Постанова від 16.10.2010 по справі 2а-8375/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2010 року 13:33

Справа № 2а-8375/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Журавель В.О.,

судді: Музиченко А.В., Брагіна О.Є.,

при секретарі судового засідання: Горбуновій К.С.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Ковшун Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської виборчої комісії Київської області про скасування Рішення Броварської міської виборчої комісії №560 від 12.10.2010 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.10.2010 ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулася до суду з позовом до Броварської міської виборчої комісії Київської області (далі - відповідач) про скасування Рішення Броварської міської виборчої комісії Київської області №560 від 12.10.2010, яким відмовлено у реєстрації представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу та про зобов'язання вчинити певні дії - зобов'язати Броварську міську виборчу комісію Київської області зареєструвати ОСОБА_1 як представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване Рішення, на думку позивача, прийнято з порушенням норм матеріального права та не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем законодавства про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів є помилковими та такими, що порушують права позивача і засади виборчого процесу, а тому вказане Рішення є протиправним і підлягаю скасуванню.

Зазначає, що підставою для відмови у реєстрації було невідповідне оформлення заяви про реєстрацію представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила», пов'язане з невірним найменуванням додатку 2 (заява особи про згоду представляти інтереси місцевої організації партії), в якому замість найменування місцевої територіальної виборчої комісії зазначено «Броварській міській виборчій дільниці Київської області». Проте при прийомі відповідачем документів про зазначений недолік позивачу повідомлено не було. Позивач до ранку 13.10.2010 брав участь в роботі комісії, а в копіях наданих позивачем документів, які є у Броварській міській організації Всеукраїнської партії «Нова сила», не виявлено помилок, зазначених в оскаржуваній постанові.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

28.09.2010 ОСОБА_1 підписала заяву до відповідача про згоду бути представником Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу.

29.09.2010 рішенням загальних зборів Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» (протокол №3) затверджено кандидатуру ОСОБА_1 в якості представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу, про що прийнято Рішення №3.

29.09.2010 Броварська міська організація Всеукраїнської партії «Нова сила» підписала до Броварської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію ОСОБА_1 як представника місцевої організації партії, підписану керівником місцевої організації партії та засвідчену печаткою місцевої організації партії.

30.09.2010 ОСОБА_1 подано до Броварської міської виборчої комісії Київської області перелік документів, передбачений ст.54 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 №2487-VI (далі - Закон України №2487-VI), про реєстрацію її як представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу.

Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято Рішення від 12.10.2010 за №560, яким ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації як представника Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій комісії Київської області з правом дорадчого голосу з посиланням на ч.3, ч.4 ст.54 Закону України №2487-VI.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України №2487-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.54 Закону України №2487-VI місцеві організації партії з дня, наступного за днем реєстрації територіальною виборчою комісією їх виборчих списків, мають рівні права під час виборчого процесу на виступи їх кандидатів у депутати, представників, уповноважених осіб на передвиборних та інших зборах, нарадах, засіданнях, мітингах, безпосередньо пов'язаних з виборами, у засобах масової інформації.

Згідно з ч.2 ст.54 Закону України №2487-VI місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, має право делегувати одного представника до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала виборчі списки кандидатів у депутати з відповідних місцевих виборів, з правом дорадчого голосу, який уповноважений представляти інтереси місцевої організації цієї партії в територіальній виборчій комісії під час виборчого процесу. Кандидатура представника затверджується керівним органом місцевої організації партії.

Згідно з ч.3 Закону України №2487-VI п редставником місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, може бути громадянин України, який має право голосу на відповідних місцевих виборах.

Не може бути представником місцевої організації партії член виборчої комісії, довірена особа кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, посадова особа органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи місцевого самоврядування, військовослужбовець, особа рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, Державної кримінально-виконавчої служби України, працівник Служби безпеки України, особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу, особа, яка має судимість за вчинення умисного злочину, що не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відповідно до ч.4 Закону України №2487-VI з аява про реєстрацію представника місцевої організації партії, підписана керівником місцевої організації партії і засвідчена печаткою місцевої організації партії або печаткою організації політичної партії вищого рівня, та копія рішення керівного органу місцевої організації партії про затвердження кандидатури представника подаються до територіальної виборчої комісії одночасно із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. У заяві про реєстрацію представника місцевої організації партії зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) представника, його громадянство, день, місяць і рік народження, місце роботи (заняття), займана посада, адреса місця проживання, за наявності - номер контактного телефону. До заяви додається письмова згода цієї особи представляти інтереси місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії.

Згідно з ч.5 Закону України №2487-VI територіальна виборча комісія не пізніше трьох днів з дня надходження документів, зазначених у частині четвертій цієї статті, реєструє представника місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу та видає йому посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. У разі відмови в реєстрації (скасування реєстрації) кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії, або втрати місцевою організацією партії статусу суб'єкта виборчого процесу з інших підстав повноваження представника місцевої організації партії в територіальній виборчій комісії вважаються припиненими з моменту настання зазначених обставин.

Оглядом та дослідженням у судовому засіданні заяви від 29.09.2010 Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» до Броварської міської виборчої комісії Київської області про реєстрацію ОСОБА_1 як представника цієї місцевої організації партії, установлено, що вона підписана секретарем Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» та засвідчена печаткою цієї місцевої організації партії.

На другому аркуша заяви у переліку додатків за №2 зазначено, що надається заява особи про надання згоди представляти інтереси Броварської міської організації Всеукраїнської партії «Нова сила» у Броварській міській виборчій дільниці Київської області разом із ксерокопіями сторінок паспорта громадянина України.

Отже, у цьому документі дійсно зазначено невірне найменуванням додатку 2, в якому замість правильного найменування місцевої територіальної виборчої комісії - «Броварській міській виборчій комісії Київської області» - зазначено «Броварській міській виборчій дільниці Київській області».

Факт неправильного зазначення назви комісії та невідповідності поданого документа встановленим вимогам у судовому засіданні визнав і позивач.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у ст.54 Закону України № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію представників з правом дорадчого голосу. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.

Таким чином, суд вважає, що позивач не дотримався вимог закону, зокрема, щодо надання документів, які відповідають встановленим вимогам. Отже висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених ст.54 Закону України № 2487-VI є обґрунтованими.

В силу частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Той факт, що відповідачем пропущено строки прийняття рішення, передбачені цією статтею Закону, не може бути підставою для визнання його протиправним і позивачем з цих підстав не оскаржується.

З огляду на це суд вважає, що Броварська міська виборча комісія, не вчинила порушення приписів законодавства України про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів при розгляді документів про реєстрацію ОСОБА_1.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини третьої статті 19 Закону про місцеві вибори, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Пунктом першим частини третьої статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки ознак протиправності в діях Броварської міської виборчої комісії при винесенні оскаржуваного рішення не встановлено, то підстави для скасування Рішення від 12.10.2010 №560 Броварської міської виборчої комісії Київської області відсутні.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме стосовно визначення способу захисту порушених прав та інтересів, а також усунення наслідків цих порушень, то вони можуть застосовуватись лише за наявності протиправного рішення (нормативно-правового акта чи правового актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто є похідними від вимог про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, а тому відмова у задоволення первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних від них вимог.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що в задоволенні вимог позивача слід відмовити в повному обсязі.

Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя Журавель В.О.

Судді Брагіна О.Є.

Музиченко А.В.