Справа № 560/3722/24
іменем України
03 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом від 14.03.2024, в якому просить: 1) визнати незаконним та скасувати рішення Кам'янець-Подільської міської ради №18/28 від 04.05.2023 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 та передачу її у власність ОСОБА_1 »; 2) зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0430 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054.
У позові позивач пояснив, що рішення Кам'янець-Подільської міської ради №18/28 від 04.05.2023 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 та передачу її у власність ОСОБА_1 » є незаконним, оскільки немає підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, які передбачені законодавством, з урахуванням обставин встановлених у судових рішеннях, які набрали законної сили (арк. спр.2-9).
Ухвалою суду від 18.03.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребувано докази (арк. спр.43).
29.03.2024 відповідач подав Відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позову. Пояснив, що рішення Кам'янець-Подільської міської ради «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 та передачі її у власність ОСОБА_1 » прийняте у передбаченій законом формі (належним чином оформленим) та органом до повноважень якого законом віднесено вирішення цього питання. До проекту оскаржуваного рішення на окремому аркуші додані зауваження Департаменту містобудування та архітектури від 01.05.2023 №552/01-13 та зауваження відділу з питань регулювання земельних відносин від 28.04.2023 №682/01-15, які були взяті до уваги при прийнятті даного рішення (арк. спр.68-71).
Відповідно до ухвали від 21.05.2024 суд витребував у відповідача докази.
Встановивши обставини (факти), якими сторони пояснюють свої вимоги та заперечення, оцінивши надані учасниками справи докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до рішення 90 сесії 6 скликання Кам'янець-Подільської міської ради №39/90 від 15.09.2015 (далі - Рішення №39/90 від 15.09.2015) вирішено надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 "а" ОСОБА_1 .
На виконання Рішення №39/90 від 15.09.2015 розроблено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , який погоджено Департаментом містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради Висновком за №1679 від 10.05.2016 року за підписом директора департаменту, головним архітектором міста І. Пиріжком. Цільове використання земельної ділянки та його код згідно КВЦПЗ: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, код 02.01. Перелік наявних обмежень, обтяжень: зміна цільового використання земель без проекту землеустрою, заборона будівництва без містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки і проектної документації та дозволу на початок будівельних робіт, у разі виявлення на ділянці об'єктів археологічної спадщини чи їх решток негайно припинити будь-які роботи на місцезнаходженні та проінформувати обласну інспекцію пам'яток історії та культури (арк. спр.23).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 09.02.2024, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,043 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054, власник - Територіальна громада, Кам'янець-Подільська міська рада, має цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Землі житлової та громадської забудови. Для будівництва та обслуговування молодіжного кафе (арк. спр.24-25).
В оскаржуваному рішенні 28 позачергової сесії 8 скликання Кам'янець-Подільської міської ради за №18/28 від 04.05.2023 (далі - Рішення №18/28 від 04.05.2023) вирішено відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,043 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054 у зв'язку: 1) невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам Плану зонування території міста Кам'янець-Подільського, затвердженого рішенням сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 17.03.2015 №7/81; 2) забороною, відповідно до підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, під час дії воєнного стану безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність (арк. спр.10).
Згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.03.2023 № 586, вирішено визнати таким, що втратив чинність, наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306.
Отже, земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,043 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054 має цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Землі житлової та громадської забудови. Для будівництва та обслуговування молодіжного кафе, що не враховує відповідач при прийнятті Рішення №18/28 від 04.05.2023, адже безпідставно вважає, що ця ділянка: "... для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору".
Також потрібно враховувати, що відповідач чи інший компетентний орган не встановили будь-яких порушень при розробленні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема: щодо: 1) Рішення №39/90 від 15.09.2015; 2) Висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 10.05.2016 №1679; 3) ТзОВ "Джафар" в особі директора ОСОБА_2 (кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника №003643 від 06.09.2013, виданий ОСОБА_3 ); 4) директора Департаменту містобудування та архітектури, міським архітектором Ігорем Пиріжок, який у 2016 році погодив вищевказаний Висновок, але 01.05.2023 вже зробив Зауваження до проекту міської ради за №552/01-13, яких не було у Висновку, і при цьому повинен був знати про План зонування території міста Кам'янець-Подільського, затвердженого рішенням сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 17.03.2015 №7/81 з урахуванням Рішення №39/90 від 15.09.2015 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою (План був на час прийняття Висновку). Цей висновок суду підтверджується матеріалами справи та письмовим поясненням відповідача за підписом директора Департаменту містобудування та архітектури, міським архітектором І. Пиріжком №545/01-13 від 29.05.2024 наданій суду на виконання ухвали від 21.05.2024.
