15 жовтня 2010 року 2а-8118/10/1070
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Лисенко В.І., Харченко С.В,,
при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д., за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Мартинюка В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Васильківської міської організації політичної партії «Комуністична партія України» та ОСОБА_1
до Васильківської міської виборчої комісії Київської області
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
12 жовтня 2010 року о 14 год. 20 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Васильківської міської організації Комуністичної партії України та ОСОБА_1 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії від 07.10.2010 № 78, згідно з якою позивачам відмовлено в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови; про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської організації політичної партії «Комуністична партія України». Позивач також просив суд встановити строк в один день для виконання рішення суду з моменту набрання судовим рішенням законної сили та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації кандидатом на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської організації політичної партії «Комуністична партія України», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації його кандидатом на посаду міського голови, чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом на посаду міського голови прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом. Просив суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
4 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатом на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської організації політичної партії «Комуністична партія України».
7 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову № 78, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської організації політичної партії «Комуністична партія України» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме: розмір фотокарток, доданих до заяви, не відповідає встановленим законом розмірам 4 х 6 сантиметрів; в автобіографії не вказано необхідних відомостей про громадську роботу, не повно зазначено адресу проживання, не вказано контактний номер телефону; форма декларації не відповідає вимогам, встановленим статтею 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).
Згідно із статтею 39 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) фотографій кандидата за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.
Відповідно до статті 42 Закону № 2487-VI кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 39 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови або його довіреній особі.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статті 39 Закону № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови.
Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 39 Закону № 2487-VI автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинно міститись, зокрема: громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості.
Це означає, що в автобіографії обов'язково повинно бути зазначено усі передбачені законом відомості, а в разі відсутності певних обставин щодо кандидата - відомості про відсутність таких обставин.
Вирішуючи питання про те, чи слід вважати членство у партії громадською роботою, суд зазначає, що у пункті 5 частини першої статті 39 Закону № 2487-VI серед інших відомостей про особу, що мають зазначатися в автобіографії, громадська робота зазначена через кому, окремо від партійності. Це означає, що ці поняття не є тотожними.
Членство у партії означає належність особи до певної групи громадян, які притримуються певних політичних поглядів, визначених статутом партії, а під громадською роботою слід вважати не членство у партії чи виконання партійної роботи, а інші загальнодоступні види тимчасової суспільно-корисної трудової діяльності громадян, які можуть провадитися ними на виборних посадах у профспілкових, кооперативних, громадських та інших організаціях.
Щодо декларації про майно і доходи кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув, то згідно із статтею 43 Закону № 2487-VI вона заповнюється кандидатом власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України. При цьому, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 27 Закону № 2487-VI рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину.
В силу положень статті 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відносно недоліків у документах позивача, які стали підставою для відмови в реєстрації його кандидатом на посаду міського голови, суд, оглянувши і дослідивши оригінали документів, що подавались позивачем до виборчої комісії, встановив наступне і дійшов таких висновків.
Як убачається з довідки про прийняття документів, позивач до заяви про реєстрацію його кандидатом на посаду міського голови подав 4 фотокартки, при цьому розмір переданих фотокарток у довідці не зазначено. Позивач стверджував, що це були фотокартки розміром 4 х 6 сантиметрів. Крім того, він пояснив, що надавав відповідачу також фотокартки розміром 10 х 15 сантиметрів, оскільки цього вимагав закон. Проте, відповідач представив суду для огляду лише дві фотокартки позивача розміром 10 х 12 сантиметрів, надати обґрунтовані пояснення відносно того, де зникли решта фотокарток позивача не зміг. Таким чином, суд вважає, що відмова у реєстрації позивача кандидатом на посаду міського голови з цих мотивів є безпідставною, адже факт порушення відповідачем вимог пункту 5 частини першої статті 39 Закону № 2487-VI відповідачем як суб'єктом владних повноважень суду не доказано.
Відносно відмови позивачу у реєстрації кандидатом на посаду міського голови з тих підстав, що в автобіографії позивач не зазначив відомості про громадську роботу, а також номер контактного телефону, судом встановлено наступне.
Під час судового розгляду відповідач представив суду документ, що містить надруковану автобіографію позивача з підписом, схожим на підпис позивача. Проте, позивач заявив у судовому засіданні, що подавав до виборчої комісії автобіографію, написану власноруч, а не надруковану. Відносно підпису, який міститься на представленому документі, то цей підпис не його.
Позивач заявив, що вказував у автобіографії дані про свій контактний телефон, а в якості відомостей про громадську роботу вказав, що є членом Комуністичної партії України та обраний першим секретарем Васильківської міської організації Комуністичної партії України на громадських засадах.
У подальшому, відповідач надав суду автобіографію, складену позивачем власноруч, на підставі якої судом встановлено факт наявності в ній відомостей про адресу та контактний телефон позивача. Щодо відомостей про громадську роботу, оглянувши власноруч складену позивачем автобіографію суд встановив, що ОСОБА_1 зазначив, що його обрано першим секретарем Васильківської міської організації Комуністичної партії України на громадських засадах.
Інформацію про роботу позивача першим секретарем Васильківської міської організації Комуністичної партії України на громадських засадах як громадську роботу, суд до уваги не приймає, оскільки відомості про партійність та виконання партійної роботи відрізняються від поняття громадська робота у розумінні Закону № 2487-VI.
Твердження відповідача про невідповідність декларації про майно та доходи позивача формі, встановленій пунктом 6 частини першої статті 39 Закону № 2487-VI, виявились такими, що не відповідають дійсності. Таким чином, з цих мотивів відмова у реєстрації є безпідставною.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність у відповідача мотивів для прийняття рішення про відмову позивачу у реєстрації його кандидатом на посаду міського голови з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених статтею 39 Закону № 2487-VI, лише з підстав відсутності в автобіографії відомостей про громадську роботу.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв правомірно, у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя Волков А.С.
Судді Лисенко В.І.
Харченко С.В.