Постанова від 26.10.2010 по справі 2-а-8739/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 жовтня 2010 р. №2-а-8739/10/1070

приміщення суду за адресою:

м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал. 1022

час прийняття постанови : 18 год. 18 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лиска І.Г.

суддів Волкова А.С.,

Лапія С.М.,

при секретарі - Пономаренко Б.В.,

за участю сторін:

позивачів: ОСОБА_1. , ОСОБА_2, ОСОБА_3.,

представника відповідача - Майсурадзе Г.Н.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2,

ОСОБА_3

до Богуславської районної виборчої комісії Київської області

про визнання незаконними дій, визнання протиправною та скасування постанови Богуславської районної виборчої комісії Київської області від 23.10.2010 року №1 та постанови №1 від 24.10.2010 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 25 жовтня 2010 року звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відповідача - Богуславської районної виборчої комісії Київської області про визнання дій незаконними та визнання протиправною і скасування постанови Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 23 жовтня 2010 року та постанови Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 24 жовтня 2010 року.

Також, 25 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду надійшли позовні заяви ОСОБА_2. та ОСОБА_3. до Богуславської районної виборчої комісії Київської області про визнання дій незаконними та визнання протиправною і скасування постанови Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 23 жовтня 2010 року та постанови Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 24 жовтня 2010 року.

Ухвалою від 26 жовтня 2010 року адміністративні справи за позовами ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3. судом було об'єднано в одне провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивачі зазначають, що 23.10.2010 року за результатами розгляду скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів було винесено постанову про визнання неправомірними дій кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округам №17 ОСОБА_1., №1 ОСОБА_2. та №10 ОСОБА_3. від Богуславської організації політичної партії «Сильна Україна», у зв'язку з неправомірним розміщенням друкованого агітаційного плакату біля узбіччя автомобільного шляху Богуслав-Тараща в напрямку с. Ісайки, зобов'язано кандидатів у депутати доповнити плакат відомостями про тираж друкованого матеріалу та оголошено кандидатам попередження.

24.10.2010 року за результатами розгляду чергової скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів було винесено постанову про визнання неправомірними дій кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округам №17 ОСОБА_1., №1 ОСОБА_2. та №10 ОСОБА_3 від Богуславської організації політичної партії «Сильна Україна» щодо розміщення друкованого агітаційного плакату в м. Богуслав по вул. Миколаївська, 53 та виключено даних осіб із бюлетенів, як кандидатів по одномандатних виборчих округах.

Позивачі вважають, що вказані постанови прийнято відповідачем безпідставно, з порушенням встановленої процедури розгляду скарг. Так, позивачі стверджували, що воно до розміщення агітаційної продукції не мають жодного відношення, постанови винесено відповідачем по факту розміщення одного й того ж рекламного плакату, упродовж доби. При цьому, позивачам не було надано заздалегідь копії скарги та доданих до неї документів, таким чином, позивачі були позбавлені можливості надати заперечення проти скарги.

У судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали у повному обсязі, підтвердили обставини, викладені в позовній заяві, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити, обґрунтовуючи це тим, що Богуславська районна виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Суд, заслухавши пояснення позивачів та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

22 жовтня 2010 року Богуславською районною організацією Партії Регіонів було подано скаргу до Богуславської районної виборчої комісії про порушення виборчого законодавства кандидатами у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_1

23 жовтня 2010 року за результатами розгляду скарги Богуславською районною виборчою комісією Київської області було винесено постанову №1 «Про розгляд скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів», згідно з якою:

- визнано дії кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах №17 ОСОБА_1 , №1 ОСОБА_2, №10 ОСОБА_3, від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна», щодо розміщення друкованого агітаційного плакату, розміщеного біля узбіччя автомобільного шляху Богуслав-Тараща в напрямку с. Ісайки неправомірними;

- зобов'язано кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах №17 ОСОБА_1, №1 ОСОБА_2 та №10 ОСОБА_3 від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» доповнити плакат, а саме відомостями про тираж друкованого матеріалу;

- оголошено кандидатам у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах №17 ОСОБА_1, №1 ОСОБА_2, №10 ОСОБА_3 від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» попередження про недопущення порушень вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

23 жовтня 2010 року Богуславською районною організацією Партії Регіонів було подано чергову скаргу до Богуславської районної виборчої комісії про порушення виборчого законодавства кандидатами у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_1

24 жовтня 2010 року за результатами розгляду другої скарги Богуславською районною виборчою комісією Київської області було винесено постанову №1 Про розгляд скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів, якою:

- визнано дії кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах №17 ОСОБА_1, №1 ОСОБА_2, №10 ОСОБА_3 від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна», щодо розміщення друкованого агітаційного плакату на будинку №53 по вул. Миколаївській у м. Богуславі без вказаного тиражу друкованого агітаційного матеріалу неправомірними;

- скасовано рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним виборчих округах «17 ОСОБА_1, №1 ОСОБА_2, №10 ОСОБА_3, від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна.»

Підставою для оскарження дій позивачів стало розміщення кандидатами у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним округах від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 друкованого агітаційного плакату біля узбіччя автомобільного шляху Богуслав-Тараща в напрямку с. Ісайки та на будинку №53 по вул. Миколаївська у м. Богуславі без відомостей, передбачених ч.8 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Проте, як встановлено під час судового розгляду друкований агітаційний плакат біля узбіччя автомобільного шляху Богуслав-Тараща в напрямку с. Ісайки та на будинку №53 по вул. Миколаївська у м. Богуславі було розміщено Богуславською районною організації політичної партії «Сильна Україна», позивачі до розміщення агітаційного плакату відношення не мали.

Не погоджуючись з постановами, прийнятими відповідачем, позивачі оскаржили їх до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 року № 2487-VI. ( далі Закон України № 2487-VI)

Статтею 11 Закону України № 2487-VI передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ч. 9 та ч. 10 ст. 88 Закону України № 2487-VI , р озгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов'язковим своєчасним повідомленням суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Допускається повідомлення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги телефоном із фіксуванням такої дії службовою особою суб'єкта розгляду скарги окремою письмовою довідкою, яка додається до протоколу. Неприбуття на засідання суб'єкта розгляду скарги, осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги. Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб'єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а у разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб'єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, які беруться до розгляду виборчою комісією.

У судовому засіданні представником відповідача не надано доказів, що ОСОБА_1, як суб'єкта оскарження було своєчасно повідомлено про час і місце розгляду скарги від 23.10.2010 року та, що ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3. надано копію скарги від 23.10.2010 року та доданих до неї документів. Отже, судом встановлено, що відповідачем було порушено процедуру розгляду скарги, а саме порушено ч. 9 та ч. 10 ст. 88 Закону України № 2487-VI.

Частиною 1 ст. 27 Закону України № 2487-VI передбачено, що територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією, у формі відкритих засідань.

Згідно ст. 27 Закону України № 2487-VI , н а засіданні виборчої комісії ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання, у разі відсутності секретаря комісії).

Ухвалою від 25 жовтня 2010 року про відкриття провадження у справі було зобов'язано відповідача надати у судове засідання Протоколи засідання Богуславської районної виборчої комісії Київської області, на яких було прийнято постанову №1 від 23 жовтня 2010 року та Постанову №1 від 24 жовтня 2010 року.

З наданих представником відповідача Витягу з Протоколу №16 від 23 вересня 2010 року та Витягу з Протоколу №17 від 24 вересня 2010 року вбачається, що дати Протоколів засідань Богуславської районної виборчої комісії Київської області не відповідають фактичнім датам проведення засідання. Так, засідання комісії відбулося 23 жовтня 2010 року та 24 жовтня 2010 року, у той час як у витязі з Протоколу №16 зазначена дата 23 вересня 2010 року, а у витязі з Протоколу №17 - 24 вересня 2010 року, що також є порушенням процедури розгляду скарги.

Згідно з ч.15 ст.27 Закону України № 2487-VI, рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину. Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні.

Статтею 90 Закону України № 2487-VI передбачено, що рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим.

Під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах; які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень суб'єкта її розгляду; чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення або відмовити в їх задоволенні; чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; які рішення слід зобов'язати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.

У судовому засіданні встановлено, що агітаційний плакат було розміщено не суб'єктами оскарження - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3., а Богуславською районною організацією політичної партії «Сильна Україна». Проте, скаргу було подано на дії кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним виборчим округах ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3.

Отже, відповідачем при розгляді скарги було невірно встановлено особу, яка вчинила правопорушення.

Також, як вбачається з постанови №1 від 23 жовтня 2010 року і постанови №1 від 24 жовтня 2010 року, в них відсутні всі обов'язкові реквізити та не зазначено, що при розгляді скарги комісія вирішила всі питання, зазначені в ст. 90 Закону України № 2487-VI, а саме не вказано в чому полягають порушення, допущені позивачами, не встановлено особу порушника, не вказані строки усунення порушень. Отже, оскаржувані постанова не відповідають вимогам Закону України № 2487-VI та підлягають скасуванню.

Крім того,згідно з п. 7 ч. 1 ст. 45 Закону України № 2487-VI, територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі якщо кандидат після оголошення йому територіальною виборчою комісією попередження в порядку, передбаченому частиною шостою цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону.

Як встановлено у судовому засіданні, постанови №1 від 23 жовтня 2010 року та постанова №1 від 24 жовтня 2010 року були прийняті відповідачем з інтервалом 17 год. і стосуються однієї події - розміщення одного й того ж друкованого агітаційного плакату біля узбіччя автомобільного шляху Богуслав-Тараща в напрямку с. Ісайки та на будинку №53 по вул. Миколаївська у м. Богуславі.

Отже, у судовому засіданні представником відповідача не надано доказів повторного порушення позивачами вимог Закону України № 2487-VI, доказів причинно-наслідкового зв'язку неправомірного розміщення друкованого агітаційного матеріалу з діями ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3., а не іншого суб'єкта виборчого процесу.

Таким чином, підстави скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Богуславської районної ради по одномандатним мажоритарним виборчих округах №17 ОСОБА_1, №1 ОСОБА_2, №10 ОСОБА_3 від Богуславської районної організації політичної партії «Сильна Україна» у відповідача були відсутні і постанова №1 від 24.10.2010 року прийнята безпідставно.

Згідно з частиною 9 статті 27 Закону України № 2487-VI , рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом .

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У судовому засіданні представником відповідача не доведено правомірність своїх дій та оскаржуваних постанов.

Судом також приймається до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Проте, позивачі вимог про стягнення судових витрат не заявляли, отже судові витрати на користь позивачів з Державного бюджету стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 24, 70 - 72, 86, 159 - 163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 23.10.2010 року «Про розгляд скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів».

Визнати протиправною та скасувати постанову Богуславської районної виборчої комісії Київської області №1 від 24.10.2010 року «Про розгляд скарги Богуславської районної організації Партії Регіонів».

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя: (підпис) Лиска І.Г.

Суддя: (підпис) Волков А.С.

Суддя: (підпис) Лапій С.М.

З оригіналом згідно. Головуючий суддя: Лиска І.Г.