05 червня 2024 р. Справа № 480/12738/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати противоправними дії відповідача щодо не нарахування доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01.07.2021 р., індексації пенсії та застосування обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 під час здійснення її перерахунку станом на 01.07.2021р., 01.03.2022р., 01.03.2023р., 01.12.2023р.;
2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з 01.07.2021р., та індексацію пенсії 01.03.2022р.,01.03.2023р. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023р.№168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження її максимального розміру відповідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року № 480/10562/21.
Вимоги вмотивовані тим, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що відповідач протиправно, при здійсненні перерахунку його пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі №480/10562/21, обмежив його розмір максимальним розміром пенсії. Також, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 відповідачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням індексації, втім у підсумку також обмежено розмір пенсії максимальним розміром.
Однак, позивач наголошує, що положення ч.7 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/20і6 від 20.12.2016 року. Так, згідно із пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, з 20.12.2016 не чинною є ч.7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Крім того, вважає, що відповідач протиправно, в порушення вимог Постанови “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” № 713 від 14.07.2021, не здійснював нарахування та виплату доплати у розмірі 2000грн.
Ухвалою суду від 06.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 06.12.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.21), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Поряд з цим, ухвалами суду від 29.12.2023 витребовувалися додаткові докази у справі, які на виконання вимог ухвали представником ГУ ПФУ в Сумській області не було надано, у зв'язку з чим такі докази витребовувалися повторно ухвалами суду від 18.01.2024 та від 25.04.2024, однак, вимоги суду виконаними не були.
Згідно із частиною дев'ятою ст. 80 та частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з позову та підтверджується матеріалами справи, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, з визначенням розміру пенсії на момент її призначення відповідачем в 81% суми грошового забезпечення та вислуги 27 років (а.с.7-11, 39).
З Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2019р. у справі №480/3143/19 було задоволено вимоги позивача та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.01.2018 року у розмірі 81 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених коштів, на виконання якого було здійснено перерахунок пенсії позивача та її розмір збільшився. Вказане також підтверджується протоколом про перерахунок з 01.01.2018 на виконання рішення суду з розрахунком на доплату (а.с.26-26зворот) та вбачається з листа відповідача (а.с.13). Основний розмір пенсії після такого перерахунку визначено в сумі 12599,55грн. (а.с.26).
Згодом державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України було складено та видано на ім'я позивача довідку №33/39-69 від 30.04.2021 про розмір грошового забезпечення, однак відповідач відмовив у здійсненні перерахунку на підставі такої довідки, з чим позивач не погодився та звернувся до Сумського окружного адміністративного суду за захистом своїх прав, рішенням якого від 26.07.2021 у справі № 480/4742/21 крім іншого, відповідача було зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» Міністерства внутрішніх справ України №33/39-69 від 30.04.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Втім, при проведенні перерахунку пенсії на виконання вказаного рішення суду відповідач обмежив розмір пенсії позивача максимальним, з чим позивач також не погодився та звернувся до суду за захистом своїх прав та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.12.2021 у справі № 480/10562/21 крім іншого, відповідача було зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки №33/39-69 від 30.04.2021 про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання по Сумській області» Міністерства внутрішніх справ України, із розрахунку 81% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане підтверджується обставинами, встановленими у рішеннях Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 у справі № 480/4742/21 та від 07.12.2021 у справі № 480/10562/21, що набрали законної сили та обставини яких не підлягають доказуванню згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, згідно із ст.5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01 червня 2000 року № 1767-III в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, зокрема від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.
На виконання вимог ухвал суду відповідачем не було надано належних доказів, а відтак, суд, з урахуванням ст. 870 КАС України, визнає ту, обставину, що з огляду на те, що одна з доплат до пенсії позивача залежить від розміру прожиткового мінімуму, відповідачем у зв'язку з цим проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2023. Разом з тим, як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії з 01.12.2023 розмір пенсії позивача до виплати був визначений з урахуванням обмеження максимальним розміром у сумі 23000,46грн., у той час, коли розмір пенсії позивача без обмеження максимальним розміром - нараховано в загальному розмірі 27682,23грн.
Також, 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, на виконання вимог якої відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2022, втім розмір пенсійної виплати також був визначений з урахуванням обмеження максимальним розміром у сумі 22913,06грн. (в т.ч. індексація 3149,97грн.), в той час, коли розмір пенсії позивача без обмеження максимальним розміром - нараховано в загальному розмірі 26150,43грн. (а.с.9).
Крім того, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача з 01.03.2023, втім розмір пенсійної виплати також був визначений з урахуванням обмеження максимальним розміром у сумі 20930,00грн. (в т.ч. індексація 3149,97грн. та 1500,00грн.), в той час, коли розмір пенсії позивача без обмеження максимальним розміром - нараховано в загальному розмірі 27681,23грн. (а.с.10).
