м. Київ
11 жовтня 2010 року
16:34 Справа № 2а-8018/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Журавля В.О., суддів: Волкова А.С., Лапія С.М.,
при секретарі: Горбуновій К.С.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Крикунова О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до
про Васильківської міської виборчої комісії Київської області
визнання протиправним та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №108 від 07.10.2010, та зобов'язання вчинити певні дії,
09.10.2010 о 17 год. 00 хв. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №108 від 07.10.2010, якою позивачу та Васильківській міській організації Української партії «Єдність» відмовлено у реєстрації позивача як кандидата в депутати до Васильківської міської ради, та про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивача, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем законодавства про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Так, 05.10.2010 позивачем у відповідності до приписів статті 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VI (далі - Закон України № 2487-VI), подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області повний перелік документів, передбачений статтею 38 зазначеного Закону, для реєстрації його як кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про невідповідне оформлення та відсутність обов'язкових відомостей у поданих документах та відмовлено позивачу у реєстрації його як кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Української партії «Єдність».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 9 жовтня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до колегіального судового розгляду на 10 жовтня 2010 року о 15 год. 00 хв.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що Васильківська міська виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржуване рішення про відмову в реєстрації кандидата прийнято відповідачем правомірно, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 26.10.2001 № 19, Васильківська міська організація Української партії «Єдність» зареєстрована Васильківським міськрайонним управлінням юстиції Київської області як структурне утворення Політичної партії «Єдність».
Судом встановлено, що 01.10.2010 учасниками зборів Васильківської міської організації Української партії «Єдність» висунуто ОСОБА_1 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради (Витяг з протоколу № 3 зборів).
05.10.2010 року ОСОБА_1 подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради, висунутого Васильківською міською організацією Української партії «Єдність» та документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 38 Закону України № 2487-VI.
Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято постанову від 07.10.2010 № 108, якою відповідно до приписів статті 44 Закону України № 2487-VI ОСОБА_1 та Васильківській міській організації Української Партії «Єдність» відмовлено в реєстрації позивача кандидатом в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 у зв'язку з невідповідним оформленням та відсутністю обов'язкових відомостей у поданих документах, а саме: в декларації про майно та доходи кандидата по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі вказана не вірна дата звітного періоду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України № 2487-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 11 Закону України № 2487-VI передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України № 2487-VI право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону України № 2487-VI).
Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі передбачено статтею 38 Закону України № 2487-VI.
Так, згідно з частиною першою вказаної статті, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; 7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону України № 2487-VI т ериторіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Пунктом 2 частини першої статті 44 зазначеного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки Васильківською міською виборчою комісією Київської області при прийнятті рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23, встановлено порушення позивачем положень приписів пункту 6 частини першої статті 38 Закону України № 2487-VI, судом з метою забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи було витребувано у відповідача оригінали документів, доданих до заяви ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про реєстрацію її кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради.
Як вбачається з оглянутої у ході судового засідання декларації про майно та доходи кандидата в депутати ОСОБА_1 зазначений у ній період - 2010 рік - не відповідає вимогам ст. 43 Закону № 2487-VI.
У своєму поясненні позивач не зміг чітко пояснити чому на першій сторінці декларації було зазначено період за 2010 рік, вважає, що вона або ж зовсім забула його вписати, або можливо цей запис було здійснено іншою особою, про що позивачу не відомо.
Відповідач у судовому засіданні пояснив, що в декларації на час її прийняття комісією було зазначено звітний період - 2010 рік, у т.ч. на першій сторінці декларації.
Отже висновок Васильківської міської виборчої комісії Київської області про те, що у на першій сторінці декларації про майно і доходи позивача невірно вказано звітний період відповідає дійсності.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону № 2487-VI помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню, оскільки на першому аркуші декларації вказано період - 2010 рік., а відповідно до вимог ч.1 цієї ж статті д екларація про майно і доходи кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови подається за останній рік, термін звітності щодо якого минув, тобто за 2009 рік. Суд визнає, що у даному випадку декларація подана за 2010 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено законом.
Приписи статті 38 Закону України № 2487-VI встановлюють певний перелік документів, необхідних для реєстрації осіб на посади кандидатів у депутати, а також обов'язкових відомостей, яким повинна відповідати декларація.
В ході судового розгляду судом оглянуто оригінал декларації та встановлено невідповідність зазначеного документа вимогам частини першої статті 38 Закону України № 2487-VI. Вказані обставини позивачем у судовому засіданні спростовано не було.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України № 2487-VІ, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Таким чином, міська виборча комісія як суб'єкт владних пововажень, виявивши порушення позивачем приписів законодавства України про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів, що полягало в наданні декларації, яка не відповідали вимогам ст. 38 Закону України № 2487-VI, правомірно відмовила позивачу у реєстрації його як кандидата в депутати до Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу №23 по виборах в депутати Васильківської міської ради, висунутого Васильківською міською організацією Української партії «Єдність».
Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв правомірно, у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Судовий збір позивачем сплачено.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя Журавель В.О.
Судді Волков А.С.
Лапій С.М.