15 жовтня 2010 року 2а-8318/10/1070
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Харченко С.В., Лисенко В.І.,
при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Ковшун Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Броварської міської виборчої комісії Київської області
про визнання протиправною та скасування постанови виборчої комісії, зобов'язання вчинити певні дії,
13 жовтня 2010 року о 15 год. 00 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Броварської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною та скасування постанови Броварської виборчої комісії від 08.10.2010 № 484, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 1 по виборах в депутати Броварської міської ради Київської області від Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна», та зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1. кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 1 по виборах в депутати Броварської міської ради Київської області від Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 1 від Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації його кандидатом в депутати, чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом у депутати прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
3 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Броварської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 1 від Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна».
8 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову від 08.10.2010 № 484, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 1 від Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме:
у витязі з протоколу зборів Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна» відсутній підпис керівника місцевої організації партії;
в автобіографії не зазначена дата її складання та партійність кандидата;
в декларації про майно та доходи кандидата в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад на посаду сільського, селищного, міського голови, одержані у 2009 році, за результатами перевірки органами Державної податкової служби України виявлено недостовірні відомості.
Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).
Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.
Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 38 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.
Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI автобіографія кандидата в депутати повинна обов'язково містити відомості, зокрема про громадянство, тобто належність до громадянства певної країни, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, відомості про наявність чи відсутність судимості.
В силу частини другої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії має міститися інформація про особу, висунуту кандидатом у депутати, зокрема, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття).
Це означає, що у зазначених документах обов'язково повинно бути зазначено усі передбачені законом відомості, а в разі відсутності певних обставин щодо кандидата - відомості про відсутність таких обставин.
Дослідивши документи, що подавались позивачем до виборчої комісії, судом установлено, що в витязі з протоколу № 5 відсутній підпис голови Бюро Броварської міської партійної організації Політичної партії «Сильна Україна». В автобіографії позивача вказана дата її складання, однак відомості щодо партійності відсутні. Щодо заповнення декларації, то судом встановлено, що відомості про доходи, вказані позивачем у декларації, згідно з даними Державної податкової служби України не є достовірними.
Таким чином, висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI є обґрунтованими.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв правомірно, у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя Волков А.С.
Судді Лисенко В.І.
Харченко С.В.