Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 червня 2024 року № 520/37884/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
установив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка призвела до не нарахування та 100-відсоткової знижки плати за користування житлом з 1 вересня 2021 року по 27 грудня 2023 року;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка призвела до не нарахування та невиплати 100-відсоткової знижки плати за користування комунальними послугами з 1 вересня 2021 року по 27 грудня 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату 100-відсоткової знижки плати за користування житлом;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату 100-відсоткової знижки плати за користування комунальними послугами;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити компенсацію 100-відсоткової знижки плати за користування житлом з 1 вересня 2021 року по 27 грудня 2023 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити щомісячну 100-відсоткової знижки плати за користування комунальними послугами з 1 вересня 2021 року по 27 грудня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що незважаючи на скасування рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 31.08.2021 р. та видачу ОСОБА_1 посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" нового зразку, йому не було поновлено пільги, на які він має право як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок війни. За час протиправного вилучення посвідчення (з 1 вересня 2021 року по 29 червня 2023 року), позивач не отримав пільг на оплату житлово-комунальних послуг, всі житлово-комунальні послуги позивач сплачує самостійно в повному обсязі. Крім цього, з моменту отримання посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" нового зразку та по сьогодні, позивачу не поновлено пільги, на які він має право як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, в тому числі, 100- відсоткову знижку плати за користування комунальними послугами та 100- відсотковою знижку плати за користування житлом, що є грубим порушенням його прав.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Зауважив, що ОСОБА_1 , як особа, яка має право на пільги, на обліку не перебуває та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу не отримує. Відповідно до актів приймання-передачі справ про одержувачів пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, переданих управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради справа ОСОБА_1 відсутня. Таким чином, для визначення права та нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг позивачу рекомендовано звернутися з пакетом документів до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через центр надання адміністративних послуг або виконавчі органи сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, надіслати поштою або через веб-портал електронних послуг з використанням КЕП, а саме: із заявою про надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу; посвідченням, яке дає право на призначення пільги; паспортами заявника та членів сім'ї на яких розповсюджується пільга; свідоцтвами про народження дітей; ідентифікаційними номерами; інформацією про місце реєстрації сім'ї; інформацією про особові рахунки комунальних послуг, якими користується пільговик; рахунком відкритим в установі уповноваженого банку або через поштове відділення за місцем реєстрації пільговика. Також відповідач повідомив, що для з'ясування обставин, які сприяли не нарахуванню та невиплаті 100-відсоткової знижки плати за користування житлово-комунальними послугами з 1 вересня 2021 року по 27 грудня 2023 року ОСОБА_1 , направлено лист до управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської області стосовно перебування на обліку заявника, можливою втратою (поновленням) пільгового статусу, що призвело до ненарахування пільг за вищевказаний період.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням положень ст. 78 КАС України, суд встановив наступне.
Позивач з 07 червня 1986 року по 02 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та 26 листопада 2004 року , на підтвердження чого видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) серія А, номер 430582, вкладка №034361.
31 серпня 2021 року Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян визнала позивача особою, яка необґрунтовано отримала відповідне посвідчення та вирішила вилучити у позивача посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зв'язку з не підтвердженням виконання робіт у зоні відчуження у 1986р., а також відмовила у заміні посвідчення. Вказане рішення оформлено у вигляді Протоколу № 9 від 31 серпня 2021 року та направлено на виконання до Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (лист Департаменту ХОДА від 01 вересня 2021 року № 0/-29/05/01/8933).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 року по справі №520/20243/21 визнано протиправним та скасовано Рішення засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом від 31 серпня 2021 № 9 щодо визнання необґрунтовано виданим та таким, що підлягає вилученню посвідчення "Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи" категорії 1 серії НОМЕР_1 , видане Харківською обласною державною адміністрацією від 26.11.2004 року на ім'я ОСОБА_1 та відмови у заміні посвідчення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551. Зобов'язано Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації повторно здійснити розгляд питання щодо заміни ОСОБА_1 посвідчення відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018р. № 551, за результатами якого прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду та замінити ОСОБА_1 відповідне посвідчення. В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.
На виконання вказаного рішення Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян проведено заміну посвідчення "Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи" категорії 1 серії № 430582, видане ХОДА 12.12.1992 р. на ім'я ОСОБА_1 та видати ОСОБА_1 (Слобідський р-н, м. Харків) посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорія 1 серія А синього кольору, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018р. № 551.
29.07.2023 р. позивачу видано нове посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорія 1 серія НОМЕР_2 .
Проте, пільги, на які позивач має право як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році не поновлено, що зумовило звернення позивача до суду з зазначеним позовом.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення регулюються Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон № 796-XII).
Статтею 1 Закону № 796-XII передбачено, що закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій наголосив на недопустимості скасування окремих пільг, компенсацій та гарантій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначивши, що «відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Одним із тяжких наслідків аварії на ЧАЕС стала втрата здоров'я громадянами. Законами України таких громадян віднесено до відповідних категорій, вони потребують відновлення втраченого здоров'я, постійної медичної допомоги та соціального захисту з боку держави» (пункт 4 мотивувальної частини). Скасування пільг, компенсацій та гарантій не відповідає конституційному обов'язку держави, передбаченому у статті 16 Основного Закону України, щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому пільги, компенсації та гарантії є такими, що захищені Конституцією України від негативних наслідків для цієї категорії осіб при внесенні змін до законодавства України.
Відповідно до п. 4,5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги, в тому числі 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" встановлено, що Пенсійний фонд України забезпечує з 1 жовтня 2022 виплату та з 1 грудня 2022 призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Згідно з пунктом 3.1. Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі Реєстр), або їх законні представники звертаються з заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком Порядку, у разі потреби необхідно додати відповідні документи, згідно наданих відомостей у заяві про надання пільг. У випадку наявності у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі подається відповідна довідка.
У разі, якщо пільговик не включений до Реєстру, такий пільговик додатково подає заяву про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 2 та копії документів, що підтверджують право пільговика на пільги (з пред'явленням оригіналів зазначених документів), копію документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків (картка платника податків), пред'являє паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, надає унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) та будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби).
Відповідно до п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. №117 (далі - Положення), реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних і надання реєстрової інформації про фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до законів України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості (далі - пільговики). Реєстр є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру як складової частини Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система).
За змістом зазначеного Положення особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до положень п. 2 Положення до Реєстру вноситься інформація: про пільговиків - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, адреса задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання, адреса надання пільги, реквізити паспорта громадянина України (далі - паспорт), документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, свідоцтва про народження та документа, що підтверджує право на пільги, дати взяття та зняття з обліку, причина зняття з обліку, територія територіальної громади, в межах якої розташоване житлове приміщення, що є фактичним місцем проживання пільговика, за адресою якого він перебуває на обліку, номер картки пільговика, а також категорія пільговика та пільги; про членів сім'ї чи опікуна пільговика, на яких поширюється пільга, - ступінь родинного зв'язку чи наявність статусу опікуна, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта, або відсутності у дітей), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, найменування документа, що посвідчує особу (за наявності), дати початку та закінчення поширення пільги на членів сім'ї чи опікуна пільговика, причина припинення надання пільги; відомості про нарахування пільги (вид і сума).
Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії. У разі втрати в установленому порядку права на пільги особами, зазначеними в цьому пункті, відповідна інформація вноситься до Реєстру за поданням органу, уповноваженого на встановлення та позбавлення відповідного статусу, за формою згідно з додатком 1.
Відповідно до положень п.8 Положення, у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він або його законний представник, дієздатний повнолітній член сім'ї пільговика, на якого поширюються пільги, повідомляє про це протягом 30 календарних днів органу Пенсійного фонду України.
Водночас, як зазначається відповідачем та не заперечується позивачем, останній як особа, яка має право на пільги, на обліку не перебуває, відповідно до актів приймання-передачі справ про одержувачів пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, переданих управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради справа позивача відсутня, з заявою щодо визначення права та нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг позивач до відповідача не звертався, протилежного матеріали справи не містять.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що позивач не позбавлений права звернення до відповідача з відповідною заявою.
Суд зауважує, що неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України" (пункт 58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
При цьому, у рішення ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії" (Garcia Ruiz v. Spain), заява №30544/96, пункт 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
У ході розгляду справи позивач не надав інших належних, допустимих та достовірних доказів, що з достатньою переконливістю свідчили б про порушення відповідачем прав позивача.
Згідно з ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 210 КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст. 293, 295-297 КАС України.
Суддя Зоркіна Ю.В.