Постанова від 13.10.2010 по справі 2а-8130/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2010 року 23:09

Справа № 2а-8130/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Журавель В.О.,

судді: Музиченько А.В., Брагіна О.Є.,

при секретарі судового засідання: Горбуновій К.С.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: не прибув.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2010 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (далі - позивачі), кожен окремо, звернулися до суду з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області (далі - відповідач) про зобов'язання прийняти повторні заяви та необхідні документи з виправленими недоліками для реєстрації позивачів як кандидатів в одномандатних мажоритарних виборчих округах від Васильківської міської організації партії Народної Дії «НАДІЯ» до Васильківської міської ради та скасування ч.1 п.1 постанови №96-6 про відмову в реєстрації кандидата в депутати до Васильківської міської ради ОСОБА_2.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 провадження у справі №2а-8130/10/1070 за позовом ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, відкрито та справу призначено до судового розгляду на 12 жовтня 2010 р.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 відкрито провадження у справі № 2а-8135/10/1070 за позовом ОСОБА_2 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови №97-6 про відмову в реєстрації кандидата в депутати до Васильківської міської ради в частині першій мотивувальної частині та у справі №2а-8138/10/1070 за позовом ОСОБА_3 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 12.10.2010 адміністративні справи №2а-8130/10/1070, №2а-8135/10/1070 та №2а-8138/10/1070 об'єднано в одне провадження за № 2а-8130/10/1070.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що неправомірні дії відповідача щодо несвоєчасного ознайомлення з прийнятим рішенням унеможливили повторне надання документів до виборчої комісії, хоча на час їх вчинення строк для цього ще не закінчився, а оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивачів підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивачів, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.

05.10.2010 ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Васильківської міської ради по одномандатних мажоритарних виборчих округів №13, №12 та №1 та всі документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 38 Закону про місцеві вибори.

Розглянувши вказані заяви та документи, додані до них, відповідачем прийнято постанови від 07.10.2010 за №98-5, №97-6 та №86-10, якими відповідно до приписів п.2 ч.1 статті 44 Закону про місцеві вибори ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 відмовлено в реєстрації як кандидатів у депутати Васильківської міської ради у зв'язку з недоліками в оформленні документів з посиланням на ст.38 цього Закону.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом про місцеві вибори та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону про місцеві вибори, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.

Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону про місцеві вибори).

Відповідні умови і порядок реєстрації кандидатів у депутати міської ради в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому округу передбачені статтями 38, 41 Закону про місцеві вибори.

Так, згідно з частиною першою ст.38 Закону про місцеві вибори, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; декларації про майно і доходи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; чотири фотографії кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів.

Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону про місцеві вибори територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Пунктом 2 частини першої статті 44 зазначеного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини третьої статті 19 Закону про місцеві вибори, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Згідно з частиною першою статті 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Сторонами до суду надані постанови від 07.10.2010 за №98-5, №97-6 та №86-10, якими ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 відмовлено в реєстрації кандидатами у депутати з посиланням на ст.38 Закону про місцеві вибори.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону про місцеві вибори т ериторіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі;

2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів;

3) припинення громадянства України кандидата;

4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.44 Закону про місцеві вибори р ішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.

Пунктом 2.9. Постанови Центральної виборчої комісії №350 від 15.09.2010 «Про порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму» установлено, що рішення комісії повинно містити: найменування комісії; найменування рішення; дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; резолютивну частину.

Найменування рішення комісії повинне бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в рішенні комісії йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим.

Мотивувальна частина рішення повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи відповідної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення.

Резолютивна частина повинна містити відповідне рішення комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається. У разі потреби резолютивна частина може містити вказівки на необхідність доведення змісту рішення до суб'єктів, на яких поширюється дія рішення, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки. Резолютивна частина рішення складається з пронумерованих пунктів та підпунктів.

В силу частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Частиною другою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідач не надав суду документів, невідповідність яких вимогам закону стала причиною для відмови у реєстрації позивачів як кандидатів у депутати.

Таким чином, Васильківська міська виборча комісія як суб'єкт владних повноважень не надала жодних доказів, які б спростовували доводи позивачів щодо порушень при винесенні рішень.

Пунктом першим частини третьої статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відповідач не представив суду належних, допустимих та достатніх доказів правомірності постанов, не спростував твердження позивачів щодо неправомірних дій, а тому ви моги про зобов'язання прийняти повторно заяви та необхідні документи з виправленими недоліками для реєстрації позивачів, як кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах від Васильківської міської організації партії Народної Дії «НАДІЯ» до Васильківської міської ради, а також про скасування ч.1 п.1 постанови №97-6 про відмову в реєстрації кандидата в депутати до Васильківської міської ради ОСОБА_2 слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області прийняти повторну заяву та необхідні документи з виправленими недоліками для реєстрації ОСОБА_1 як кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 від Васильківської міської організації партії Народної Дії «НАДІЯ» до Васильківської міської ради.

Скасувати ч.1 п.1 Постанови №97-6 Васильківської міської виборчої комісії Київської області про відмову в реєстрації кандидата в депутати до Васильківської міської ради ОСОБА_2.

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області прийняти повторну заяву та необхідні документи з виправленими недоліками для реєстрації ОСОБА_2 як кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12 від Васильківської міської організації партії Народної Дії «НАДІЯ» до Васильківської міської ради.

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області прийняти повторну заяву та необхідні документи з виправленими недоліками для реєстрації ОСОБА_3 як кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 від Васильківської міської організації партії Народної Дії «НАДІЯ» до Васильківської міської ради.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя Журавель В.О.

Судді Музиченко А.В.

Брагіна О.Є.