Крім цього, звертає на себе увагу, що відповідач фактично ігнорує обставини, які не потребують доказування в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України, і встановлені у справах №560/1651/20, №560/7525/22, рішення в яких набрали законної сили. Зокрема, щодо безпідставності посилання Кам'янець-Подільської міської ради у рішеннях про відмову у затвердження проекту землеустрою земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,043 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054, на невідповідність містобудівної документації з урахуванням вимог ч.8 ст. 186 ЗК України.
Відповідно до ч.8 ст.186 ЗК України, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 5 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, рішення про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Відповідно до пп.5 п.27 розділу X Перехідних положень ЗК України в редакції на час спірних правовідносин, під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом, який чинний на час прийняття рішення судом.
Отже, пп.5 п.27 розділу X Перехідних положень ЗК України передбачено заборону безоплатної передачі у приватні власність, зокрема, земель комунальної власності, під час дії воєнного стану, який триває.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, суд робить висновок, що позивач частково довів позовні вимоги, з урахуванням встановлених обставин у цій справі, адже є підстави для задоволення вимоги про протиправність Рішення №18/28 від 04.05.2023, і відмови щодо задоволення зобов'язальної вимоги, як просить ОСОБА_1 . При цьому, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, з метою захисту прав, свобод і інтересів людини і громадянина, зокрема, зобов'язати відповідача у строк встановлений судом прийняти рішення щодо затвердження проекту землеустрою земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,043 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054 з урахуванням встановлених обставин у цій справі, правової оцінки наданій судами у цій справі та справах №560/1651/20, №560/7525/22. Тобто, при прийнятті рішення відповідач повинен врахувати: 1) що ця земельна ділянка має цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Землі житлової та громадської забудови. Для будівництва та обслуговування молодіжного кафе, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 09.02.2024; 2) встановити порушення щодо Рішення №39/90 від 15.09.2015 проекту землеустрою та відповідальних осіб (директор Департаменту містобудування та архітектури, міський архітектор. ОСОБА_4 , інші), якщо такі є, про що не свідчать зауваження до проекту рішення (арк. спр.53-57), які надані суду, після чого у строк встановлений судом прийняти рішення без порушення прав ОСОБА_1 Конституції та законодавства України.
Крім цього, відповідач повинен дотриматися принципу належного врядування про що неодноразово вказував ЄСПЛ, зокрема, у справах "Армазова проти Республіки Молдова" (Arzamazova v. The Republic of Moldova, заява №38639, п.52), "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia, заява №32457/05, п. 40), "Графов проти України" (заява № 4809/10), "Чакаревич проти Хорватії" (Сakareviс v. Croatia, заява № 48921/13). З аналізу яких можна дійти висновку, що у рішеннях ЄСПЛ сформувалась стала практика щодо розуміння принципу належного урядування, до змісту якого можна включити п'ять головних складових елементів: 1) покладення на суб'єктів владних повноважень зобов'язання запроваджувати внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок; 2) якщо діяльність суб'єкта владних повноважень впливає на основоположні права людини, такі суб'єкти повинні діяти вчасно, в належний і якомога послідовніший спосіб; 3) ризик будь-якої помилки суб'єкта владних повноважень повинен покладатися на такого суб'єкта, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються; 4) застосування принципу належного урядування, як правило, не повинно перешкоджати суб'єкту владних повноважень виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість; 5) потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кам'янець-Подільської міської ради №18/28 від 04.05.2023 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 та передачу її у власність ОСОБА_1 ».
Зобов'язати відповідача протягом 30 календарних після закінчення (припинення) воєнного стану прийняти рішення відповідно до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного Кодексу України щодо затвердження проекту землеустрою земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0430 га з кадастровим номером 6810400000:08:001:0054 з урахуванням правової оцінки наданій судами у цій справі та справах №560/1651/20, №560/7525/22 і встановлених обставин у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) гривень за рахунок асигнувань Кам'янець-Подільської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 червня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Кам'янець-Подільська міська рада (майдан Відродження, 1,м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32302 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя А.І. Петричкович