30 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/16391/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
секретар судового засідання Бендес А.Г.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача-2 Гусопасової І.А.
розглянувши в режимі відеоконференції в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 року (головуючий суддя Тулянцева І.В.)
в адміністративній справі 160/16391/23 за ОСОБА_1 до відповідачів Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 10.07.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів: Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (відповідач-1), Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (відповідач-2), з урахуванням уточненої позовної заяви, просить (а.с. 1-8, 42-48 т.1):
1. Визнати протиправним рішення та дії відповідача-1 Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, а саме:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » зі змінами (наказ Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №29-к від 13.06.2023р. «Про внесення змін до наказу №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 »);
2. Поновити ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області;
3. Стягнути з відповідача-1 Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 20.06.2023 року по день винесення рішення у справі включно;
4. Визнати протиправними дії та бездіяльність Відповідача 2 - Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, а саме:
- визнати протиправною відмову Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці у переведенні ОСОБА_1 з Головного управління Держпраці у Дніпропетровській на посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
5. Зобов'язати відповідача-2 Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці прийняти на державну службу ОСОБА_1 в порядку переведення із Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області на рівнозначну посаду державної служби, у відповідності до вимог ст. 87 Закону України «Про державну службу».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.05.2023 року по справі №160/19927/22 було, поновлено ОСОБА_1 з 06.12.2022 року на посаді головного державного інспектора Відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у місті Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, проте, за твердженням позивача, відповідач-1 не допустив його до фактичного виконання трудових обов'язків та їх здійснення у порядку, що мав місце до незаконного звільнення, а також в подальшому виніс спірний наказ №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » зі змінами (наказ Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №29-к від 13.06.2023р. «Про внесення змін до наказу №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 »), яким було звільнено останнього з займаної посади, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає протиправними такі дії відповідача-1, оскільки, на його переконання, відбулася не ліквідація Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, як написано у спірному наказі про його звільнення №27-к від 08.06.2023р., а його реорганізація в Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, а отже даний факт виключає можливість звільнення на підставі п. 11 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу». Також, на думку позивача, встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (підрозділу, відділу, управління) з одночасним утворенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується не виключає, а передбачає зобов'язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи (підрозділу, відділу, управління), тобто, роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, які відповідають зазначеним вимогам до професійної підготовки та професійних компетентностей, що існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який увільняється, працював. Крім того, грубе порушення вимог ч.3 ст.87 Закону України «Про державну службу», також підтверджується тим фактом, що позивача було звільнено за наявності у суб'єкта призначення можливості запропонувати відповідні вакантні посади, так як факт наявності у суб'єкта призначення - відповідача-2 не заміщених відповідних посад підтверджується змістом «Змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №14, оскільки чисельність працівників або штату територіальних органів Держпраці, враховуючі наявність значної кількості вакантних посад, фактично не змінилася. Так, жодних пропозицій, щодо переведення на посаду у новоутвореному органі (відповідач-2), яка за своїми умовами праці, функціональними обов'язками та повноваженнями відповідає або є рівнозначною посаді, яку ОСОБА_1 обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області, одночасно з попередженням про звільнення він не отримував, хоча в штатному розписі Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці є вакантні посади державної служби - головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області, яка, за твердженням позивача, є похідною від посади, яку він обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області, та відповідає їй за умовами праці, посадовими обов'язками та повноваженнями. Так, 07.06.2023 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Дудки О. А. та начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Тригубенка В.О. з заявою про переведення його, у відповідності до вимог ч.3 ст. 87, п.2 ч. 1 ст.41 Закону України «Про державну службу», на вакантну посаду державної служби - головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, однак листом №ПС/1/13594-23 від 08.06.2023 йому було відмовлено без жодних обґрунтувань відмови та доказів відсутності зазначених вакантних посад на час його звільнення. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх порушених прав та інтересів
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що доводи позивача щодо необхідності застосування при його звільненні норм КЗпП в частині гарантій його прав як працівника, зокрема щодо можливості його звільнення лише в разі неможливості переведення на іншу посаду чи його відмови від такого переведення не приймаються, оскільки такі положення частини 3 статті 87 Закону №889-VІІІ були виключені Законом №117-IX. Зазначив, що на момент виникнення спірних відносин процедура звільнення державних службовців у зв'язку з припиненням державної служби за ініціативою суб'єкта призначення була врегульована положеннями Закону №889-VІІІ, що виключає можливість застосування КЗпП до спірних відносин. Зауважив, що відповідачами виконано обов'язок щодо працевлаштування позивача, оскільки його було попереджено про наступне звільнення завчасно, йому було запропоновано наявні вакантні посади відповідно до його підготовки та професійних компетентностей, надано вакантні посади державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, тому відповідачі діяли у межах, передбачених чинним законодавством України, а тому позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак задоволенню не підлягають.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Серед іншого вказує, що жодних пропозицій щодо переведення позивача на рівнозначну посаду в Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, яка за своїми умовами праці, функціональними обов'язками та повноваженнями відповідає та є рівнозначною посаді, яку позивач обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області, одночасно з попередженням про звільнення, він не отримував. Зазначає, що в даному випадку застосовуються норми встановлені спеціальним законодавством - ч.5 ст.22, п.2 ч.1 ст.41, ч.3 ст.87 Закону України «Про державну службу». Також вказує, що відповідачами не було надано жодного доказу пропонування позивачу всіх наявних вакантних посад, як станом на дату ознайомлення із попередженням про звільнення, так і на дату звільнення.
Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Позивачем також надані суду апеляційної інстанції додаткові пояснення від 23.04.2024 згідно яких позивач надає пояснення щодо його позовних вимог.
В судовому засіданні позивач та представник відповідача-2 підтримали свої позиції щодо рішення суду першої інстанції.
Позивач просить рішення суду першої інстанції скасувати та задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції виходить з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу вручено Попередження про наступне звільнення від 08.05.2023 року ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» та наказу Державної служби з питань праці від 17.01.2022 №29 «Про ліквдацію Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області» -попереджено про наступне звільнення з посаду, яку він обіймає, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу».
Позивач ознайомлений із вказаним Попередженням та отримав його примірник, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22 повідомлено позивачеві, що наказом Державної служби України з питань праці від 02.12.2022 № 232 припинено здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації Державної політики у відповідних сферах, зокрема, Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області, з 05.12.2022. З метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, надано вакантні посади державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). Також в листі зазначено, що у разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII.
В додатках до вказаного листа зазначено Перелік вакантних посад державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці на 1 арк. в 1 прим.
Відповідно до Переліку вакантних посад державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, ОСОБА_1 були запропоновані наступні посади:
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці південного регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу нагляду у гірничорудній та вугільній промисловості у Криворізькому та Павлоградському регіоні управління гірничого нагляду Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- провідний державний інспектор відділу з питань безпеки праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №27-к від 08.06.2023 року «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » -припинено державну службу та звільнити ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, 09.06.2023, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». (підстава: Попередження про наступне звільнення від 08.05.2023.)
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №29-к від 13.06.2023 року «Про внесення змін до наказу від 08.06.2023 №27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » встановлено внести зміни до наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 08.06.2023 №27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 », а саме:
пункт 1 викласти у новій редакції:
« 1. Припинити державну службу та звільнити ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». Датою звільнення вважати перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність. (підстава: Попередження про наступне звільнення від 08.05.2023.)»
З метою ознайомлення з вищевказаним наказом Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області листом від 08.06.2023 №ДН/1/1094- ЦА-22 запросило ОСОБА_1 прибути до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Казакова, ІД) 09.06.2023 о 10 год.00 хв.
Лист №ДН/1/1094- ЦА-22 від 08.06.2023 було направлено засобами електронного зв'язку на електронну скриньку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка зазначена ним особисто для доведення до відома державного службовця інформації або документів, відповідно до доповідної записки від 08.04.2020 року, яка містилась в особовій справі позивача.
Головою комісії з ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області було надіслано фото наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області № 29-к від 13.06.2023 року «Про внесення змін до наказу від 08.06.2023 № 27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » телекомунікаційними службами для обміну текстовими повідомленнями Telegram та Vibеr на телефонний номер ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), який зазначено як контактний номер телефону у його особовій картці державного службовця № 133 та підтверджується відповідними скріншотами, які містяться у матеріалах справи.
07.06.2023 року ОСОБА_1 за допомогою засобів електронного зв'язку (з поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернувся до голови комісії з ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області та начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці з заявою в якій просив у відповідності до вимог ч.3 ст. 87, п.2 ч. 1 ст.41 Закону України «Про державну службу», перевести його на вакантну посаду державної служби - головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Листом Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 08.06.2023 року №ПС/1/13594-23 повідомлено позивача, що рішення щодо переведення його на вакантну посаду між Головою комісії ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області О.Дудкою та керівником Міжрегіонального управління В. Тригубенком не приймалось. Призначення на певні посади державної служби без проведень конкурсу є правом суб'єкта призначення, а не його обов'язком. Особливості проходження, у тому числі, державної служби у період воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», визначає Закон України «Про організацію трудових віднось в умовах воєнного стану». З метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, Вам було надано перелік вакантних посад державної служби у Міжрегіональному управлінні (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). В зазначеному переліку Вам не було запропоновано посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яку зазначено у заяві від 07.06.2023 року. У разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII, дату призначення визначає керівник Міжрегіонального управління.
Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 08.06.2023 року №ДН/1/1096-ЦА-22 повідомлено позивача, що з метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, Вам було надано перелік вакантних посад державної служби у Міжрегіональному управлінні (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). В зазначеному переліку Вам не було запропоновано посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яку зазначено у заяві від 07.06.2023 року. Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22 Вам було повідомлено, що у разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII, дату призначення визначає керівник Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Позивач вважає протиправним наказ Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » зі змінами (наказ Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №29-к від 13.06.2023р. «Про внесення змін до наказу №27-к від 08.06.2023р. «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 »), а також відмову відповідача-2 у переведенні його з Головного управління Держпраці у Дніпропетровській на посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, ОСОБА_1
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIIІ, норми Постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074, якою затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Постанови Кабінету Міністрів України №14 від 12.01.2022 року «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці».
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 38 Конституції України громадянам гарантовано рівне право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Частина 6 статті 43 Конституції України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України», на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
В подальшому указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався.
Постановою КМУ від 20.10.2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (Порядок № 1074, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1074, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Отже передбачено два шляхи припинення органу виконавчої влади:
реорганізація (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або
ліквідація.
Пунктом 6 Порядку №1074 передбачено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять:
у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Зокрема, слід зазначити, що Уряд України ще на початку 2022 року ухвалив рішення про реформу регіональної структури Держпраці шляхом утворення міжрегіональних управлінь, юрисдикція яких буде поширюватись на територію кількох областей.
З цього приводу слід дослідити Постанову КМУ «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 р. № 14
Так, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» №14 від 12.01.2022 року вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, у тому числі - Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області,
та утворити юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, у тому числі - Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Отже у вказаній постанові КМУ йдеться саме про ліквідацію Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, а не про його реорганізацію.
Зокрема, при ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області утворено Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Слід зазначити, що пунктом 3 Постанови КМУ №14 від 12.01.2022 року серед іншого визначено, що:
територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Таке рішення приймається Державною службою з питань праці після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно з пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 % вакансій;
здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією територіальних органів Державної служби з питань праці згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці;
міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1, а саме:
Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Кіровоградській області, Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Головного управління Держпраці у Запорізькій області.
Наказом Держпраці від 23.09.2022 №167 "Про утворення Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці" утворено як юридичну особу публічного права Південно-Східного міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
При цьому, Держпраці видано наказ від 02.12.2022 №232 "Про можливість забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій", яким вирішено погодитися із пропозицією Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо можливості забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій, визначених Положенням про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженим наказом Держпраці від 23.09.2022 №167 та іншими нормативно-правовими актами з 05.12.2022.
Цим же наказом визначено Головне управлінню Держпраці у Дніпропетровській області, Управлінню Держпраці у Запорізькій області та Управлінню Держпраці у Кіровоградській області припинити з 05.12.2022 здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації державної політики у відповідних сферах.
Згідно Наказу Державної служби України з питань праці №29 від 17.01.2022 «Про ліквідацію Головного управлінню Держпраці у Дніпропетровській області» наказано ліквідувати юридичну особу публічного права Головне управлінню Держпраці у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39788766) (а.с. 131 т.1).
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що станом на момент розгляду справи, Головне управлінню Держпраці у Дніпропетровській області перебуває у стані припинення юридичної особи.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції аналіз постанови Кабінету Міністрів України №14 від 12.01.2022, дає підстави для висновку, що в ній чітко зазначено про ліквідацію Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області та утворення Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яке виконує завдання і функції територіального органу Державної служби з питань праці, яке ліквідується.
Підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення визначені - є ліквідація державного органу (п.1-1 ч.1 ст. 87 ЗУ №889-VIII).
Згідно частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини 1 цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачу вручене 08.05.2023 Попередження про наступне звільнення у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (а.с. 132 т.1).
При цьому, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що частина 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ не містить щодо пункту 1-1 застережень про одночасне пропонування державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби, також не враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю та ін.
Такі застереження вказана норма містить лише щодо державного службовця, що звільняється за пунктом 1 статті 87 (скорочення чисельності або штату державних службовців), а не за пунктом 1-1 (ліквідація державного органу).
Отже, в разі ліквідації державного органу (п. 1-1) стаття 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ не передбачає обов'язку відповідача пропонування державному службовцю (що звільняється) іншу рівнозначну посаду державної служби, також не враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
У контексті наведеного, суд апеляційної інстанції звертає увагу на правову позицію Верховного Суду в постанові від 11.08.2022 року справа № 420/591/20, від 07.07.2022 року справа № 420/1070/21, згідно якої, ліквідація юридичної особи публічного права має місце у випадку, якщо в розпорядчому акті органу державної влади або органу місцевого самоврядування наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи. У разі ж покладення виконання завдань і функцій ліквідованого органу на інший орган мова йде фактично про його реорганізацію.
Таким чином, встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) установи, що ліквідується, не виключає, а передбачає зобов'язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи.
При цьому, слід звернути увагу, що у постанові Кабінету Міністрів України №14 від 12.01.2022 року, як у розпорядчому акті органу державної влади, не наведено обґрунтування відмови держави від виконання завдань та функцій Державної служби з питань праці або передачі їх іншим органам виконавчої влади.
Натомість, передбачено об'єднання (злиття) кількох територіальних органів з питань праці, що припиняються, в новий (міжрегіональний) територіальний орган з питань праці, повноваження якого поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць (областей).
Слід також звернути увагу, що пунктом 5 вказаної постанови встановлено забезпечити Державній службі з питань праці передачу майна територіальних органів Державної служби з питань праці, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, міжрегіональним територіальним органам Державної служби з питань праці, утвореним згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Наказом Голови Державної служби України з питань праці 23.09.2022 затверджено Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці №164.
Основними завданнями Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 №340 «Про затвердження Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці» є:
1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;
3) здійснення державного регулювання і контролю щодо охорони праці та промислової безпеки у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;
4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIIІ.
Статтею 1 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ визначено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Частинами 1-3 статті 5 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ, встановлено, що правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу» №889-VIII державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення.
Підстави для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення визначені у статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ.
Так частиною 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIIІ визначено, що підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є:
1) скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу;
1-1) ліквідація державного органу;
2) встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування;
3) отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності;
4) вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення.
Відповідно до частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIII суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини 1 цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини 1 цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.
При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини 1 цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.
Відповідно до частини 4 цієї статті, у разі звільнення з державної служби на підставі пунктів 1 та 1-1 частини 1 цієї статті державному службовцю виплачується вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.
Наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною 1 цієї статті, може бути виданий суб'єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки (ч.5 ст.87 ЗУ №889-VIII).
25.09.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» від 19.09.2019 №117-IX, який мав на меті спрощення порядку прийняття на державну службу та розширення підстав її припинення з метою швидкого та ефективного перезавантаження державної влади в Україні.
Унаслідок цих законодавчих змін у частині 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIII (у редакції пп.53 п.6 розділу I ЗУ №117-ІХ) виокремлені дві підстави припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення:
- скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу (пункт 1 частини першої);
- ліквідація державного органу (пункт 1-1 частини 1).
Законом №117-ІХ також виключені положення абзаців 1 і 2 частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIII, які стосувалися застосування до державних службовців законодавства про працю та допускали звільнення з підстав реорганізації або ліквідації державного органу лише в разі неможливості переведення державного службовця на іншу посаду чи його відмови від такого переведення.
За приписами частин 2 і 3 статті 5 Закону України «Про державну службу» №889-VIII відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Процедура вивільнення працівників на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу Законів про працю України (далі КЗпП) (у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників) регламентована положеннями частини 2 статті 40, статей 42, 49-2 цього Кодексу, що містять юридичні гарантії забезпечення прав працівників від незаконного звільнення та сприяння у збереженні роботи, до яких можна віднести обов'язок роботодавця попередити працівника про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці та вчинити дії щодо працевлаштування працівника, в тому числі з урахуванням переважного права на залишення на роботі, а також заборону на звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності або відпустки, крім випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Законом №117-ІХ статтю 40 КЗпП доповнено частиною 5 такого змісту:
«Особливості звільнення окремих категорій працівників з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, а також особливості застосування до них положень частини 2 цієї статті, статей 42, 42-1, частин 1, 2 і 3 статті 49-2, статті 74, частини 3 статті 121 цього Кодексу, встановлюються законом, що регулює їхній статус».
З огляду на викладені норми Закону України «Про державну службу» №889-VIII, стаття 87 цього Закону до набрання чинності Законом №117-IX визначала як підставу для звільнення державного службовця (скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу), так і особливості її застосування (у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі) поряд із прямою вказівкою на застосування загальної процедури вивільнення працівників, установленої законодавством про працю.
Після внесених Законом №117-IX змін до статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VIII підстава звільнення державних службовців, раніше визначена пунктом 1 частини 1 цієї статті, була розділена окремо на випадки скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізації державного органу (пункт 1 частини 1) та ліквідації державного органу (пункт 1-1 частини 1).
У частині процедури звільнення з цих підстав стаття 87 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII містила єдину норму про можливість видання наказу про звільнення в період тимчасової непрацездатності або відпустки державного службовця із зазначенням датою звільнення першого робочого дня останнього (частина 5).
Також Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи України» від 14.01.2020 №440-IX частину 3 статті 87 Закону України «Про державну службу» доповнено новим абзацом 1 такого змісту:
«Суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
Суб'єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності).
При цьому не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов'язку суб'єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення».
Верховний Суд у постанові від 22.11.2022 року у справі №200/3012/21-а вказав, що внесення таких послідовних змін до Закону №889-VIII та КЗпП якими законодавець визначав особливості процедури звільнення державних службовців на підставі пунктів 1 і 1-1 частини 1 статті 87 Закону №889-VІІІ, зокрема, в частині строку попередження про наступне звільнення, пропозиції посад державної служби та визначення випадків застосування законодавства про працю, свідчить про намір законодавця обмежити дію законодавства про працю на державну службу та максимально спростити порядок звільнення державних службовців з метою швидкого та ефективного перезавантаження влади в Україні задля вирішення питання відновлення суспільної довіри до державної влади.
Зважаючи на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відхилив доводи позивача щодо необхідності застосування при його звільненні норм КЗпП в частині можливості його звільнення лише в разі неможливості переведення на іншу посаду чи його відмови від такого переведення, оскільки такі положення частини 3 статті 87 Закону Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ були виключені Законом №117-IX.
На момент виникнення спірних відносин процедура звільнення державних службовців у зв'язку з припиненням державної служби за ініціативою суб'єкта призначення була врегульована положеннями Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ, що виключає можливість застосування КЗпП до спірних відносин.
Чергові зміни до статті 87 Закону України «Про державну службу» №889-VІІ вносилися Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби» від 23.02.2021 №1285-IX, який набрав чинності 06.03.2021.
Надаючи оцінку зазначеним правовідносинам, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року по справі №160/19927/22 було повністю задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано наказ Голови комісії з ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №822-к від 05.12.2022 року «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 ».
Зобов'язано Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці поновити ОСОБА_1 з 07.12.2022 року на державній службі у Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, на посаді, яка за своїми умовами праці, функціональними обов'язками та повноваженнями відповідає або є рівнозначною посаді, яку ОСОБА_1 обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області. Стягнуто з Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 29 326,08 грн. з урахуванням з указаної суми податків та зборів.
Допущено негайне виконання рішення суду у частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення заробітної плати за один місяць.
Наказом Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці «Про поновлення ОСОБА_1» № 214/ПС-К від 23.03.2023 року - поновлено ОСОБА_1 з 07.12.2022 року на державній службі у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, на посаді, яка за своїми умовами праці, функціональними обов'язками та повноваженнями відповідає або є рівнозначною посаді, яку ОСОБА_1 обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області, а саме на посаді головного державного інспектора відділу нагляду у гірничорудній та вугільній промисловості у Криворізькому та Павлоградському регіоні управління гірничого нагляду Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, до призначення на цю посаду переможця конкурсу, на строк не більше дванадцяти місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану (підстава: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 у справі №160/19927/22; виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2023 у справі №160/19927/22.)
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.05.2023 року у справі №160/19927/22, апеляційні скарги Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці - задоволено частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року у справі №160/19927/22 скасовано в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці поновити ОСОБА_1 з 07.12.2022 року на державній службі у Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, на посаді, яка за своїми умовами праці, функціональними обов'язками та повноваженнями відповідає або є рівнозначною посаді, яку ОСОБА_1 обіймав у Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області та стягнення з Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 29 326, 08 грн. з урахуванням з указаної суми податків та зборів,
прийнято в цій частині нову постанову, якою позов в цій частині вимог задоволено частково.
Поновлено ОСОБА_1 з 06.12.2022 року на посаді головного державного інспектора Відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у місті Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.
Стягнуто з Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 07.12.2022 по 13.02.2023 року у сумі 29 917 грн. 44 коп., який визначений без утримання податків й інших обов'язкових платежів та вже виплачених сум. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено - без змін.
Вищевказана постанова Третього апеляційного адміністративного суду у справі №160/19927/22 набрала законної сили 04.05.2023.
Наказом Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №346/ПС-К від 05.05.2023 року було скасовано наказ Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 23.03.2023 року №214/ПС-К «Про поновлення ОСОБА_2 » (підстава: постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 04.05.2023 у справі № 160/19927/22).
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №18-к від 05.05.2023 року «Про поновлення на посаді ОСОБА_1 » - поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду за підйомними спорудами та енергетиці м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області з 06.12.2022 році. (підстава: постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 04.05.2023 у справі №160/19927/22).
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №19-к від 08.05.2023 року «Про оголошення простою у період воєнного стану ОСОБА_1 » - оголошено простій, не з вини працівника, ОСОБА_1 , головному державному інспектору відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду за підйомними спорудами та енергетиці м. Кривий Ріг у правління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області з 09.05.2023 року по 08.06.2023 року включно (підстава: наказ Державної служби України з питань праці від 02.12.2022 №232 «Про можливість забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій».
Матеріалами справи підтверджується, що позивачу вручено 08.05.2023 року Попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» та наказу Державної служби з питань праці від 17.01.2022 №29 «Про ліквідацію Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області» - попереджено про наступне звільнення з посаду, яку він обіймає, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу».
Позивач ознайомлений із вказаним Попередженням та отримав його примірник, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 .
Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22 повідомлено позивачеві, що наказом Державної служби України з питань праці від 02.12.2022 № 232 припинено здійснення повноважень та виконання функцій з реалізації Державної політики у відповідних сферах, зокрема, Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області, з 05.12.2022. З метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, надано вакантні посади державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). Також в листі зазначено, що у разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII.
В додатках до вказаного листа зазначено Перелік вакантних посад державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці на 1 арк. в 1 прим.
Відповідно до Переліку вакантних посад державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, ОСОБА_1 були запропоновані наступні посади:
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці південного регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу нагляду у гірничорудній та вугільній промисловості у Криворізькому та Павлоградському регіоні управління гірничого нагляду Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- провідний державний інспектор відділу з питань безпеки праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №27-к від 08.06.2023 року «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » -припинено державну службу та звільнити ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, 09.06.2023, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». (підстава: Попередження про наступне звільнення від 08.05.2023.)
Наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №29-к від 13.06.2023 року «Про внесення змін до наказу від 08.06.2023 №27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » встановлено внести зміни до наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 08.06.2023 №27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 », а саме:
пункт 1 викласти у новій редакції:
« 1. Припинити державну службу та звільнити ОСОБА_1 , головного державного інспектора відділу нагляду у металургії та машинобудуванні, котлонагляду, за підйомними спорудами та енергетиці у м. Кривий Ріг управління гірничого нагляду, нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, у зв'язку з ліквідацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». Датою звільнення вважати перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність. (підстава: Попередження про наступне звільнення від 08.05.2023.)»
З метою ознайомлення з вищевказаним наказом Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області листом від 08.06.2023 №ДН/1/1094- ЦА-22 запросило ОСОБА_1 прибути до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Казакова, ІД) 09.06.2023 о 10 год.00 хв.
Лист №ДН/1/1094- ЦА-22 від 08.06.2023 було направлено засобами електронного зв'язку на електронну скриньку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка зазначена ним особисто для доведення до відома державного службовця інформації або документів, відповідно до доповідної записки від 08.04.2020 року, яка містилась в особовій справі позивача.
Головою комісії з ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області було надіслано фото наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області № 29-к від 13.06.2023 року «Про внесення змін до наказу від 08.06.2023 № 27-к «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 » телекомунікаційними службами для обміну текстовими повідомленнями Telegram та Vibеr на телефонний номер ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), який зазначено як контактний номер телефону у його особовій картці державного службовця № 133 та підтверджується відповідними скріншотами, які містяться у матеріалах справи.
07.06.2023 року ОСОБА_1 за допомогою засобів електронного зв'язку (з поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернувся до голови комісії з ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області та начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці з заявою в якій просив у відповідності до вимог ч.3 ст. 87, п.2 ч. 1 ст.41 Закону України «Про державну службу», перевести його на вакантну посаду державної служби - головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Листом Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 08.06.2023 року №ПС/1/13594-23 повідомлено позивача, що рішення щодо переведення його на вакантну посаду між Головою комісії ліквідації Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області О.Дудкою та керівником Міжрегіонального управління В. Тригубенком не приймалось. Призначення на певні посади державної служби без проведень конкурсу є правом суб'єкта призначення, а не його обов'язком. Особливості проходження, у тому числі, державної служби у період воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», визначає Закон України «Про організацію трудових віднось в умовах воєнного стану». З метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, Вам було надано перелік вакантних посад державної служби у Міжрегіональному управлінні (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). В зазначеному переліку Вам не було запропоновано посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яку зазначено у заяві від 07.06.2023 року. У разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII, дату призначення визначає керівник Міжрегіонального управління.
Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 08.06.2023 року №ДН/1/1096-ЦА-22 повідомлено позивача, що з метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до Вашої підготовки та професійних компетентностей, Вам було надано перелік вакантних посад державної служби у Міжрегіональному управлінні (лист №ПС/1/723-ЦА-23 від 08.05.2023). В зазначеному переліку Вам не було запропоновано посаду головного державного інспектора відділу з питань безпеки праці південного регіону Управління інспекційної діяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яку зазначено у заяві від 07.06.2023 року. Листом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22 Вам було повідомлено, що у разі Вашої згоди обійняти одну із запропонованих посад, Ви можете звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII, дату призначення визначає керівник Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Водночас, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що матеріали справи не містять заяву позивача до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про призначення його на посаду у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 р. №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» внесені зміни про граничну чисельність працівників.
Так, Державною службою з питань праці було збільшено чисельність працівників на 15 осіб з 157 на 172 (в тому числі держслужбовці з 157 осіб на 172 особи) - збільшено граничну чисельність апарату Держпраці, однак, чисельність працівників територіальних органів зменшилася на 15 осіб з 3478 на 3463 (в тому числі держслужбовці з 3110 осіб на 3095 осіб), тобто фактично відбулося скорочення штатної чисельності працівників територіальних органів.
Матеріалами справи підтверджено, що про наступне звільнення позивача попереджено 08.05.2023 року.
Про ознайомлення із таким попередженням та отримання примірника попередження свідчить особистий підпис ОСОБА_1 у ньому.
При цьому, у попередженні позивачу не запропоновано будь-яку іншу рівнозначну посаду або іншу роботу, що відповідає вимогам частини 3 ст. 87 Закону України «Про державну службу».
Водночас, матеріалами справи підтверджується, що Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області звернулось з листом від 05.05.2023 року №ДН/1/1072-ЦА-22 до Південно - Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці в якому, зазначило, що з метою дотримання основних прав та гарантій громадян, встановлених Конституцією України, та можливості подальшого працевлаштування працівника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ОСОБА_1 , прошу надати інформацію щодо наявності рівнозначних та/або нижчих вакантних посад у Південно Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці.
Крім того, в подальшому Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області листом від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22, який направлено засобами електронного зв'язку на електронну скриньку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка зазначена ним особисто для доведення до відома державного службовця інформації або документів, відповідно до доповідної записки від 08.04.2020 року, яка містилась в особовій справі позивача, було повідомлено, зокрема, що з метою дотримання конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану та реалізації вимог законодавства щодо права на працю, відповідно до його підготовки та професійних компетентностей, надано вакантні посади державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці та у разі згоди обійняти одну із запропонованих посад, він може звернутись до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, за заявою про призначення у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону № 389-VIII.
Так, відповідно до Переліку вакантних посад державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці, ОСОБА_1 були запропоновані наступні посади:
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці південного регіону управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу з питань безпеки праці центрального регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- головний державний інспектор відділу нагляду у гірничорудній та вугільній промисловості у Криворізькому та Павлоградському регіоні управління гірничого нагляду Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- провідний державний інспектор відділу з питань безпеки праці східного регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Отже, оскільки Закон України «Про державну службу» №889-VIIІ не встановлює обмеження щодо посад, які мають бути запропоновані особі, що звільняється, а тому враховуючи запропоновані посади, що надіслані ОСОБА_1 листом Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.05.2023 року №ДН/1/1074-ЦА-22, який направлено засобами електронного зв'язку на електронну скриньку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка зазначена ним особисто для доведення до відома державного службовця інформації або документів, відповідно до доповідної записки від 08.04.2020 року, яка містилась в особовій справі позивача, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позиція позивача щодо того, що йому не було запропоновано жодної посади, яка за своїми умовами праці, функціональним обов'язками та повноваженнями відповідає або є рівнозначною посаді, яку він обіймав, є необґрунтованою та такою, що суперечить фактичним обставинам справи.
Також, у матеріалах справи також відсутні докази того, що іншим працівникам територіальних органів Держпраці, що ліквідовуються, при попередженні їх про звільнення пропонувалися посади у міжрегіональних територіальних органах Держпраці та такі працівники були переведені у новостворений орган з урахуванням переважного права на залишення на роботі.
З урахуванням наведеного відповідачами не порушено вимоги ст.87 Закону України «Про державну службу», оскільки позивача було своєчасно попереджено про наступне звільнення у зв'язку з ліквідацією державного органу; позивачу було запропоновано наявні вакантні посади відповідно до його підготовки та професійних компетентностей, надано вакантні посади державної служби у Південно-Східному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці; водночас, позивачем не подавалася заява до керівника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про призначення позивача на посаду у період дії воєнного стану без конкурсного відбору у порядку Закону №389-VIII.
Як наслідок, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, відтак задоволенню не підлягають.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Враховуючи результати апеляційного перегляду не підлягають розподілу витрати у справі.
Керуючись 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 року-залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 30.05.2024 та в силу ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 30.05.2024.
В повному обсязі постанова виготовлена 05.06.2024.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова