Постанова від 22.05.2024 по справі 160/26295/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 року м.Дніпросправа № 160/26295/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі № 160/26295/23 (суддя Неклеса О.М., справа розглянута в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач) від 07.09.2023 № 000211/04-36-09-03/ НОМЕР_1 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн..

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що під час проведення фактичної перевірки посадовим особами податкового органу було встановлено реалізацію алкогольних напоїв без акцизних марок встановленого зразка. Позивач не вбачає своєї вини щодо порушення маркування алкогольних напоїв, оскільки ця обставина знаходиться поза сферою впливу позивача, алкогольні напої, які зазначені в акті перевірки, придбано позивачем на підставі видаткових накладних постачальників з наявними наклеєними в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка, а відтак, позивач не повинен нести відповідальність, передбачену пунктом 226.9 статтею 226 Податкового кодексу України та статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального». В продажу перебували алкогольні напої з марками акцизного податку як нового, так і старого зразка. Оскільки марки акцизного податку попередньо зразка не містять штрихового коду для сканування, то в програмі закладена можливість ручного введення комбінації латинських літер та рабських цифр для можливості завершення касиром операцій з продажу таких алкогольних напоїв. Програмне забезпечення РРО не дозволяє завершити операцію з продажу алкогольного напою без введення відповідної інформації. Тобто, повторність марок акцизного податку, виникли через те, що вони були заповнені вручну шляхом введення комбінацій літер та цифр у випадку відсутності штрихового коду на марках акцизного податку старого зразка, що в свою чергу не свідчить про порушення вимог чинного законодавства. Отже, в діях ФОП ОСОБА_1 , на його переконання, відсутній склад правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Крім того, зазначає, що позивач, ОСОБА_1 проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 з 23 травня 2022 року у зв'язку з мобілізацією згідно Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року. Законом України від 20 травня 2014 року № 1275-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» внесено зміни до статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яку доповнено пунктом 15 наступного змісту - військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов'язаним - з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Із рішенням суду не погодився позивач та подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі посилається на ті ж обґрунтування, що зазначив в позовній заяві.

Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу позивача, відповідно до якого просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. У відзиві вказує, що контролюючим органом виявлено факт реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме за результатами аналізу даних реєстраторів розрахункових операцій в частині зіставлення виданих виробником чи імпортером марок акцизного податку встановленого зразка встановлено реалізацію з повторністю 49 разів марки акцизного податку серії НОМЕР_3 (додаток витяг даних системи обліку РРО за період з 01.01.2023 по 31.03.2023, а саме: у період 01.01.2023 по 31.01.2023 - 26 повторів на суму 2 433,30 грн.; у період 01.02.2023 по 28.02.2023 - 18 на суму 1 927,90 грн.; у період 01.03.2023 по 31.03.2023 - 5 повторів на суму 676 грн. На загальну суму 5 037,20 грн.. Зазначене підтверджується роздруківкою по чекової інформації із системи обліку даних РРО за період з 01.01.2023 по 31.03.2023, що є додатком до акту перевірки №2475/04-36-09-01/2707911057 від 04.07.2023. Вважає, що посилання позивача на те, що відповідач не виявив безпосередньо під час перевірок наявності в магазині позивача алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням Положення №1251, а всі висновки зроблені на підставі фіскальних чеків минулих періодів (тобто витягнутих з пам'яті РРО), не може бути підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки відповідно до статті 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є, у тому числі, податкова інформація.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 01.03.1999 року, реєстраційний номер: НОМЕР_4 .

Видами економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 є, серед іншого:

47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах (основний);

46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами;

47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

29.06.2023 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, керуючись ст. 19-1, ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, на підставі п.п. 80.2.2, п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, видало наказ № 3104-п про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , магазин, з питань дотримання законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів.

На підставі пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп.80.2.5, пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та наказу № 3104-п від 29.06.2023 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області видано направлення на перевірку № 4061 та № 4062 від 29.06.2023.

Копію зазначених вище наказу та направлення вручено та пред'явлено продавцеві ОСОБА_2 29.06.2023 року, про що містяться відмітки у направленнях на перевірку.

29.06.023 року головними державними інспекторами ГУ ДПС у Дніпропетровській області, які проводили перевірку на підставі наказу № 3104-п від 29.06.2023 року та направлень № 4061 та № 4062 від 29.06.2023 складено письмову вимогу перевіряючих, в якій вони просили надати:

- договір оренди або право власності на господарську одиницю (магазин, АДРЕСА_1 );

- ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з додатками (попередні та поточні);

- трудові договори, накази на призначення, паспортні дані та коди РНОКПП працівників;

- контрольні стрічки РРО фіскальний № НОМЕР_5 за період з 01.01.2023 по 31.03.2023 в яких відображена наступна акцизна марка: НОМЕР_3 .

