у них міцних зав'язків із представником роботодавців цієї країни, наявності широкого спектру робочих вакансій, умов оплати праці та проживання. Для надання вигляду законності своїм діям, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 пропонували потерпілим укладати договори надання консультативно-інформаційних послуг, у яких спеціально не відображали своїх зобов'язань та шведської сторони з працевлаштування у Королівстві Швеція. За надання таких консультативних послуг, які жодним чином не забезпечували і не гарантували працевлаштування громадян України у Королівстві Швеція за обраними напрямками роботи, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 пропонували потерпілим сплати їм кошти у сумі 3 000 грн. та шведській стороні - у сумі 250 - 350 Євро. При цьому, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , створюючи хибне вражання щодо дійсності своїх намірів, надавали громадянам України контактні дані представника роботодавців Королівства Швеція - організатора злочинного угруповання ОСОБА_6 . У ході спілкування, ОСОБА_6 представлялась потерпілим ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , іншими вигаданими іменами та з метою введення в оману, вкотре, повідомляла зацікавленим громадянам України завідомо неправдиву інформацію щодо наявності широкого спектру робочих вакансій, умов оплати праці та проживання у Королівстві Швеція. З метою створення хибного враження, під час спілкування, ОСОБА_6 розповідала потерпілим про можливість її агента зустріти їх на вокзалі «Т-Централ» м. Стокгольма та супроводити громадян України до міграційного хостелу, всіляко переконувала та запевняла їх у щирості своїх намірів та вирішенні всіх питань, пов'язаних із працевлаштуванням у Королівстві Швеція.
Разом з тим Директивою Ради ЄС 2001/55/ЄС «Про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальності за наслідки такого прийому», імплементаційним рішенням Ради (ЄС) 2022/382 від 04.03.2022 року встановлено наявність масового напливу переміщених осіб з України у розуміння ст. 5 Директиви 2001/55/ЄС та запроваджено тимчасовий захист. Особи, які отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист мають право на: місце проживання, що надається Міграційною службою (без права вибору населеного пункту), невідкладну медичну допомогу, певну фінансову підтримку, шкільну освіта для дітей, та право на працю. Біженці з України мають право на отримання посвідки на проживання з тимчасовим захистом у Швеції, відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист.
За таких обставин, учасники організованої групи ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 входили у довіру до громадян України, які шукали роботу, та заволодівали їх грошовими коштами під приводом надання послуг із працевлаштування у Королівстві Швеція. Після отримання грошових коштів у сумі 3 000 грн. та 250-350 Євро, учасники організованої групи будь-яких дій, спрямованих на працевлаштування громадян України у Королівстві Швеція, не вчиняли і припиняли спілкування з потерпілими.
Як організатор злочинного угруповання ОСОБА_6 поклала на себе виконання наступних функцій та обов'язків: розробила план шахрайського заволодіння грошовими коштами громадян України, створила організовану групу та залучила до її складу ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ; розподілила обов'язки між учасниками організованої групи з чітким визначенням функцій при вчиненні злочинів; впровадила заходи конспірації, які виражалась у використанні вигаданих імен, зміни номерів засобів мобільного зв'язку, месенджерів Telegram, WhatsApp та Viber для спілкування між учасниками злочинного угруповання; надання вказівок про порядок надання послуг з працевлаштування; просування злочинної діяльності у соціальних мережах соціальних мережах Facebook та Instagram, месенджерах Telegram, WhatsApp та Viber за допомогою придбання реклами з метою пошуку потенційних потерпілих; розподілу грошових коштів, отриманих від вчинення протиправної діяльності, між учасниками організованої групи.
На учасників організованої групи ОСОБА_5 та ОСОБА_7 були покладені наступні функції та обов'язки: виконання вказівок та доручень ОСОБА_6 , пов'язаних із незаконною діяльністю організованої групи; спілкування з потенційними потерпілими та повідомлення їм завідомо неправдивої інформації про умови праці та проживання у Королівстві Швеція, наявності широкого спектру робочих вакансій та реальної можливості працевлаштування на роботу; розміщення реклами та оголошень про працевлаштування за кордоном на різноманітних Інтернет ресурсах Facebook, Instagram, Telegram та інших; підписання договору про надання інформаційних послуг, з використанням реквізитів та печатки суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця ОСОБА_5 ; в окремих випадках придбання квитків та організацію групового виїзду громадян до Королівства Швеції; телефонний супровід осіб до моменту приїзду в Королівство Швеція та передачу законспірованих про шведську сторону, а саме дані ОСОБА_6 , яка представлялась потерпілим ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; ведення обліку укладених договорів, тощо.
