смт Новомиколаївка
Іменем України
06 червня 2024 року Справа № 322/951/24 (Провадження № 3/322/775/24)
Суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області Губанов Р.О., здійснюючи підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, що надійшла до суду 05.06.2024 з військової частини НОМЕР_1 , за ч.3 ст.172-20 КУпАП щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової катки платника податків: НОМЕР_2 , ординатора лікувального відділення медичної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовій званні «капітан», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А4447 №39 від 01.06.2024 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Пунктом 2 частини першої статті 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Протокол про адміністративне правопорушення серії А4447 №39 від 01.06.2024 не в повній мірі відповідає зазначеним вимогам ст.256 КУпАП, з огляду на таке.
Згідно з п.п.5, 6 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року №329, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2021 року за №1622/37244 під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, уповноваженою посадовою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюється її права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; протокол підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами; уповноважена посадова особа, яка склала протокол, пропонує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознайомитися із складеним протоколом, дати письмове пояснення по суті вчиненого правопорушення із проставлянням свого підпису та дати; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можуть бути викладені також на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі; особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право робити зауваження і надавати пояснення щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання; у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу уповноважена посадова особа, яка склала протокол, робить запис «(прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності) від надання пояснення по суті правопорушення, викладеного в протоколі, відмовився (відмовилася)» та засвідчує його своїм підписом із зазначенням дати; відмова від пояснення або підписання протоколу також може підтверджуватися підписами свідків.
Однак протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4447 №39 від 01.06.2024 взагалі не має підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (окрім графи «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності»).
Отже у судді не має можливості встановити, чи роз'яснювалось особі, яка притягається до адміністративної відповідальності її права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, а також чи отримувала особа, яка притягається до адміністративної відповідальності другий примірнику протоколу.
До компетенції суддів, згідно зі ст.221 КУпАП, відноситься лише розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачених зазначеними в ній статтями цього Кодексу. Питання складання протоколу про адміністративне правопорушення відноситься виключно до відання уповноважених на те осіб, передбачених ст.255 КУпАП та іншими законами.
Таким чином, виконання вимог ч.1 ст.257 КУпАП, щодо надіслання протоколу органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, можливо лише після складення уповноваженою особою протоколу, що відповідає вимогам ст.ст. 254, 256 КУпАП.
Встановлена у даній справі невідповідності протоколу про військове адміністративне правопорушення вимогам ст.256 КУпАП унеможливлює подальший розгляд справи та є підставою для повернення протоколу для належного його оформлення.
Керуючись ст.ст.221, 278, 283-285, 294, КУпАП, суддя
постановив:
протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4447 №39 від 01.06.2024 щодо ОСОБА_1 , за ч.3 ст.172-20 КУпАП, повернути військовій частині НОМЕР_1 , для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.О. Губанов