- первинні документи (договори, накладні, товарно - транспортні накладні, сертифікати та інші), щодо походження товарів, реалізованих згідно чеків в яких відображені вищезазначені акцизні марки;

- паспортні дані (утриманці, середній заробіток, місце прописки, дата народження, сімейний стан ) керівників ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зазначені документи надати за адресою АДРЕСА_2 до 12 год. 00 хв. 05.07.2023р.

Зазначену вимогу отримав ОСОБА_2 , про що свідчить відповідний підпис на вимозі.

03.07.2023 року від позивача на адресу контролюючого органу надійшли документи та пояснення.

Так, позивачем були надані: реєстраційне посвідчення № НОМЕР_6 від 05.10.2021 фіскальний номер 3000380070 - 1 арк., витяг з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на нежитлове приміщення магазину, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » , АДРЕСА_1 - 4 арк., трудовий договір від 08.07.2015р. з гр. ОСОБА_2 -1 арк., ліцензія 04840308202203898 на право роздрібної торгівлі алкогольними виробами , період дії з 16.08.2022 до 16.08.2023 та додаток до ліцензії - 2 арк., контрольні стрічки за РРО фіскальний номер 3000380070 за період з 01.01.2023 по 31.03.2023 - 29 шт.

У поясненнях щодо надання контрольних стрічок РРО фіскальний номер 3000380070 за період з 01.01.2023 по 31.03.2023 в яких відображена акцизна марка АААА111111 було зазначено, що РРО ІКС-М510.01 версія ПЗ 1-03 відсутні технічні можливості роздрукувати саме контрольних стрічок РРО фіскальний номер 3000380070 за період з 01.01.2023 по 31.03.2023 в яких відображена акцизна марка АААА111111.

Також у поясненнях позивач просив надати конкретну інформацію щодо контрольних стрічок та чеків РРО фіскальний номер 3000380070 за період з 01.01.2023 по 31.03.2023, в яких відображена акцизна марка АААА111111.

04 липня 2023 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області за результатами фактичної перевірки магазина, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що належить суб'єкту господарювання - ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), складено Акт № 2475/04-36- 09-03/2707911057 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, нафтопродуктами, паливом моторним альтернативним, скрапленим газом.

Відповідно до акту, в ході проведення фактичної перевірки магазина за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановлено наступне: факт реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме: за результатами аналізу даних «Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» в частині зіставлення виданих виробником чи імпортером марок акцизного податку встановленого зразка встановлено реалізацію з повторністю 49 разів марки акцизного податку серії НОМЕР_3 , а саме:

за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 26 повторів на суму 2433,30 грн.;

за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 18 повторів на суму 1927,90 грн.;

за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 5 повторів на суму 676,00 грн.;

Всього на загальну суму 5037,20 грн. (п'ять тисяч тридцять сім гривень 20 копійок).

У висновках акту фактичної перевірки зафіксовано порушення ст. 11 Закону України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями); п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14, ст. 226 Податкового кодексу України від 02.10.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями); Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 № 1251 (зі змінами та доповненнями).

04.07.2023 року перевіряючими було складено акт відмови від підписання та отримання акта перевірки від 04.07.2023 року №1554/04-36-09-03/ НОМЕР_1 .

Акт перевірки від 04.07.2023 року №1554/04-36-09-03/ НОМЕР_1 було отримано 31.07.2023 року шляхом поштового зв'язку.

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 07 вересня 2023 року № 000211/04-36-09-03/2707911057, згідно якого до ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), на підставі абзацу двадцятого частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями), застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн..

Не погоджуючись з прийнятими рішенням про застосування фінансових санкцій, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Колегія суддів погоджується висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, враховуючи наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі -Закон №481/95-ВР).

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95-ВР, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

За приписами підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

За правилами пункту 226.1 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів. (пункт 226.2 статті 226 ПК України)

Згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані, зокрема: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Згідно пункту 2 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2010 №1251 (далі Положення № 1251), зразки марок розробляються Мінфіном разом з ДПС, Мінекономіки, СБУ, МВС, Мін'юстом та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Положення № 1251 марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДПС державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки (далі - підприємство-виробник).

За приписами пункту 5 Положення № 1251 марка для алкогольних напоїв повинна містити двомірний штрих-код швидкого реагування (далі - QR-код) та лінійний штрих-код (далі - штрих-код).

На кожну марку наносяться такі реквізити:

слова «Україна», «МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ», «ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ» (для тютюнових виробів);

позначення виду марки, що складається із слів та літер «алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція)» - «АВ ЛГП», «алкоголь вітчизняний (виноробна продукція)» - «АВ ВП», «алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція)» - «АІ ЛГП», «алкоголь імпортний (виноробна продукція)» - «АІ ВП»…;

індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил);

реквізити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).

Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.

QR-код містить інформацію про серію та номер марки, реквізити покупця марки: для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті), та посилання на веб-ресурс для перевірки марки.

QR-код також може містити інформацію про геш-послідовність.

Інформаційні набори даних для генерації QR-кодів та штрих-кодів, що наносяться на марку для алкогольних напоїв, генеруються ДПС та передаються підприємству-виробнику з використанням засобів захисту інформації у зведеній заявці-розрахунку.

Таким чином, кожна марка є індивідуальною.

Відповідно до пункту 10 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання:

на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) - протягом трьох років;

на програмних реєстраторах розрахункових операцій у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн відповідно до цього Закону - до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

Під час проведення фактичної перевірки працівниками податкового органу встановлено, що за результатами аналізу даних реєстраторів розрахункових операцій в частині зіставлення виданих виробником чи імпортером марок акцизного податку встановленого зразка виявлено реалізацію з повторністю 49 рази марки акцизного податку серії НОМЕР_3 , а саме:

за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 26 повторів на суму 2433,30 грн.;

за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 18 повторів на суму 1927,90 грн.;

за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 5 повторів на суму 676,00 грн.;

Всього на загальну суму 5037,20 грн.

Отже, враховуючи, що позивачем реалізовано акцизну продукцію, марковану з відхиленням від вимог Положення № 1251, контролюючим органом правильно встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Стосовно доводів позивача проте, що повторність марок акцизного податку, виникла оскільки вони були заповнені вручну шляхом введення комбінацій літер та цифр у випадку відсутності штрихового коду на марках акцизного податку старого зразка, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини 4 статті 11 Закону №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Позивачем під час проведення перевірки не було надано доказів того, що реалізовані алкогольні напої з акцизною маркою АААА 111111 були старого зразка, в якому відсутній штрих-код, тому вказана комбінація вводилась введенням комбінацій літер та цифр.

Верховний Суд у постанові від 19 червня 2020 р. у справі № 140/388/19 вказав на те, що акт податкової перевірки є службовим документом, в якому зафіксовані виявлені при проведенні тієї або іншої податкової перевірки порушення, він є носієм доказової інформації про виявлені порушення та його зміст може бути оспорено шляхом подання до контролюючого органу за основним місцем обліку заперечень. Акт перевірки - це документ, в якому зафіксовано факти та оціночні судження осіб, що її проводили, тому до акта можуть пред'являтися лише ті вимоги, що стосуються, доказів. Оцінка акта перевірки, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Позивач жодним чином не спростовує факти, зафіксовані у акті фактичної перевірки, що у сукупності з наявними у справі доказами підтверджують порушення позивачем вимог чинного податкового законодавства України.

Згідно пункту 228.9 статті 228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.

Таким чином, у разі реалізації алкогольних напоїв, які немарковані, з підробленими марками акцизного податку або з марками акцизного податку, що не відповідають вимогам Положення № 1251, до суб'єктів господарювання застосовуються санкції відповідно до статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» - штраф у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень. Підставою для застосування штрафу є акт податкової перевірки.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Слід зазначити, що суб'єктом відповідальності відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є особа, яка реалізує алкогольну продукцію.

Згідно з частиною 15 статті 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на весь час їх призову, а військовослужбовцям під час дії особливого періоду, які брали або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, які перебували або перебувають безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, - штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, крім кредитних договорів щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об'єктів житлового фонду (житлового будинку, квартири, майбутнього об'єкта нерухомості, об'єкта незавершеного житлового будівництва, майнових прав на них), та/або автомобіля.

Позивач, як суб'єкт господарювання, який одночасно з проходженням військової служби здійснює господарську діяльність шляхом реалізації товарів, від якої отримує прибуток, і до нього застосовано штрафну санкцію за порушення норм податкового законодавства.

Пільги, передбачені для військовослужбовців частиною 15 статті 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, не розповсюджуються на податкові правовідносини.

Отже Головне управління ДПС у Дніпропетровській області правомірно прийняло рішення від 07.09.2023 № 000211/04-36-09-03/ НОМЕР_1 про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн..

У даному випадку, відповідачем, доведено правомірність прийнятого рішення, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні..

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2023 року у справі № 160/26295/23 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак