Постанова від 22.09.2010 по справі 2а-7327/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2010 року 11 год. 33 хв. Справа № 2а-7327/10/1070

м. Київ

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Журавля В.О.,

при секретарі: Горбуновій К.С.,

за участю

представника позивача - Коломієць В.І.,

представник відповідача - Старинець В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

до

про Державної податкової інспекції у Богуславському районі

суб'єкта підприємницької діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Лідія»

стягнення штрафних фінансових санкцій у сумі 1700 грн 00 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Богуславському районі Київської області (далі ? позивач) 30.08.2010 звернулася до суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Лідія» (далі - відповідач) про стягнення штрафних фінансових санкцій у сумі 1700 грн 00 коп.

У судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

Позивач просив позов задовольнити. В обґрунтування позовних вимог вказав, що 17.02.2010 здійснено перевірку дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, якою встановлено порушення: не забезпечено щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків №1232 за 20.07.09, №1249 за 06.08.09, №1359 за 24.11.09, №1382 за 17.12.09, №1408 за 12.01.10, чим порушено п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» (надалі - Закон України №265/95-ВР).

За результатами перевірки складено акт №0614/1000/23/24213769 від 17.02.2010 (далі ? акт перевірки). 03.03.2010 на підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення №0000272308 (далі - рішення), яким щодо відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 1700 грн 00 коп. Вказане рішення вручено відповідачу 03.03.2010 і в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалося.

Відповідач проти позову заперечував та просив відхилити позовні вимоги повністю. В обґрунтування своєї правової позиції у наданих письмових запереченнях та у поясненнях вказує, що в ідповідно до ст.13 Закону України №265/95-ВР вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002 (далі - Постанова №199 від 18.02.2002) «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» (далі - Вимог), підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години. Відповідно до п. 2 зазначених Вимог зміна - це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Відповідно до п. 7 вказаних Вимог усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни.

Режим роботи магазину-кафе «Марина» встановлено наказом ТОВ «Лідія» № 6/1 від 07.04.2009 з 10 год. до 02 год. наступної календарної доби. Виявлені при перевірці факти друкування фіскальних денних звітів (Z - звітів) стосуються наступних періодів: Z-звіту за 20.07.09 - надруковано 21.07.09 о 00 год. 23 хв., Z-звіту за 06.08.09 - 07.08.09 о 00 год. 08 хв., Z-звіту за 24.11.09 - 25.11.09 о 01 год. 09 хв., Z-звіту за 17.12.09 - 18.12.09 о 01 год. 44 хв., Z-звіту за 12.01.10 - 13.01.10 о 00 год. 21 хв. Тобто усі п'ять цих Z-звітів роздруковані в межах робочої зміни РРО упродовж 24 годин від початку роботи.

Враховуючи режим роботи магазину-кафе «Марина», та також те, що тривалість зміни РРО не перевищує встановлені Вимогами 24 годин, то друкування фіскального звітного чеку при закінченні робочої зміни РРО, яка тривала до 2 год. наступної доби, упродовж 24 годин від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту не порушує чинного законодавства. Відповідач послався також на неврахування позивачем порядку вирішення конфлікту інтересів, встановленого ст. 4.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Свою позицію відповідач обґрунтовує й відповідними роз'ясненнями ДПА України про необхідність друкування Z-звіту в кінці робочої зміни, у тому числі у випадку її закінчення після 24 год. 00 хв., а також тим, що постановою Богуславського районного суду Київської області за матеріалами ДПІ в Богуславському районі про порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій (не забезпечено щоденного друкування Z-звіту) закрито провадження в адміністративній справі щодо продавця магазину-кафе «Марина» ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.

У судовому засіданні позивач не погодився з наведеними твердженнями відповідача і пояснив, що вимога закону стосовно щоденного друкування Z-звіту враховує саме календарне (астрономічне) обчислення доби, а тому максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 годин, тобто від 00 год. 00 хв до 24 год. 00 хв. Відповідно при щоденній роботі з РРО друкувати Z-звіт необхідно щоденно до 24 год. 00 хв., і цю вимогу закону порушено відповідачем, у зв'язку з чим штрафні санкції застосовано обгрунтовано. Що стосується постанови Богуславського районного суду щодо продавця магазину-кафе «Марина» ОСОБА_1, то представники ДПІ про проведення судового засідання повідомлені не були, у зв'язку з чим були позбавлені можливості як повідомити суд про свою позицію і надати заперечення, так і оскаржити це судове рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, показання свідків, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідач зареєстрований Богуславською районною державною адміністрацією 16.05.96, про що свідчить копія відповідного свідоцтва; згідно з довідкою №255 від 28.05.96 відповідач взятий на облік як платник податків.

Відповідно до акту перевірки 17.02.2010 позивачем встановлено факти друкування фіскальних денних звітів (Z - звітів), які стосуються наступних періодів: Z-звіту за 20.07.09 - надруковано 21.07.09 о 00 год. 23 хв., Z-звіту за 06.08.09 - 07.08.09 о 00 год. 08 хв., Z-звіту за 24.11.09 - 25.11.09 о 01 год. 09 хв., Z-звіту за 17.12.09 - 18.12.09 о 01 год. 44 хв., Z-звіту за 12.01.10 - 13.01.10 о 00 год. 21 хв. За результатами перевірки позивач визнав, що відповідачем не забезпечено щоденного друкування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків №1232 за 20.07.09, №1249 за 06.08.09, №1359 за 24.11.09, №1382 за 17.12.09, №1408 за 12.01.10, чим порушено п.9 ст.3 Закону України №265/95-ВР.

03.03.2010 на підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення №0000272308, яким щодо відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 1700 грн 00 коп. Вказане рішення вручено відповідачу 03.03.2010.

Наказом директора ТОВ «Лідія» № 6/1 від 07.04.2009 встановлено режим роботи магазину-кафе «Марина» з 10 год. 00 хв. до 02 год. 00 хв. з перервою на обід кожні 4 години щоденно без вихідних.

Постановою від 29.03.2010 Богуславського районного суду Київської області у справі №3-180\10 за матеріалами ДПІ в Богуславському районі про притягнення до адміністративної відповідальності продавця магазину-кафе «Марина» ОСОБА_1 за порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій (не забезпечено щоденного друкування Z-звіту), які виявлено при перевірці ДПІ 17.02.2010, установлено, що друкування фіскального звітного чеку при закінченні робочої зміни, що розпочалася о 10-00 годині попередньої календарної доби, не порушує чинного законодавства України. Тому судом закрито провадження в адміністративній справі щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.

У судовому засіданні оглянуто книгу обліку розрахункових операцій ТОВ «Лідія» та підтверджено факти друкування фіскальних денних звітів (Z - звітів), які стосуються наступних періодів: Z-звіту за 20.07.09 - надруковано 21.07.09 о 00 год. 23 хв., Z-звіту за 06.08.09 - 07.08.09 о 00 год. 08 хв., Z-звіту за 24.11.09 - 25.11.09 о 01 год. 09 хв., Z-звіту за 17.12.09 - 18.12.09 о 01 год. 44 хв., Z-звіту за 12.01.10 - 13.01.10 о 00 год. 21 хв.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) визначено Законом України №265/95 - ВР.

Відповідно до ст.2 цього Закону фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти; фіскальний звітний чек (Z - звіт) - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті; денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно з ст.13 Закону України №265/95-ВР вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Закону такі вимоги визначено постановою Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування».

Відповідно до п. 1 Вимог дія цих вимог (далі - фіскальні вимоги) поширюється на реєстратори розрахункових операцій (далі - реєстратор), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно з п.2 Вимог у фіскальних вимогах поняття "фіскальні функції", "фіскальна пам'ять", "розрахункові операції", "реєстратор розрахункових операцій", "фіскальний режим роботи", "фіскальний звітний чек", "денний звіт", "контрольна стрічка" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Для цілей фіскальних вимог також використовуються такі поняття:

фіскальна інформація - інформація про обсяг розрахункових операцій, проведених через реєстратор у фіскальному режимі роботи, що заноситься до фіскальної пам'яті цього реєстратора за підсумками дня або будь-якого іншого періоду;

Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора;

X-звіт - денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам'яті;

зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до п.7 Вимог усі режими роботи реєстратора, крім тих, що забезпечують усунення причин блокування, повинні блокуватися у разі:

відключення механізму друкування чеків і звітів;

відключення індикатора клієнта, виконаного у вигляді окремого блока;

спроби зміни дати;

спроби зміни опису товару або послуги (крім вартості одиниці їх виміру) після проведення першої реєстрації продажу цього товару;

вичерпання ємності, несправності, відключення або заміни фіскальної пам'яті;

перевищення встановленої кількості аварійних обнулень;

порушення послідовності виконання операцій, передбачених програмним забезпеченням реєстратора;

спроби занесення фіскальної інформації до фіскальної пам'яті, якщо в годиннику-календарі встановлено дату, що передує даті останнього Z-звіту;

перевищення максимальної тривалості зміни;

відсутності чекової стрічки;

відсутності контрольної стрічки (у разі коли контрольна стрічка друкується одночасно з чековою);

перевищення максимальної кількості розрядів чисел, що обробляються;

зниження напруги до рівня, при якому не гарантується достовірна обробка та зберігання даних;

спотворення даних у фіскальній пам'яті.

Відповідно до п.9 Вимог блокування виконання функцій реєстратора знімається після усунення причини його виникнення, крім причин, пов'язаних з перевищенням тривалості зміни та вичерпанням ємності фіскальної пам'яті. Реєстратор повинен забезпечувати можливість повторення або завершення розпочатої до блокування та незавершеної операції. Згідно з п.10 Вимог блокування виконання функцій реєстратора, яке сталося внаслідок перевищення максимальної тривалості зміни, не повинно поширюватися на виконання Z-звіту. Після формування Z-звіту і друкування фіскального звітного чека блокування, пов'язане з перевищенням тривалості зміни, повинно зніматися.

Згідно з п.11 Вимог реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту; Z-звіту; звіту про реалізовані товари (надані послуги); періодичних (повного, скороченого), а відповідно до п.13 Вимог формування Z-звіту повинно виконуватися у такій послідовності: друкування фіскального звітного чека і занесення інформації до фіскальної пам'яті; обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті; друкування інформації, що підтверджує обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті та дійсність фіскального звітного чека.

У п.17 Вимог визначено, що у чеку Z-звіту всі підсумки та суми обчислюються за зміну.

У Примітці 1 в Додатку до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування визначено, що підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Отже, вказаною Постановою №199 від 18.02.2002 з урахуванням особливостей реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій у різних сферах застосування визначено, що друкування Z-звіту може здійснюватися не щоденно, а за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

У листі від 07.11.2002 № 7501\6\23-2119 за підписом заступника Голови ДПА України С.Гуржія вказано, що вимога стосовно щоденного друкування Z-звіту повинна забезпечувати друкування таких звітів не пізніше ніж через 24 години після початку роботи.

У роз'ясненні, розміщеному на сайті ДПА України, при наданні 05.10.2006 відповіді на запитання, чи потрібно друкувати два Z-звіти - один до 24 год. 00 хв., а інший після закінчення роботи кафе, яке працює з 10 год. 00 хв. до 01 год. 00 хв., вказано, що у даному випадку необхідно друкувати Z-звіт по закінченню робочого дня, тобто в 01 год. 00 хв.

Надаючи оцінку вимогам п.9 ст.3 Закону України №265/95-ВР про щоденне друкування Z-звіту , суд вважає, що ст.13 цього ж Закону Кабінету Міністрів України законодавцем надано повноваження встановлювати вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування. На виконання вимог цього Закону прийнято Постанову №199 від 18.02.2002, в якій з урахуванням особливостей реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій у різних сферах застосування визначено, що друкування Z-звіту може здійснюватися не щоденно, а за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Судом установлено, що режим роботи магазину-кафе «Марина» визначено з 10 год. 00 хв. до 02 год. 00 хв. з перервою на обід кожні 4 години щоденно без вихідних, а друкування фіскальних денних звітів (Z - звітів), які стосуються наступних періодів: Z-звіту за 20.07.09 - надруковано 21.07.09 о 00 год. 23 хв., Z-звіту за 06.08.09 - 07.08.09 о 00 год. 08 хв., Z-звіту за 24.11.09 - 25.11.09 о 01 год. 09 хв., Z-звіту за 17.12.09 - 18.12.09 о 01 год. 44 хв., Z-звіту за 12.01.10 - 13.01.10 о 00 год. 21 хв. мало місце за зміну, максимальна тривалість якої не перевищувала 24 години від початку зміни. Зазначена обставина не заперечується і сторонами.

Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що вимога закону стосовно щоденного друкування Z-звіту враховує саме календарне (астрономічне) обчислення доби, а тому максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 годин, тобто від 00 год. 00 хв до 24 год. 00 хв., оскільки ця позиція суперечить ст.13 Закону України №265/95-ВР, вимогам Постанови №199 від 18.02.2002 та роз'ясненню, розміщеному на сайті ДПА України 05.10.2006, якими визначено, що друкування Z-звіту може здійснюватися не щоденно, а за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години .

Судом при наданні оцінки обґрунтованості вимог позивача взято до уваги положення ст. 4.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якою встановлено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та вважає їх такими, що задоволенню не підлягають.

Оскільки позивач і відповідач не надали суду доказів понесення ними судових витрат, то підстави для їх присудження відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову, - відмовити.

Порядок і строки апеляційного оскарження визначено статтею 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Журавель

Постанову складено у повному обсязі та підписано 27 вересня 2010 року.