Поряд з цим, 14.07.2021 КМУ було прийнято постанову №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” (далі - постанова №713), якою, зокрема, вирішено установити з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Так, на виконання положень вказаної постанови №713 відповідачем було встановлено позивачу надбавку, проте за вирахуванням 1711,05грн. - у розмірі 288,95грн. (а.с.27), з огляду на те, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2019р. у справі №480/3143/19 збільшився на 1711,05грн., тобто до 12888,50грн. (12888,50грн.-12599,55грн.) (а.с.13-14).
При цьому, як також вбачається з листа відповідача (а.с.13-14) та підтверджується протоколом про перерахунок пенсії з 01.07.2021 позивачу на виконання рішення суду, після перерахунку на виконання рішення суду від 07.12.2021 у справі № 480/10562/21 був проведений інший перерахунок пенсії з 01.07.2021, однак вже без нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 (а.с.8).
Позивач, не погодившись з тим, що відповідач провів індексацію пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023 та на виконання рішення суду від 07.12.2021 у справі № 480/10562/21 з обмеженням розміру пенсії максимальним розміром, звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з відповідною заявою, а також з вимогою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 у розмірі 2000грн., однак відповідач листом повідомив позивача про те, що проведений перерахунок пенсії позивачу було проведено у межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням чинної на момент проведення перерахунку ч.7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Також відповідач листом повідомив позивача про те, що згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та пунктом 2 постанови КМУ №168 від 24 лютого 2023 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” пенсію з 01.03.2022 та з 01.03.2023 проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (а.с.12-14).
Надаючи оцінку обставинам щодо доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі Постанова № 713) установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Виходячи із наведених норм слідує, що Постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 та у випадку коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 гривень.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі №380/25987/21, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, від 26.04.2023 у справі №380/4510/22, від 26.04.2023 у справі №140/10795/21, від 26.04.2023 у справі №160/14146/22, від 26.04.2023 у справі №380/14122/22.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Сумській області на виконання рішення суду від 06 вересня 2019р., у справі №480/3143/19 та від 07.12.2021 у справі №480/10562/21 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети зазначеної постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Відтак, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, приймаючи до уваги, що нарахування спірної надбавки відповідачем не було здійснено у повному обсязі, а з 01.07.2021 фактично було взагалі скасовано, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії на виконання рішення суду (а.с.8), суд вбачає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні з 01.07.2021 та виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до Постанови №713 та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до Постанови №713, з урахуванням проведених виплат.
При цьому суд вважає необхідним відмітити, що захист прав позивача саме в такий спосіб не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки суд не втручається в дискреційні повноваження відповідача, не привласнює їх і не підміняє ГУ ПФУ в Сумській області, а лише зобов'язує відповідача вчинити певні дії, що повністю відповідає вимогам діючого законодавства.
Надаючи правову оцінку відносинам щодо обмеження відповідачем розміру пенсії при проведенні перерахунку з 01.07.2021, з 01.12.2023, а також на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року та №168 від 24 лютого 2023 року з 01.03.2022 і з 01.03.2023 відповідно, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.43 Закону №2262-XIІ (в редакції, яка діяла з 01.01.2008 до 01.10.2011, враховуючи зміни, внесені згідно із Законом України від 28.12.2007 N107-VI) максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 вказана норма, доповнена Законом України від 28.12.2007 N107-VI визнана неконституційною.
Проте з 01.10.2011 Законом України від 08.07.2011 N3668-VI (далі - Закон №3668-VI) частина 5 ст.43 була викладена в новій редакції: “максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність”.
Згодом Законом України від 24.12.2015 N911-VIII дана норма була доповнена текстом наступного змісту (чинній з 1 січня 2016): “тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.
Згідно змін, внесених Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ дана частина стала вважатись частиною 7.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року N 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
При цьому, у відповідності до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, положення ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2000 від 14.12.2000 у справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі №2262-XIІ.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”. Однак, буквальне розуміння змін внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” також не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 6 грудня 2016 року №1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Таким чином, з 20.12.2016 стаття 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не передбачає положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Цей висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17 та від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17, від 12 березня 2019 року у справі №522/3049/17, від 15 квітня 2019 року у справі № 522/16973/17, від 08 серпня 2019 року у справі № 522/3271/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/22798/17, від 23 червня 2020 року у справі №686/24928/16-а, від 09.02.2021 №1640/2500/18, від 21 грудня 2021 року у справі №120/3552/21-а, від 02 серпня 2022 року у справі №240/1369/21, від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім іншого, Велика Палата Верховного Суду від 06 листопада 2018 року у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Верховний Суд, розглядаючи справу у подібних правовідносинах, у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №240/1369/21 та від 28.11.2022 у справі №340/5306/21, з посиланням на вказану постанову Великої Палати Верховного Суду, дійшов висновку, що у таких справах застосуванню підлягають норми Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону України “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року № 3668-VI.
