м. Київ
21 жовтня 2010 року
Справа № 2а-8509/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Харченко С.В., суддів: Волкова А.С., Лисенко В.І., при секретарі: Зінов'євій А.С., за участю:
представника позивача - Карпенка Ю.Л.,
представників відповідача - Ілемської І.М., Симоненка А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Білоцерківської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»
до
про Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області
визнання дій протиправними, бездіяльності незаконною, скасування постанови та пункту 3 протоколу № 9 засідання комісії та зобов'язання вчинити певні дії,
19 жовтня 2010 року Білоцерківська міська організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» звернулась до суду з позовом про визнання неправомірними та скасування постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28 «Про утворення та затвердження посад дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року» та пункту 3 протоколу засідання комісії від 15 жовтня 2010 року № 9; визнання бездіяльності відповідача незаконною та дій протиправними; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані постанова, окремий пункт протоколу засідання комісії та дії відповідача, що пов'язані з їх прийняттям, не відповідають вимогам закону та є такими, що порушують засади виборчого процесу.
Зокрема позивач посилався на те, що відповідачем порушена процедура прийняття оскаржуваної постанови, а саме: на засіданні комісії було проголосовано за вже сформований і підготовлений склад дільничних виборчих комісій, кандидатури до складу дільничних виборчих комісій, які були запропоновані позивачем, не розглядались територіальною виборчою комісією та не враховані у постанові Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28, чим порушено принцип рівності всіх учасників виборчого процесу.
Крім того, позивач зазначив, що Білоцерківська міська виборча комісія Київської області включила до складу дільничих виборчих комісій 25 осіб з явно неправдивою інформацією щодо їх досвіду роботи у виборчих комісіях.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали, просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначили, що Білоцерківська міська виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 29 березня 2000 року № 158, Білоцерківська міська організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» зареєстрована Білоцерківським міськрайонним управлінням юстиції Київської області як структурне утворення політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
8 жовтня 2010 року Білоцерківською міською організацією політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» внесено до Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, утворених у межах м. Біла Церква Київської області.
15 жовтня 2010 року на засіданні Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області, на якому були присутні 16 її членів з 18, було розглянуто питання щодо утворення дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року та утворено і затверджено посади дільничних виборчих комісій згідно з додатком № 1 до постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28.
Додатком № 1 до постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28 «Про утворення та затвердження посад дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року» визначено осіб, яких включено до складу дільничних виборчих комісій у загальній кількості 1721 особи. По м. Біла Церква сформовано 77 дільничних виборчих комісій, до складу яких не увійшла жодна з 77 кандидатур, включених до подання Білоцерківської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України № 2487-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Організація роботи виборчої комісії визначена статтею 27 Закону України № 2487-VI.
Відповідно до вказаної норми засідання виборчої комісії скликається головою виборчої комісії, а в разі його відсутності - заступником голови. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.
Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, в день проведення засідання комісії.
Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник. У разі їх відсутності на засіданні комісії або невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.
На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання, у разі відсутності секретаря комісії).
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.
Як вже зазначалось судом вище, 15 жовтня 2010 року відбулось засідання Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області, на якому були присутні заступник голови комісії (головуючий), секретар комісії та 14 її членів, що підтверджується даними протоколу засідання Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області № 9 від 15.10.2010.
Третім питанням у порядку денному зазначеного засідання було питання щодо утворення дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року.
Голосування з приводу утворення дільничних виборчих комісій та затвердження посад, передбачених додатком №1 до постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області № 28, відбулося таким чином: 10 членів - «за», 6 членів - «проти». Тобто, зазначене рішення прийнято більшістю голосів.
Наведене свідчить про те, що приймаючи оскаржувані рішення відповідач діяв у порядку, межах повноважень та у спосіб, передбачені статтею 27 Законом України № 2487-VI.
Твердження представника позивача щодо включення до дільничних виборчих комісій осіб, які не мають досвіду роботи у виборчих комісіях та комісіях з референдуму, не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.
