Постанова від 15.10.2010 по справі 2а-8286/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2010 року 2а-8286/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Лисенко В.І., Харченко С.В,

при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

третьої особи - ОСОБА_2,

представника відповідача - Мартинюка В.Ю., Крикунова Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені»

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

третя особа: ОСОБА_2,

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2010 року о 23 год. 30 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання незаконною та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії від 07.10.2010 № 94-4, згідно з якою відмовлено ОСОБА_2 в реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати, чим порушив його права як суб'єкта виборчого процесу. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації дана особа подала документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом. Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Під час розгляду справи до участі у справі в якості третьої особи судом залучено ОСОБА_2.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

4 жовтня 2010 року позивач подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені».

7 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову № 94-4, згідно з якою ОСОБА_2 та Васильківській міській організації Політичної партії «Зелені» відмовлено в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме:

витяг з протоколу зборів Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» оформлено неналежним чином;

в автобіографії, особи яка балотується, не зазначено громадську роботу, відомості про трудову діяльність.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).

Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.

У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.

Вирішуючи питання про те, чи слід вважати членство у партії громадською роботою, суд зазначає, що у пункті 5 частини першої статті 38 Закону № 2487-VI серед інших відомостей про особу, що мають зазначатися в автобіографії, громадська робота зазначена через кому, окремо від партійності. Це означає, що ці поняття не є тотожними. Членство у партії означає належність особи до певної групи громадян, які притримуються певних політичних поглядів, визначених статутом партії, а під громадською роботою слід вважати не звичайне членство у партії, а виконання роботи, яка є суспільно-корисною.

Щодо декларації про майно і доходи кандидата в депутати кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув, то згідно із статтею 43 Закону № 2487-VI вона заповнюється кандидатом власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України. При цьому, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.

Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 27 Закону № 2487-VI рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину.

В силу положень статті 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відносно недоліків у документах позивача, які стали підставою для відмови в реєстрації його кандидатом у депутати, суд, оглянувши і дослідивши оригінали документів, що подавались позивачем до виборчої комісії, встановив наступне і дійшов таких висновків.

Відмова у реєстрації ОСОБА_2 з тих мотивів, що витяг з протоколу зборів Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» оформлено неналежним чином, є безпідставною, адже за наслідками огляду протоколу дані висновки відповідача не знайшли підтвердження.

Проте, за результатами огляду автобіографії ОСОБА_2 судом встановлено, що в автобіографії даної особи відомості про її трудову діяльність відсутні.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв правомірно, у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Волков А.С.

Судді Лисенко В.І.

Харченко С.В.