Постанова від 14.10.2010 по справі 2а-8235/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2010 року 2а-8235/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Лисенко В.І., Харченко С.В,

при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Васильківської районної виборчої комісії Київської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2010 року о 16 год. 45 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Васильківської районної виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування в цілому рішення Васильківської територіальної виборчої комісії Київської області від 08.10.2010 №13-05/10 «Про відмову у реєстрації 5 кандидатів, включених до списку кандидатів у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному, та 7 одномандатних мажоритарних виборчих округах за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України, а також про зобов'язання зареєструвати 5 кандидатів, включених до списку кандидатів у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному, та 7 одномандатних мажоритарних виборчих округах за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Васильківською районною організацією Селянської партії України до відповідача подано заяву про реєстрацію 5 кандидатів у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному та 7 одномандатних мажоритарних виборчих округах , до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації вказаних осіб кандидатами в депутати, чим порушив право позивача щодо участі у виборчому процесі.

У подальшому позивач уточнив позовні вимоги, просив суд постановити рішення лише щодо себе особисто: визнати протиправною постанову в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 36 за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України, та зобов'язати відповідача зареєструвати його кандидатом у депутати в зазначених округах.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином - засобами телефонного зв'язку.

Документи, які було витребувано від відповідача згідно з ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.10.2010 відповідачем суду надано не було.

Відповідно до частини дванадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

5 жовтня 2010 року Васильківська районна організація Селянської партії України подала до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації 5 кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі та 7 кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах по виборах депутатів Васильківської міської ради Київської області від Васильківської районної організації Селянської партії України.

8 жовтня 2010 Васильківською районною виборчою комісією Київської області прийнято постанову № 13-05/10, якою позивачу (ОСОБА_1.) серед інших осіб, висунутих Васильківською районною організацією Селянської партії України кандидатами у депутати Васильківської міської ради київської області, відмовлено в реєстрації кандидатом у депутати від Васильківської районної організації Селянської партії України в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 36 по виборах депутатів до Васильківської районної ради, а також багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Васильківської міської ради Київської області від Васильківської районної організації Селянської партії України.

Підставою для відмови в реєстрації висунутих Васильківською районною організацією Селянської партії України кандидатів стало наступне.

Конференція Васильківської районної організації Селянської партії України, на якій відбулось висунення кандидатів у депутати, на думку відповідача, не відповідала вимогам щодо проведення конференції, а саме:

не було встановлено норми представництва делегатів на конференцію;

висування делегатів на конференцію не відбувалось;

протоколи первинних організацій про висування делегатів на конференцію Васильківської районної організації Селянської партії України на конференції були відсутні;

уся робота членів мандатної комісії полягала у реєстрації прибулих на конференцію ще до моменту обрання мандатної комісії, після обрання, мандатна комісія не засідала.

Також, у постанові відповідач зазначив про відсутність повідомлення виборчої комісії про проведення конференції на якій висувались кандидати в депутати.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).

Згідно з частиною восьмою - десятою Закону України № 2487-VI висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації. У протоколі зборів (конференції) місцевої організації партії зазначаються час і місце їх проведення, загальна кількість членів місцевої організації партії, кількість учасників зборів (конференції), порядок денний, відомості про кожного кандидата: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання, дані про підсумки голосування щодо кандидатів. Протокол зборів (конференції) підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня. Про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно із статтею 37 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів, зокрема: витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня. Частиною другої цієї статті передбчано, що у витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття), адреса місця проживання), а також підсумки голосування щодо виборчого списку кандидатів у депутати, які висуваються у багатомандатному виборчому окрузі.

Аналогічні вимоги до документів, що підтверджують проведення конференції, встановлено у статті 38 Закону № 2487-VI для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Сам порядок проведення конференції Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» чи іншим законом не регламентується, оскільки це питання відноситься до внутрішньої діяльності політичної партії.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вже зазначалось судом, відповідач, не зважаючи на вимогу суду, викладену в ухвалі від 13.10.2010, жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив.

Як встановлено під час судового розгляду, конференцію, на якій відбувалось висунення кандидатів у депутати, Васильківською районною організацією Селянської партії України проведено 01.10.2010.

Позивач представив суду копію повідомлення, направленого Васильківською районною організацією Селянської партії України до Васильківської районної виборчої комісії, про проведення конференції 01.10.2010, на якому міститься відмітка секретаря Васильківської районної виборчої комісії про отримання повідомлення 29.09.2010, тобто за 2 дні до проведення конференції.

Таким чином, відмова у реєстрації кандидатів у депутати, висунутих Васильківською районною організацією Селянської партії України з підставі неповідомлення відповідача про проведення конференції, є безпідставною.

Відносно решти мотивів, викладених у постанові відповідача від 08.10.2010 № 13-05/10, суд зазначає, що вони є незаконними, адже не ґрунтуються на положеннях Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» чи інших нормативно-правових актах.

Відповідно до статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 08.10.2010 № 13-05/10 є незаконним.

Виходячи з меж позовних вимог, заявлених позивачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Вирішуючи питання про способи захисту порушеного права суд виходить з такого.

Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.

Відповідно до Закону № 2487-VI виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії.

Дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження виборчої комісії у вирішенні питання про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у депутати задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач не надав суду доказів сплати судового збору чи понесення інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Таким чином, судові витрати стягненню з державного бюджету на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною і скасувати постанову Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 08.10.2010 №13-05/10 «Про відмову у реєстрації 5 кандидатів, включених до списку кандидатів у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному та 7 одномандатних мажоритарних виборчих округах за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України» в частині відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 36 за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України.

Зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію Київської області розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської районної ради Київської області в багатомандатному та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 36 за поданням Васильківської районної організації Селянської партії України в порядку, визначеному Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Волков А.С.

Судді Лисенко В.І.

Харченко С.В.