Створення організованої групи та участь у ній підтверджуються наявністю таких ознак: стійкістю злочинного об'єднання, що виразилась у стабільності групи, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування групи, наявність необхідних для функціонування групи засобів вчинення злочину, згуртованості групи, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами в організовану групу для досягнення єдиного злочинного результату; попередньою зорганізованістю у спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками групи план вчинення злочинної діяльності, розподілом функцій між учасниками групи, наявністю організатора (керівника), забезпеченням безпеки свого функціонування шляхом визначення обмеженого довіреного кола осіб, яким було відомо про діяльність злочинного угрупування, тобто ефективного протидіяння факторам, що можуть їх дезорганізувати; розподілом грошових коштів між учасниками організованої групи, отриманих від здійснення незаконної діяльності.
Стійкість організованої групи формувалась за рахунок стабільного складу організованої групи, тісних стосунків між її учасниками та внутрішньої дисципліни.
Тісні зв'язки між учасниками групи підтримувались за рахунок бажання кожного із них отримувати стабільні прибутки від вчинення злочинів. З цією метою всі вони беззаперечно виконували єдиний злочинний план та дотримувались встановлених правил поведінки.
Учасники очолюваної і керованої ОСОБА_6 організованої групи, а саме ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи спільно у період із червня 2022 року до квітня 2024 року, здійснили ряд корисливих злочинів, а саме органом досудового розслідування встановлено 68 епізодів, що виразились в шахрайських діях, пов'язаних із заволодінням грошовими коштами громадян під приводом надання посередницьких послуг у працевлаштуванні за кордоном.
Так, приблизно в червні 2022 року, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , маючі на меті незаконне отримання прибутку на постійній основі, а саме заволодіння грошовими коштами громадян під приводом надання посередницьких послуг у працевлаштуванні за кордоном, почали підготовку до вчинення шахрайський дій, для чого, в мережі Інтернет, а саме в соціальних мережах «Фейсбук», «Інстаграм», а також сервісі оголошень «ОЛХ», «WORK.UA», а також, в месенжерах Telegram, WhatsApp та Viber, розмістили оголошення про працевлаштування за кордоном в країнах Євросоюзу, зокрема в Королівстві Швеція.
Відповідно до плану злочинної діяльності, відомого всім учасникам організованої групи, з розподілом функцій учасників організованої групи, отримуючи телефонні дзвінки від потенційних клієнтів надавали інформацію щодо переліку вакансій за кордоном, які вони гарантовано зможуть отримати з їх допомогою, процедуру отримання першочергових документів для мігрантів за кордоном, умови роботи на зазначених неіснуючих вакансіях, умови проживання та харчування, в залежності від місця перебування потерпілих, якщо останні перебували на території України - пропонували потерпілим укласти договір про співпрацю з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, акцентуючи увагу на тому, що саме укладення зазначеного договору з ФОП « ОСОБА_5 » є гарантією отримання обраної вакансії у майбутньому. Разом з тим, з метою забезпечення конспірації, а також, для мінімізації контактів з потенційними потерпілими, ОСОБА_5 зазначала, що підписання договору відбуватиметься дистанційно, шляхом відправки нею примірників договору через поштового оператора «Нова пошта» або шляхом листування та відправки нею примірників договору у месенжерах Telegram, WhatsApp та Viber, для чого, потрібно було відправити фото 1-х сторінок особистих документів, що посвідчують особу, а також, номер відділення « ІНФОРМАЦІЯ_2 », у разі перебування потерпілих на території України, на яку потрібно відправляти підписаний агенцією договір.
Разом з тим, зважаючи на той факт, що в зв'язку з початком повномасштабної агресії рф проти України, громадянам України було спрощено процедуру виїзду в країни Євросоюзу згідно з Директивою про тимчасовий захист, члени групи вирішили скористатись вказаними обставинами у власних корисливих інтересах, тобто, для останніх відпадала необхідність проведення візового оформлення на території України та вказані громадяни могли виїхати як біженці.
