Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 червня 2024 року № 520/222/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправним здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду в Харківській області призначення пенсії за віком із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1.82062, який обраховано з урахуванням заробітної плати, отриманої після досягнення позивачем пенсійного віку;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення та виплату з 22.02.2022 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2.6556, який обраховується на підставі положень частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", по матеріалах пенсійної справи на час досягнення позивачем пенсійного віку і який за матеріалами пенсійної справи був нарахований при призначенні пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем неправомірно відмовлено в призначенні пенсії за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 по справі №520/9335/22 з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії за віком державного службовця та з урахуванням заробітної плати та коефіцієнта заробітної плати, що враховувалися при призначенні пенсії державного службовця в частині визначення розміру пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто без урахування заробітної плати за період роботи після досягнення пенсійного віку - після 01.09.2010 року. У відповіді від 23.11.2023 року відповідач зазначив, що на виконання рішення суду, крім включення до страхового стажу періоду роботи після призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", відповідачем здійснено перерахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за 2010-2022 роки. В результаті розрахунку, враховано 247 місяці заробітної плати, сума коефіцієнтів заробітної плати склала 449693,30, індивідуальний коефіцієнт для обчисленні заробітної плати склав 1,82062. Попередній розрахунок пенсії державного службовця в частині визначення розміру пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" включав 122 місяців заробітної плати, сума коефіцієнтів заробітної плати склала 349,45399. а отже індивідуальний коефіцієнт для обчисленні заробітної плати склав 2.06556. Отже, відповідачем було здійснено перерахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за віком, в результаті якого індивідуальний коефіцієнт для обчисленні заробітної плати зменшився з 2,06556 до 1,82062. Позивач зауважила, що не зверталася з заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", тому вважає підстави для перерахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у відповідача відсутні.
Відповідачем надано відзив на позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначив що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як одержувач пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" згідно стажу в органах місцевого самоврядування з 01.09.2010, розмір пенсії становив 7303,39 грн. На виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 по справі №520/9335/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу проведено призначення пенсії за віком з 22.02.2022 року. Розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив з 22.02.2022 року 9263,04 грн, а з 01.03.2023 року - 9363,04 грн. Пенсію обчислено із заробітної плати 19747,12 грн, для розрахунку пенсії застосований середній заробіток за 2019-2021 роки - 10846,37 грн. Страховий стаж зараховано по 31.01.2022, заробітна плата обчислена за період з 01.07.1995 по 31.01.2022. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку складає 1,82062. Страховий стаж становить 45 років 06 місяців 27 днів, коефіцієнт стажу - 0,45500.
Оскільки пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначається вперше, то для обчислення пенсії відповідно до статті 40 Закону № 1058, враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, а тому при призначенні пенсії за віком згідно Рішенням Харківського окружною адміністративного суду від 09.01.2023 року по справі №520/9335/22 враховано стаж роботи до дати звернення до 22.02.2022 року оскільки при подачі заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 до заяви додала трудову книжку, згідно якої страховий стаж склав 45 років 06 місяців 27 днів. Крім того, відповідач зауважив, що за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв".
Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, та враховуючи положення ст. 78 КАС України суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. З 2010 року отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".
22 лютого 2022 року звернулася до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про переведення її з пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про державну службу" на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019-2021 роки.
Рішенням від 06.06.2022 року №9140/03-16 відділу перерахунків пенсії №2 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивачу відмовлено в здійсненні призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09 січня 2023 р. по справі №520/9335/22 скасовано Рішення від 06.06.2022 року №9140/03-16 відділу перерахунків пенсії №2 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсію за віком з 22.02.2022 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме: за 2019, 2020 та 2021 роки з урахуванням вже отриманих сум пенсії. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 січня 2023 р. по справі №520/9335/22 Головним управлінням Пенсійного фонду в Харківській області позивачці було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 22.02.2022 року та визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення середньомісячного заробітку на рівні 1,82062
Для обчислення розміру пенсії враховано: середньомісячний заробіток 19747.12 грн, індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку 1.82062, середній заробіток за 3 попередні роки (2019-2021) 10846.37 грн, страховий стаж склав 45 років 06 місяців 27 дні і, коефіцієнт стажу - 0,45500.
14.11.2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо призначення пенсії за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 по справі №520/9335/22 з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії за віком державного службовця та з урахуванням заробітної плати та коефіцієнта заробітної плати, що враховувалися при призначенні пенсії державного службовця в частині визначення розміру пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 23.11.2023 № 2000-0308-8/170062 позивачці повідомлено про те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2023 року у справі №520/9335/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити їй пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без будь-яких обмежень у застосуванні норм цього Закону.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Частиною першою статті 27 Закону № 1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Тобто, зазначеною нормою визначено формулу при розрахунку пенсії за віком, що встановлює її пряму залежність від розміру страхового стажу та заробітної плати особи.
Так, зокрема, за правилами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У відповідності до вимог частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
З наведених норм можна дійти висновку, що при обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт трудового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У відповідності до положень статті 42 Закону № 1058-IV в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач погоджується із тим, що при обчисленні пенсії за віком відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2019- 2021 роки (10846,37 грн). Також, позивачем не оскаржується визначення середньомісячного заробітку на рівні 19747.12000 при розрахунку пенсії за віком.
Однак, на думку позивача, відповідач мав застосувати індивідуальний коефіцієнт заробітної плати у розмірі 2.06556 як при обчисленні пенсії по вислузі років.
Проте, суд із такими твердженнями не погоджується та звертає увагу, що пенсія позивачці з 22.01.2022 призначена вперше, відповідно розмір індивідуального коефіцієнту заробітної плати розраховується за новими показниками та знаходиться у прямому взаємозв'язку із розміром фактичної заробітної плати застрахованої особи та розміром середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.
Отже, враховуючи, що при обчисленні пенсії позивача за віком вищезазначені показники зазнали змін, відповідно, змінився також індивідуальний коефіцієнт заробітної плати
При цьому, дійсно індивідуальний коефіцієнт, зменшився, однак це пов'язано із співвідношенням фактичного заробітку позивача та розміром середньої заробітної плати за 2019-2021 роки. Натомість, загальний розмір пенсії за віком збільшився порівняно із розміром пенсії по вислузі років, а не зменшився.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведеного вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Зоркіна Ю.В.