Статтею 11 Закону України № 2487-VI передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, утворення дільничних виборчих комісій.
Порядок утворення дільничної виборчої комісії передбачено статтею 23 Закону України № 2487-VI.
Частиною першою вказаної статті встановлено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Згідно з частиною другою статті 23 Закону України № 2487-VI, до складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що до складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах.
Особа може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів чи будь-яких інших виборів або референдумів, що проводяться одночасно.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України № 2487-VI, право голосу на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, виборах сільського, селищного, міського голови мають дієздатні громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад та яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Таким чином, враховуючи положення зазначених вище норм Закону України № 2487-VI, право голосу на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, виборах сільського, селищного міського голови мають дієздатні громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад та яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
З аналізу статей 21 та 23 Закону України № 2487-VI вбачається, що утворення дільничних виборчих комісій та формування їх персонального складу відноситься до повноважень територіальної виборчої комісії. При цьому, при визначенні персонального складу дільничних комісій територіальна виборча комісія має забезпечити дотримання вимог статті 21 Закону України № 2487-VI.
Щодо досвіду роботи, суд зазначає, що це є оціночною категорією, яка визначається комісією як колегіальним органом дискреційно.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оглянувши оригінал додатку № 1 до постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28 «Про утворення та затвердження посад дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року» суд дійшов висновку, що дільничні виборчі комісії відповідачем утворено з дотриманням вимог статті 21 Закону України № 2487-VI.
Що стосується доводів представника позивача відносно того, що жодної кандидатури від Білоцерківської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», які мають досвід роботи, не було включено до складу дільничних виборчих комісій, суд зазначає наступне.
Статтею 20 Закону України № 2487-VI передбачено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Як вже зазначалось судом вище, рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії та набирає чинності з моменту його прийняття.
Відповідно до частини шістнадцятої зазначеної статті, член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.
З матеріалів справи, зокрема, з протоколу № 9 засідання Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року, вбачається, що за рішення відповідача про утворення і затвердження посад дільничних виборчих комісій згідно зазначеного вище додатку голосували «за» 10 членів комісії, «проти» - 6.
Доказів висловлення окремих думок членами територіальної виборчої комісії з приводу утворення та затвердження посад дільничних виборчих комісій згідно додатку № 1 до постанови відповідача від 15 жовтня 2010 року № 28, суду не надано.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України № 2487-VІ, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Таким чином, приймаючи рішення про включення тієї чи іншої особи до складу дільничної виборчої комісії відповідач діє як колегіальний орган, рішення якого приймаються більшістю голосів.
Частиною сімнадцятою статті 27 Закону України № 2487-VІ встановлено, що рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведені конституційні приписи, суд не може підміняти державний орган та приймати замість нього рішення які віднесені до його компетенції, втручатись в його дискреційні повноваження.
За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки Білоцерківська міська виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Вимога позивача щодо зобов'язання відповідача при утворенні дільничних виборчих комісій призначити з числа осіб, включених до подання Білоцерківської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» голів, заступників голів, секретарів та членів дільничних виборчих комісій, є похідною від вимог про визнання бездіяльності відповідача незаконною та дій протиправними, визнання неправомірними та скасування постанови Білоцерківської міської виборчої комісії Київської області від 15 жовтня 2010 року № 28 «Про утворення та затвердження посад дільничних виборчих комісій для проведення виборів 31 жовтня 2010 року» та пункту 3 протоколу засідання комісії від 15 жовтня 2010 року № 9, а тому відмова у задоволенні первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідної від них вимоги.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини дев'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що позивачем даний позов було подано без сплати державного мита, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору, сплата якого згідно з вимогами частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» є обов'язковою.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з позивачів не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
Стягнути з Білоцерківської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на користь Державного бюджету України витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: С.В. Харченко
Судді: А.С. Волков
В.І. Лисенко