Ухвала від 04.06.2024 по справі 201/6429/24

Справа № 201/6429/24

Провадження № 1-кс/201/2208/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2024 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22023130000000620 від 14.08.2023, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Біле Лутугинського району Луганської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

У судовому засіданні приймали участь:

прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),

захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),

УСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22023130000000620 від 14.08.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування поданого клопотання слідчий вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000620 від 14.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 добровільно зайняв посаду у незаконно створеному окупаційною владою правоохоронному органі, а саме посаду «начальника отдела МВС россии «Станично-Луганский»», який розташований в смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 російською федерацією розпочалось повномасштабне військове вторгнення на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024 року) із затвердженням відповідними Законами України.

У результаті вторгнення військ російської федерації на територію України, значна частина території Луганської області, у тому числі Станично - Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області, тобто була окупована.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що російська федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Відповідно до вказаного переліку Станично - Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

На початку 2023 року, у період не пізніше 04.03.2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилось можливим) окупаційною владою російської федерації створений незаконний правоохоронний орган - «отдел министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу/(«відділ міністерства внутрішніх справ російської федерації «Станично-Луганський»), який 09.03.2023 року зареєстрований відповідно до законодавства російської федерації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб російської федерації (мовою оригіналу - Едином государственном реестре юридических лиц).

Вказаний орган розташований та здіснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .

У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 04.03.2023 ОСОБА_4 , будучи громадянином України, будучи обізнаним про узурпування влади на території Щастинського району Луганської області окупаційною адміністрацією держави-агресора та її дії, спрямовані на порушення державного суверенітету та територіальної цілісності України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел на зайняття посади у незаконних правоохоронних органах окупаційної влади в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, та реалізуючи його, перебуваючи у невстановленому населеному пункті, розташованому на окупованій території Луганської області, вступив у злочинну змову з невстановленими представниками окупаційної адміністрації російської федерації, та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно погодився на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі окупаційної влади в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , у період з 04.03.2023, будучи громадянином України, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, умисно, добровільно зайняв посаду «начальника отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, тобто посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме в «отделе министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, що розташований в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 від ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 20.02.2024 - 10:00, 21.02.2024 - 10:00, 22.02.2024 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000620, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 7 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.

В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

23 лютого 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (23.02.2024 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8

З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 23.02.2024 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 опубліковано повістку про виклик підозрюваного - ОСОБА_4 , на 28.02.2024 - о 10:00, 29.02.2024 - о 10:00, 01.03.2024 - о 10:00.

В жодний із призначеного час підозрюваний ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 04.03.2023, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.

У зв'язку із переховуванням підозрюваного до Жовтневого районного суду Дніпропетровської області у відповідності до ч. 6 ст. 193 КПК України прокурором подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 , яке ухвалою слідчого судді від 11.03.2024 задоволено та обрано підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

Повідомленням 1 відділу ГВКР 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про виявлення кримінального правопорушення;

Протоколом огляду від 04.09.2023 інтернет-публікації, розміщеної на сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо вручення паспорту громадянина російської федерації особі похилого віку начальником «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де на фото зображено ОСОБА_4 .

Протоколами огляду інтернет-публікації, розміщеної на сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , відповідно до яких свідки впізнали на фото ОСОБА_4 .

Протоколом огляду від 25.10.2023, відповідно до якого оглянуто інформацію, розміщену на офіційному сайті російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу, відповідно до якого значиться особа керівника «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу - ОСОБА_4 , дата створення незаконного органу січень-лютий 2023, дата реєстрації органу - 09.03.2023, ким зареєстровано - ОСОБА_4 , наказ про призначення на посаді (по особовому складу «ЛС») - 04.03.2023.

Протоколом огляду від 02.11.2023 публікації, розміщеної на офіційному сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де приймає присягу та вітає співробітників, зокрема, «начальник отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский» ОСОБА_8 »/мовою оригіналу;

Протоколом огляду від 02.11.2023 публікації, розміщеної у офіційному телеграм-каналі «мвд лнр», щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де на фото у формі зразка рф серед керівників окупаційної влади зображено ОСОБА_4 ;

Протоколами огляду від 02.11.2023 публікації, розміщеної на офіційному сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, зі свідками ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , відповідно до яких свідки впізнали на фото ОСОБА_4 ;

Протоколом допиту свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які пояснили, що їм відомий ОСОБА_4 , а також відомо, що він зайняв посаду «начальника отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу;

Протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_9 від 15.01.2024, відповідно до якого свідок впізнала на фото ОСОБА_4 .

Протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_10 від 16.01.2024, відповідно до якого свідок впізнав на фото ОСОБА_4 .

Протоколами огляду публікації, розміщеної на офіційному сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, зі свідками ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , відповідно до яких свідки впізнали на фото, доданих до публікації, ОСОБА_4 ;- повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 23.02.2024.

У відповідності до вимог п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України відомості про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України повністю підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:

Протоколом огляду від 04.09.2023 інтернет-публікації, розміщеної на сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо вручення паспорту громадянина російської федерації особі похилого віку начальником «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де на фото у камуфльованій формі із позначкою «Z» зображено ОСОБА_4 .

Протоколом огляду від 25.10.2023, відповідно до якого оглянуто інформацію, розміщену на офіційному сайті російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_9 »/мовою оригіналу, відповідно до якого значиться особа керівника «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу - ОСОБА_4 , дата створення незаконного органу січень-лютий 2023, дата реєстрації органу - 09.03.2023, ким зареєстровано - ОСОБА_4 , наказ про призначення на посаді (по особовому складу «ЛС») - 04.03.2023, місцезнаходження - смт. Станиця Луганська, тобто тимчасово окупована територія.

Протоколом огляду від 02.11.2023 публікації, розміщеної на офіційному сайті «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де приймає присягу та вітає співробітників, зокрема, «начальник отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский» ОСОБА_8 »/мовою оригіналу;

Протоколом огляду від 02.11.2023 публікації, розміщеної у офіційному телеграм-каналі «мвд лнр», щодо прийняття присяги працівниками «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, де на фото зображено ОСОБА_4 - оскільки оглянуті у протоколах огляду події, за участю ОСОБА_4 , відбувались на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області;

Протоколами допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які пояснили, що їм відомий ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали у структурі міліції Луганської області до 2014 року, також свідки пояснили, що ОСОБА_4 з 2014 року залишився на тимчасово окупованій території Луганської області, у м. Лутугине, підтримав окупаційну владу, також у 2023 році зайняв посаду начальника «отдела министерства внутренних дел российской федерации «Станично-Луганский»»/мовою оригіналу, що знаходиться у АДРЕСА_2 , тобто на тимчасово окупованій території;

Протоколами оглядів публікацій зі свідками ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , під час яких свідки впізнали ОСОБА_4 .

Також, ОСОБА_4 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.

Крім того, згідно з відомостями Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_4 не перетинав лінію зіткнення з тимчасово окупованими територіями на кордон України, що свідчить про те, що останній продовжує перебувати на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що ОСОБА_4 знаходиться на окупованій території Луганської області, де співпрацює з окупаційною владою.

Згідно зі Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол, організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру, у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Таким чином, офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_4 в міжнародний розшук не надається можливим через суперечність правилам Інтерполу.

Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.

Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1. частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2. частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

З 24.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. ЛНР встановили та здійснюють фактичний контроль території Станично-Луганської територіальної громади Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. лнр та російської федерації.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно з вказаним Переліком Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією рф з 24.02.2022. Вся територія Луганського району, включаючи м. Лутугине, де зареєстрований та проживав до 24.02.2022 ОСОБА_4 , окупована з 07.04.2014.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України;

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 22023130000000620 від 14.08.2023 спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000620 від 14.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 від ІНФОРМАЦІЯ_2 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 20.02.2024 - 10:00, 21.02.2024 - 10:00, 22.02.2024 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000620, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 7 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.

В жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

23 лютого 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (23.02.2024 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8

З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 23.02.2024 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 опубліковано повістку про виклик підозрюваного - ОСОБА_4 , на 28.02.2024 - о 10:00, 29.02.2024 - о 10:00, 01.03.2024 - о 10:00.

В жодний із призначеного час підозрюваний ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.

При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.

Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 04.03.2023, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.1 т. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5, КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22023130000000620 від 14.08.2023, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,- задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №22023130000000620 від 14.08.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений і оголошений о 17-50 годині 04.06.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1