Постанова від 05.06.2024 по справі 606/1114/24

Справа № 606/1114/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2024 року м. Теребовля

Суддя Теребовлянського районного суду Тернопільської області Іванченко Алла Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №3 (м.Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.124, ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

06.05.2024 року о 15.00 год. в с.Кровинка по вул.Слобода 121, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номер НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та допустив з'їзд в кювет. Внаслідок ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність, згідно ст.124 КУпАП.

06.05.2024 року о 15.00 год. в с.Кровинка по вул.Слобода 121, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 21099, державний номер НОМЕР_1 після вчинення дорожньою-транспортної пригоди за його участю, не залишився на місці події, не повідомив працівників поліції та перемістив транспортний засіб за місцем свого проживання. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.10 а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність, згідно ст.122-4 КУпАП.

ОСОБА_2 провину не визнав, просив закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУПАП, оскільки не було завдано матеріальних збитків майну, що передбачено диспозицією ст. 124 КУПАП, також зазначив, що оскільки він не був учасником ДТП, то в його діях не було умислу на залишення місця ДТП.

До протоколів про адміністративне правопорушення серії ААБ № 180794, ААБ № 180795 від 06.05.2024 року додано: схему дорожньо-транспортної події, яка сталася 06.05.2024 року; пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_3 .

Також суд зазначає, що у графі «До протоколу додається» зазначено: план-схема, рапорт, відео фіксація, однак суду диск з відеозаписом з місця події не надано.

На підставі ст. 36 КУПАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, по справах, що розглядаються одночасно одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки адміністративні протоколи складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, що пов'язані однією обставиною та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення підлягають об'єднанню в одне провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи приходить до наступного висновку.

Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність складу вчиненого адміністративного правопорушення, що має підтверджуватися належними і допустимими доказами.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Нормами ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, відповідно до п. 12.1. ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Згідно з п. 2.10.а) ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.

Статтею 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Статтею 122-4 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.

Виходячи із диспозиції даних статей слідує, що для кваліфікації дій правопорушника у даному випадку необхідними умовами є наявність факту дорожньо-транспортної пригоди, пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, усвідомлення особою, що притягується до адміністративної відповідальності причетності до ДТП та умисел вказаної особи на залишення дорожньо-транспортної пригоди.

Однак, у наявних в розпорядженні суду матеріалах відсутні будь-які об'єктивні дані на підтвердження того, що в результаті не виконання ОСОБА_1 інкримінованих йому пунктів Правил дорожнього руху було пошкоджено транспортні засоби, вантаж, автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди, дорожні споруди чи інше майно, тому суд приходить до висновку, що допущене порушення не посягнуло на суспільні відносини у сфері власності, які є обов'язковим об'єктом адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.124 КУПАП.

Що стосується правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, то на думку суду і за цим фактом провадження підлягає закриттю.

Згідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Так, слід враховувати що об'єктивна сторона вказаного правопорушення виражається у залишенні місця дорожньо-транспортної пригоди особами, до якої вони причетні, а суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого або евентуального (непрямого) умислу.

Зважаючи на те, що суд прийшов до висновку про необхідність закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 за ст. 124 КУПАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правовопрушення, передбаченого ст.124 КУПАП, тому з цього виходить, що ОСОБА_1 не був учасником ДТП, тому у нього був відсутній умисел на залишення місця події і в його діях відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, яка має утворювати його склад у сукупності з іншими обставинами.

У зв'язку із чим суд приходить до висновку, що в діях водія ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП і провадження по справі підлягає закриттю.

Таким чином, оскільки відсутні докази, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 124, 122-4 КУпАП, тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 122-4, 124, 247, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124, 122-4 КУпАП закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення такої постанови до Тернопільського апеляційного суду.

Суддя А.М.Іванченко