23 жовтня 2010 року 2а-8678/10/1070
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Лисенко В.І., суддів Волкова А.С., Харченко С.В.,
при секретарі судового засідання Горбачі А.М.
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Броварської міської виборчої комісії Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення Броварської міської виборчої комісії, а також зобов'язання вчинити дії,
23 жовтня 2010 року о 14 год. 33 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Броварської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування рішення Броварської міської виборчої комісії Київської області від 18.10.2010 № 603, згідно з яким позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна» та зобов'язання відповідача розглянути по суті заяву від 03.10.2010 про реєстрацію позивача кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна», а також зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Броварської міської ради Київської області та внести ОСОБА_1 у виборчий бюлетень для голосування від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно відмовив у реєстрації його кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах у депутати Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна», чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у призначений день і час до суду не з'явився, був своєчасно та належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Будь-яких заяв чи клопотань від Броварської міської виборчої комісії Київської області про відкладення судового засідання або повідомлень про причини неприбуття до суду не надходило.
Відповідно до приписів частини одинадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Беручи до уваги ту обставину, що про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, однак у судове засідання не з'явився, зважаючи на те, що строк розгляду адміністративних справ щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій у відповідності до приписів статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суттєво скорочений, судом прийнято рішення про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
5 жовтня 2010 року Броварська міська організація Політичної партії «Сильна Україна» подала до Броварської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 по виборам депутатів Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна», до якої додала документи, перелік яких визначено законом.
8 жовтня 2010 року Броварська міська виборча комісія Київської області прийняла рішення № 493, згідно з якою ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборам депутатів Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна» у зв'язку з невідповідним оформленням поданих документів.
Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 по справі № 2а-8317/10/1070 за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської виборчої комісії Київської області позов задоволено частково. Суд визнав протиправним та скасував рішення Броварської міської виборчої комісії Київської області від 08.10.2010 № 493 як таке, що прийнято неправомірно.
Вказана постанова суду набрала законної сили 17.10.2010.
18 жовтня 2010 року на виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 по справі № 2а-8317/10/1070 Броварською міською виборчою комісією Київської області було повторно розглянуто питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах депутатів Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна».
За результатами розгляду вказаного питання відповідач прийняв рішення від 18.10.2010 № 603, згідно з яким відхилив подані позивачем документи для реєстрації його кандидатом у депутати у зв'язку із закінченням термінів для прийняття рішень про реєстрацію, встановлених частиною четвертою статті 41 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією документів, передбачених цією статтею.
Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів.
Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови наведені у частині першій статті 44 Закону № 2487-VI. Однак, відповідно до частини другої цієї статті рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Це означає, що у разі відмови в реєстрації особи кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, виборча комісія повинна зазначити усі недоліки в документах цього кандидата й усі наявні правові підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації.
Відповідно до частини восьмої статті 90 Закону № 2487-VI в разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Як встановлено під час судового розгляду, рішення виборчої комісії судом розглядалось по суті і скасовано як протиправне.
Положення частини восьмою статті 90 Закону № 2487-VI є спеціальною нормою, яка наділяє виборчу комісію, рішення якої визнано судом протиправним, або виборчу комісію вищого рівня компетенцією щодо перегляду скасованих судом рішень за межами строків, передбачених статтею 41 Закону № 2487-VI.
Протилежний висновок означатиме позбавлення суб'єктів виборчого процесу права на судове оскарження рішень, прийнятих виборчою комісією та права на відновлення порушеного права поза межами етапів виборчого процесу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відхилення документів позивача для реєстрації його кандидатом у депутати у зв'язку із закінченням термінів для прийняття рішень про реєстрацію, є протиправним.
Вирішуючи питання про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у депутати та внести позивача у виборчий бюлетень для голосування як способу захисту порушеного права суд виходить з такого.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.
Відповідно до Закону № 2487-VI виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії.
Дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження виборчої комісії у вирішенні питання про реєстрацію та внесення у виборчі бюлетені кандидатів у депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у депутати та внести позивача у виборчий бюлетень для голосування задоволенню не підлягають.
Проте, суд вважає за необхідне скасувати оспорюване рішення та зобов'язати позивача розглянути питання про реєстрацію відповідача згідно з вимогами частини восьмої статті 90 Закону № 2487-VI.
За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської виборчої комісії від 18.10.2010 № 603.
3. Зобов'язати Броварську міську виборчу комісію Київської області розглянути питання щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 10 по виборах в депутати Броварської міської ради Київської області від Броварської міської організації Політичної партії «Сильна Україна».
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя (підпис) Лисенко В.І.
Судді (підпис) Волков А.С.
(підпис) Харченко С.В.