Одночасно, члени організованої групи повідомляли, що вартість послуг, що надаються ФОП « ОСОБА_5 », становить від 1800 до 4000 гривень, які сплачуються на території України шляхом переказу коштів на банківську карту, відкриту на ім'я ОСОБА_5 , при цьому, потерпілих запевняли, що сплата авансового внеску є запорукою бронювання за ними обраної вакансії та гарантувало її отримання в подальшому, та від 300 до 350 євро по приїзду за кордон, нібито, представникам країни закордонного агентства з працевлаштування. Разом з тим, телефонне консультування потенційних потерпілих, які відгукнулись на розміщені оголошення, перебуваючи на території України, здійснювали ОСОБА_5 та ОСОБА_7 . У подальшому, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 схиляли осіб до підписання договору про надання консультаційних послуг та оплати їх послуг, при цьому, користуючись необізнаністю потерпілих, повідомляли завідомо неправдиву інформацію про те, що саме підписання вказаного договору та оплата є запорукою отримання відповідної обраної вакансії. Після підписання договору, ОСОБА_5 інформувала ОСОБА_6 про кількість осіб з яким такі договори підписані та які оплатили послуги останніх, дату їх приїзду до Швеції, для того, щоб ОСОБА_6 могла організувати їх зустріч та отримати від потерпілих решту грошової суми в Євро. Одночасно з цим, члени групи, боячись викриття, використовували заходи конспірації, зокрема, ОСОБА_6 , з відома інших учасників групи представлялась як ОСОБА_8 , або ОСОБА_9 . Виконуючи відведену їй частину плану, з метою конспірації, ОСОБА_6 особисто ніколи не зустрічала потерпілих на території Швеції, а виконання функції зустрічі, отримання грошових коштів у Євро, та супроводу потерпілих до міграційного хостелу доручала одній зі своїх довірених осіб, про що було відомо іншим учасникам групи. Враховуючи той факт, що після початку повномасштабної агресії рф громадянам України в країнах Євросоюзу надається тимчасовий захист згідно з Директивою Євросоюзу про тимчасовий захист розміщення осіб в таких хостелах є повністю безкоштовним, про що учасники групи не інформували потерпілих, а зазначали, що саме за їх сприяння таке розміщення стало можливим, при умові оплати останніх.
Після прибуття до гуртожитку для біженців, громадяни самостійно розпочинали процес оформлення документів для біженців, що є необхідною умовою для перебування в країні що надає тимчасовий прихисток, проте, члени групи надавали потерпілим неправдиву інформацію та зазначали, що оформлення документів для перебування у країні також здійснюється за їх допомогою та на той факт, що оформлення документів є однією з умов отримання обраної ними вакансії. Однак, після оформлення необхідних документів, обіцяні раніше послуги з працевлаштування громадянам не надавались та кошти не повертались, оскільки ОСОБА_6 з іншими учасниками організованої групи, а саме ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , розпоряджалися ними на власний розсуд, а будь-яких можливостей надати обрані громадянами вакансії не мали.
Так, вказані члени організованої злочинної групи, не маючи дійсних намірів та можливості надати вакансії з працевлаштування, оскільки не мали укладених зовнішньоекономічних контрактів з роботодавцями у Швеції, в результаті вчинення вказаних протиправних дій, члени організованої групи, починаючи з липня 2022 року до лютого 2024 року, підшукали ряд потерпілих, заволодівши таким чином грошовим коштами громадян України за наступних обставин.
Так, у липні 2022 року ОСОБА_11 у пошуках роботи переглядала відповідний контент у соціальній мережі Facebook та виявила оголошення з приводу надання послуг із працевлаштування за кордоном, зокрема, у Королівстві Швеція, у якому було зазначено абонентський номер контактної особи НОМЕР_1 . Для отримання детальної інформації про умови праці та проживання у Королівстві Швеція ОСОБА_11 зателефонувала на абонентський номер НОМЕР_1 та почала спілкування з ОСОБА_5 .
При цьому, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, на виконання спільного плану злочинних дій, переслідуючи корисливі мотиви, з метою введення в оману та створення хибного враження, повідомила ОСОБА_11 про надання нею послуг із працевлаштування за кордоном, зокрема, у Королівстві Швеція. Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_5 довела до відома ОСОБА_11 завідомо неправдиву інформацію щодо її співпраці зі шведським агентством із працевлаштування та наявності у нього широкого спектру робочих вакансій, з різними умовами праці та проживання у Королівстві Швеція. Відповідно до повідомленої неправдивої інформації, так зване шведське агентство з працевлаштування, представником якого у Королівстві Швеція є організатор злочинного угруповання ОСОБА_6 , повністю забезпечує процедуру працевлаштування відповідно до обраної вакансії та проживання з оформленням всіх необхідних документів. При цьому, ОСОБА_5 зазначила, що ними (українською та шведською стороною) надається допомога у придбанні проїзних документів, організовано зустріч у Королівстві Швеція, повне супроводження процесу працевлаштування та поселення, а вартість наданих послуг становить 3 000 грн. для української сторони та 250 - 350 Євро - для шведської сторони. На підтвердження дійсності своїх намірів із працевлаштування у Королівстві Швеція та виконання плану злочинних дій, ОСОБА_5 запропонувала ОСОБА_11 укласти відповідний договір надання інформаційних послуг.