Однак, як встановлено судом та вбачається з протоколу про перерахунок пенсії позивачу (а.с.11,39зворот) та листа відповідача (а.с.13-14), позивачу було здійснено перерахунок пенсії, однак розмір пенсії позивача з 01.12.2023 до виплати був визначений з урахуванням обмеження максимальним розміром у сумі 23000,46грн., в той час, коли розмір пенсії позивача без обмеження максимальним розміром - нараховано в загальному розмірі 27682,23грн.
Крім того, у 2022 році порядок проведення індексацій пенсій врегульований Постановою Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” №118 від 16 лютого 2022 року.
Так, згідно із п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” №118 від 16.02.2022, було постановлено установити, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії (п.1).
Крім того, постановлено установити, що з 1 березня 2022р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 З а к о н у У к р а ї н и “П р о п е н с і й н е з а б е з п е ч е н н я осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (п.2).
Як вбачається з копії протоколу про перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2022, наявного в матеріалах справи, ГУ ПФУ в Сумській області було проіндексовано розмір пенсії позивача з 01.03.2022, у зв'язку з чим розмір пенсійної виплати склав 27682,23грн (в т.ч. індексація 3149,97грн), та разом з тим нарахована позивачу пенсія обмежена до виплати максимальним розміром та склала 22913,06грн. (а.с.10).
У 2023 році порядок проведення індексацій пенсій врегульований Постановою Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” від 24 лютого 2023 року №168.
Так, згідно із п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” від 24 лютого 2023 року №168, було постановлено установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197 (п.1).
Крім того, постановлено установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 З а к о н у У к р а ї н и “П р о п е н с і й н е з а б е з п е ч е н н я осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (п.2).
Як вбачається з копії протоколу про перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2023, наявного в матеріалах справи, ГУ ПФУ в Сумській області було проіндексовано розмір пенсії позивача з 01.03.2023, у зв'язку з чим розмір пенсійної виплати склав 27682,23грн (в т.ч. індексація 3149,97грн. та 1500,00грн.), та разом з тим нарахована позивачу пенсія обмежена до виплати максимальним розміром та склала 22913,06грн. (а.с.11).
Тобто, ГУ ПФУ в Сумській області на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 з 01.03.2022 та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 з 01.03.2023 здійснив нарахування пенсії позивачу з урахуванням індексації, однак також обмежив розмір пенсії до виплати максимальним розміром.
У листі (а.с.13-14) представник відповідача посилається на п. 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” від 16.02.2022 №118, відповідно до якої установлено, що з 1 березня 2022р. розміри пенсій підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, та на п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, якою також установлено, що з 1 березня 2023р. розміри пенсій підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Однак, вказані посилання суд не приймає до уваги, враховуючи наступне.
Дійсно, п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 було постановлено установити, що з 1 березня 2022р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 З а к о н у У к р а ї н и “П р о п е н с і й н е з а б е з п е ч е н н я осіб, з в і л ь н е н и х з в і й с ь к о в о ї служби, та деяких інших осіб”, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Також, п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 було постановлено установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 З а к о н у У к р а ї н и “П р о п е н с і й н е з а б е з п е ч е н н я осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Однак, як вже зазначалось вище, з 20.12.2016 стаття 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (Закону, який є спеціальним для позивача) не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тобто спеціальним законом, на підставі якого призначено пенсію позивачу, та який підлягає застосування у цьому випадку, такого максимального розміру пенсії не визначено.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, суд дійшов висновку, що відповідач здійснюючи перерахунки пенсії позивача, як з 01.12.2023, так і на виконання постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року та №168 від 24 лютого 2023 року обмежуючи при цьому розмір пенсії позивача максимальним розміром, діяв не у відповідності до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а тому такі його дії не можуть відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині також є обґрунтованими, а тому суд, вбачає необхідним вийти за межі позовних вимог враховуючи вимоги ст. 9 КАС України та визнати такі дії протиправними та зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області:
- здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з 01.12.2023, з урахуванням довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2021 №33/39-69, виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії;
- здійснити перерахунок позивачу пенсії з 01.03.2022 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, та її виплату з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії;
- здійснити перерахунок позивачу пенсії з 01.03.2023 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, та її виплату з урахуванням індексації, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Крім того, беручи до уваги, що відповідачем неодноразово проводились перерахунки пенсії позивача з обмеження розміру пенсії максимальним розміром, що підтверджується наявними матеріалами справи, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача також і щодо зобов'язання відповідача з 01.07.2021 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до Постанови №713, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
При цьому, задовольняючи позов саме у такий спосіб, суд звертає уваги на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Така правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15, а також у постанові Верховного Суду від 08.11.2019 у справі №227/3208/16-а.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 2147,20грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно квитанції, наявної в матеріалах справи (а.с.6).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, буд.43, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у нарахуванні з 01.07.2021 та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 №713, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні перерахунків з 01.03.2022 та з 01.03.2023, з 01.12.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, та її виплату з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, та її виплату з урахуванням індексації, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023, з урахуванням довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.04.2021 №33/39-69, виходячи з основного розміру пенсії 81% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 2147грн.20коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 05.06.2024.
Суддя І.Г. Шевченко