Справа № 128/2291/24
06.06.2024 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Шевчук Л.П., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов із Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Національної поліції України Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, -
До Вінницького районного суду Вінницької області повторно надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ВАВ №430364 від 29.05.2024, ОСОБА_1 29.05.2024 о 23-10 год. в АДРЕСА_2 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурними словами на її адресу.
Поліцейським СРПП ВП №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Вітюком О.В. дії ОСОБА_1 кваліфіковано на ст. 173-2 КУпАП.
Оглянувши адміністративний матеріал, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 статті 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Стаття 173-2 КУпАП містить дві частини, проте направлений до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не містить вказівки за якою частиною кваліфіковано його дії, чи то за частиною першою, чи то за частиною другою.
Самостійно визначати кваліфікацію дій особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суд позбавлений права.
Окрім того, враховуючи те, що в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , проте вчинив правопорушення відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 в с. Зарванці Вінницького району Вінницької області, матеріали справи не містять належних доказів існування між даними особами відносин спільного проживання та будь-яких інших відносин співмешкання.
Також, матеріали справи не містять характеризуючих даних щодо особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Вказані недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому, вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173-2 КУпАП для належного оформлення.
Слід звернути увагу, що згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, тому недоліки протоколу слід усунути негайно.
Керуючись ст.ст. 38, 251, 255-256, 260, 268, 276-277, 278, 283 КУпАП, суддя -
Повернути для належного оформлення адміністративний матеріал, що надійшов із Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Національної поліції України Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Шевчук