Надалі, діючи відповідно до досягнутої домовленості та плану злочинних дій, ОСОБА_5 відправила ОСОБА_11 «Новою Поштою» два примірники договору про надання інформаційно-консультаційних послуг із працевлаштування у Королівстві Швеція на складі одягу із зазначенням реквізитів фізичної особи-підприємця « ОСОБА_5 » та номеру банківського рахунку НОМЕР_2 , відкритого в АТ «Перший український міжнародний банк», скріпила їх печаткою фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 та особистим підписом.
У подальшому, будучи введеною в оману внаслідок вказаних дій, ОСОБА_11 при ознайомленні з умовами договору, не розуміючи справжніх намірів учасників організованої групи, не допускаючи для себе сумніву у законності та справжності дій ОСОБА_5 і вигаданих працівників агентства з працевлаштування у Королівстві Швеція, підписала зазначений договір та 27.07.2022 року з урахуванням наданої знижки за надані послуги, перерахувала на банківський рахунок НОМЕР_2 , в АТ «Перший український міжнародний банк», грошові кошти в сумі 1 800 гривень.
Продовжуючи свої протиправні дії, ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи та на виконання злочинного плану, надала ОСОБА_11 для отримання подальших консультацій та підтримання зв'язку абонентський номер телефону НОМЕР_3 представника шведського агентства з працевлаштування - ОСОБА_9 (фактично організатора злочинного угруповання ОСОБА_6 ), яка за твердженнями ОСОБА_5 по приїзду організує її зустріч та супроводження під час вирішення питань, пов'язаних з оформленням всіх необхідних документів з перебуванням, поселенням та працевлаштуванням у Королівстві Швеція.
Здійснивши оплату шахрайських послуг, ОСОБА_11 , з метою працевлаштування, 06.08.2022 року прибула до Королівства Швеція, про що згідно раніше наданих консультацій та рекомендацій учасника організованої групи ОСОБА_5 . сповістила організатора злочинного угруповання ОСОБА_6 .
У свою чергу, ОСОБА_6 , діючи у складі організованої групи, відповідно до плану злочинних дій, переслідуючи корисливі мотиви, з метою убезпечення себе та інших учасників злочинного угруповання від викриття правоохоронними органами Королівства Швеція та України у вчиненні шахрайських дій, представляючись представником шведського агентства з працевлаштування ОСОБА_9 , повідомила ОСОБА_11 , що останню зустріне її помічник і виконає процедури, пов'язані з оформленням всіх необхідних документів для перебування, поселення та працевлаштування у Королівстві Швеція.
За надані послуги ОСОБА_11 повинна передати помічнику ОСОБА_9 - фактично ОСОБА_6 , грошові кошти у сумі 250 Євро.
Надалі, ОСОБА_13 , не будучи обізнаною про злочинні наміри учасників організованої групи, і зокрема ОСОБА_6 , 06.08.2022 року зустріла ОСОБА_11 на вокзалі міста Стокгольма «Т-централь» та супроводила останню до міграційного хостелу, у якому розміщувалися біженці з України. Після цього, ОСОБА_11 , помилково вважаючи, що учасники організованої групи належним чином виконують узяті на себе зобов'язання із працевлаштування у Королівстві Швеція, передала ОСОБА_13 , яка не була обізнана про злочинні плани групи осіб, кошти у сумі 250 Євро, що відповідно до курсу НБУ становить 9 302 гривень, у якості оплати послуг представника шведського агентства з працевлаштування ОСОБА_9 - ОСОБА_6 .
Разом з цим, після отримання грошових коштів у сумі 1 800 гривень та 250 Євро, що відповідно до курсу НБУ становить 9 302 гривень, учасники організованої групи ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 своїх зобов'язань перед ОСОБА_11 щодо працевлаштування останньої у Королівстві Швеція за обраною спеціальністю не виконали, чим завдали потерпілій матеріальної шкоди на загальну суму 11 102 гривень.
Крім того, аналогічним шляхом члени організованої злочинної групи, в результаті вчинення вказаних протиправних дій, підшукали ряд потерпілих, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 (загальна кількість 68 осіб) заволодівши таким чином грошовим коштами громадян України.
30 березня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
02 квітня 2024 року Дніпровським районним судом м. Києва стосовно ОСОБА_5 було застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 02.06.2024 року із забороною цілодобово залишати житло за адресою: АДРЕСА_2 .
30 квітня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190 КК України (у редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
Двомісячний строк досудового розслідування у даному провадженні закінчується 30 травня 2024 року, однак, для завершення розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати ряд процесуальних дій, а саме: отримати висновок судової фоноскопічної експертизи; отримати висновки комп'ютерно-технічних експертиз; вирішити питання щодо оголошення кінцевої підозри з урахуванням отриманих висновків експертиз; відкрити матеріали для ознайомлення сторонам кримінального провадження; ознайомити учасників із матеріалами кримінального провадження та скласти обвинувальний акт з реєстром матеріалів кримінального провадження.
Крім того, керівником Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_81 27.05.2024 року винесено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців та продовжено строк досудового розслідування до 30 червня 2024 року включно.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованих кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема: протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а саме зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем щодо ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , у ході яких, отримано відомості про спілкування з потенційними шукачами роботи, де ОСОБА_5 та ОСОБА_7 детально описують неіснуючі вакансії, графік роботи, умови праці та проживання, необхідність оплати від 300 до 350 Євро за вакансію шведській стороні, та акцентують увагу на тому, що сплата 3000 гривень та підписання договору є гарантією отримання обраної вакансії у Швеції. Крім того, також зафіксовано негативний тон спілкування з потерпілими, які не отримали обіцяних вакансій, та отримали відмову від повернення коштів; протоколами проведення обшуку за місцем мешкання ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , у ході яких, вилучено мобільні телефони, картки операторів мобільного зв'язку, персональний комп'ютер, ноутбук, 196 договорів про надання консультативно-інформаційних послуг із працевлаштування за кордоном, у тому числі, зазначених потерпілих, чорнові записи, тощо; протоколами огляду мобільних телефонів, вилучених у ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , відповідно до яких, зафіксовано листування між усіма учасниками організованої групи щодо запровадження та реалізації шахрайського механізму з працевлаштування громадян України за кордоном, надання організатором злочинного угруповання ОСОБА_6 вказівок ОСОБА_5 та ОСОБА_7 ; протоколами огляду сторінок Facebook, Instagram, Telegram та інших джерел, на яких виявлено розміщені членами групи перелік наявних вакансій, умов їх отримання, та штучно створені позитивні відгуки клієнтів; протоколом огляду інтернет ресурсу за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 сайту з назвою moshennik.eu, на якому опубліковані відгуки щодо діяльності ФОП « ОСОБА_5 »; протоколом огляду інтернет ресурсу за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 на якому публікуються теги до абонентських номерів мобільних телефонів, відповідно до якого, при вводі номеру мобільного телефону НОМЕР_4 , який належить ОСОБА_6 , та має понад 78 тегів; матеріалами тимчасового доступу до інформації, яка становить банківську таємницю щодо руху грошових коштів за банківським рахунком НОМЕР_2 , у АТ «Перший український міжнародний банк», що належить ФОП « ОСОБА_5 »; протоколами допитів потерпілих ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_46 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_29 , ОСОБА_25 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_24 , ОСОБА_20 , ОСОБА_86 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_87 та інших; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
Наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, обумовлена тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України, що є особливо тяжкими кримінальними правопорушеннями, які мають високий ступінь суспільної небезпеки, санкцією статті передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до 12 років з конфіскацією майна, що свідчить про обставини, які можуть бути підставою та мотивом для підозрюваної навмисно переховуватися від слідства та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Так, встановлено, що ОСОБА_5 перетинала державний кордон, останній раз у жовтні 2022 року, що свідчить про спроможність та наявність відповідних можливостей для перетину державного кордону, проживання за межами України, що в свою чергу, надає можливість уникнути відповідальності, разом з тим, остання володіє достатнім рівнем знань щодо механізму виїзду за кордон та можливістю отримання тимчасового захисту в країнах Євросоюзу.
Ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, також має місце, оскільки досудове розслідування на даний час триває та слідством встановлюються додаткові докази для формулювання подальшого обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні особливо тяжких злочинів, остання, достовірно знаючи план та спосіб вчинення інкримінованих їй злочинів, володіючи інформацією про наявні в органу розслідування докази, так як відомості про них зазначено у повідомленні про підозру та клопотанні про продовження запобіжного заходу, може знищити додаткові докази, про які на даний час невідомо слідству. Разом з тим, на даний час, організатор злочинної групи, а саме ОСОБА_6 перебуває за межами України, проте, остання має міцні контакти з ОСОБА_5 , відповідно остання буде контактувати та всіляко перешкоджати встановленню об'єктивної істини.
Враховуючи те, що у вказаному кримінальному провадженні на даний час не допитані всі потерпілі, не встановленні всі учасники вчинення кримінального правопорушення (зокрема, не встановлені особи, які з використанням засобів конспірації (зміни імені) зустрічали потерпілих та отримували від них грошові кошти на території Швеції) та його обставини, існує наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки перебуваючи на волі, ОСОБА_5 буде мати реальну можливість незаконно впливати на інших учасників процесу з метою уникнення відповідальності.
Ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, також має місце, оскільки зазначений злочин було вчинено без безпосереднього контакту підозрюваних та потерпілих, а спілкування відбувалось виключно засобами зв'язку через мережу інтернет, тощо. Разом з тим, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 у подальшому, з метою отримання прибутку, розповсюджують відповідні оголошення про працевлаштування за кордоном, що має відповідний попит серед громадян України, враховуючи важку соціально-економічну ситуацію та вкрай складні умови воєнного стану.
Враховуючи викладене, менш суворі запобіжні заходи будуть не достатніми для забезпечення належної кримінально-процесуальної поведінки підозрюваної ОСОБА_5 та запобігання зазначеним ризикам.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому, зазначивши, що 02.03.2024 року слідчим суддею Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту і на даний час, було продовжено строк досудового розслідування. Також, збільшується кількість потерпілих, у зв'язку з чим, ОСОБА_5 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри. На даний час, існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, зокрема те, що підозрювана може чинити вплив на потерпілих.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні надав письмові заперечення, які мотивував тим, що ризики, на які посилається сторона обвинувачення, нічим не підтверджені та не доведено те, що до його підзахисної неможливо застосувати інший, більш м'який запобіжний захід. Підозрювана ОСОБА_5 має стійкі соціальні зв'язки, постійне місце проживання та реєстрації, на регулярній основі здійснює допомогу ЗСУ, тобто, займається волонтерською діяльністю, була директором благодійного фонду. Його підзахисна має щире бажання працевлаштуватися та вже знайшла вакансію, де її готові прийняти на роботу, однак, оскільки ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, то остання фактично позбавлена можливості працювати. Крім того, чоловік ОСОБА_5 є учасником бойових дій, один з його синів перебуває у лавах Збройних Сил України, а інший - у полоні. Зокрема, ОСОБА_5 має меншого брата, опікуном якого є остання після смерті батьків. Щодо ризику перетину ОСОБА_5 державного кордону, то такі твердження не відповідають дійсності, зокрема, на даний час, в Україні продовжено дію правового режиму воєнного стану і запобігти ризику покинути межі України, може обов'язок здати на зберігання закордонний паспорт, на що прокурор при подачі клопотання, належної уваги не звернув. Як вбачається з відповіді Державної міграційної служби, його підзахисна здала свій закордонний паспорт на зберігання, тобто, остання не може виїхати за межі України. Щодо ризику знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, то підозрювана ОСОБА_5 , досудове розслідування у даному кримінальному провадженні триває вже більше року і до теперішнього часу, остання не вчиняла будь-яких дій на підтвердження вказаного ризику, повністю всі документи ОСОБА_5 , які були у неї наявні, вона добровільно видала органу досудового розслідування. Зокрема, у рамках даного кримінального провадження було проведено обшуки у помешканні його підзахисної, тобто, стороною обвинувачення докази вже зібрані, і прокурором не конкретизовано, які саме слідчі дії необхідно ще провести. Щодо ризику незаконного впливу на свідків, потерпілих, інших підозрюваних, експертів чи спеціалістів у даному кримінальному провадженні, то свідки та потерпілі вже надавали показання та були попереджені про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання, зокрема, будь-яких повідомлень чи інших документів, зі змісту яких можливо б було стверджувати, що ОСОБА_5 здійснює незаконний влив на вказаних осіб, немає. Зокрема, будь-які інші ризики, передбачені ст. 177 КПК України, також нічим не підтверджені. Таким чином, застосування ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу, а ні ж як у вигляді цілодобового домашнього арешту, спонукатиме останню використовувати свої процесуальні права та обов'язки у даному кримінальному провадженні для доведення своєї непричетності до вчинення кримінальних правопорушень, які їй інкримінуються. Таким чином, прохав відмовити у задоволенні клопотання та застосувати його підзахисній запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час доби, а також, на підтвердження своїх заперечень надав для долучення письмові докази.
Підозрювана ОСОБА_5 підтримала думку свого захисника.
Слідчий суддя, заслухавши доводи учасників кримінального провадження, вивчивши клопотання, дослідивши надані матеріали, дійшов такого висновку.
30 березня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
02 квітня 2024 року ухвалою слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на строк два місяці, тобто до 02.06.2024 року включно.
30 квітня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.
Постановою керівника Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_88 від 27.05.2024 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023100040000986 від 15.03.2023 року продовжено до трьох місяців, тобто до 30.06.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно з ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
У судовому засіданні, на думку слідчого судді, встановлена наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України, наявними доказами, що долучені до клопотання, а стороною захисту, відповідно до положень ч. 5 ст. 132 КПК України, не було надано суду належних і допустимих доказів, які свідчили б про інше.
При цьому, слідчий суддя враховує, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене в національному законодавстві, однак, відповідно до вимог ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Так, відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, відображеній у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», «термін «обґрунтована підозра» означає те, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32).
Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, а тому, з огляду на наведені в клопотанні прокурора дані, з урахуванням долучених до клопотання доказів, у слідчого судді наявні підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у причетності ОСОБА_5 до кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 КК України (в редакції до 11.08.2023 року), ч. 5 ст. 190 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби.
Враховуючи конкретні обставини вчинення кримінальних правопорушень, які відносяться, у розумінні ст. 12 КК України, до особливо тяжких злочинів, покарання, яке може загрожувати підозрюваній у разі визнання її винуватою, дані про її особу, слідчий суддя дійшов висновку, що встановлені ризики є. У сукупності, такі обставини свідчать, що застосування менш суворого запобіжного заходу, ніж домашній арешт, не може забезпечити належну процесуальну поведінку вказаної особи.
Разом з тим, беручи до уваги в судовому засіданні думку захисника, яка підтримана підозрюваною ОСОБА_5 та підтверджена наданими останнім доказами, а саме те, що підозрювана з перших днів російської агресії на території України надає волонтерську допомогу ЗСУ, за місцем проживання характеризується позитивно, є піклувальником свого брата ОСОБА_89 , є ФОП та директором Благодійної організації «Благодійний Фонд Возз'єднання», раніше не судима, слідчий суддя вважає за необхідне заборонити підозрюваній залишати місце свого проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження, у період часу з 23 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин, за виключенням випадків необхідності отримання медичної допомоги та прибуття до місць укриття чи бомбосховища, з метою забезпечення прав підозрюваної, у тому числі права на працю.
Відповідно до ст. 198 КПК України, висловлені в ухвалі слідчого судді, суду за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу висновки щодо будь-яких обставин, які стосуються суті підозри, обвинувачення, не мають преюдиціального значення для суду під час судового розгляду або для слідчого чи прокурора під час цього або іншого кримінального проваджень.
На підставі викладеного та керуючись ст. 176-178, 181, 194, 198, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту ОСОБА_5 - задовольнити частково.
Продовжити відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши їй залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокурора, суду залежно від стадії кримінального провадження з 23 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин, за виключенням випадків необхідності отримання медичної допомоги та прибуття до місць укриття чи бомбосховища, у межах строку досудового розслідування, а саме до 30 червня 2024 року.
На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України, покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; не відлучатися з населеного пункту, в якому вона проживає (м. Київ), без дозволу прокурора, слідчого або суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну місця свого проживання; утримуватися від спілкування з потерпілими, визначеними у цьому кримінальному провадження, крім проведення спільних процесуальних дій.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за її поведінкою мають право з'являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на неї обов'язків.
Копію ухвали для виконання передати органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваної.
Контроль за виконанням домашнього арешту покласти на прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: