Справа № 196/1848/18
№ провадження 3-в/196/8/2024
31.05.2024 смт Царичанка
Царичанський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді: Костюкова Д.Г.,
секретаря судового засідання: Дорошенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Царичанка подання Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Дніпропетровській області щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого до листопада 2018 року за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 15 січня 2019 року, -
Начальник Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» ОСОБА_2 звернулася з поданням до суду про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 15 січня 2019 року, відповідно до якої ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді виконання 120 годин суспільно-корисних робіт.
Подання мотивовано тим, що 06.02.2019 року на виконання до Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» надійшла постанова Царичанського районного суду відносно ОСОБА_3 .
Порушнику органом пробації було скеровано виклик на 13.02.2019 року, за яким з'явився його батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та повідомив, що його син ОСОБА_3 з листопада 2018 року знаходиться на заробітках в Польщі. Також, цей факт підтверджується актом обстеження депутатів Могилівської сільської ради та довідкою виконкому Могилівської сільської ради від 12.02.2019р., 16.05.2022р., 27.01.2023р.
З метою встановлення можливого місця проживання правопорушника ОСОБА_3 персоналом сектору неодноразово (від 29.07.2019, 12.11.2019, 17.02.2020, 28.04.2020, 10.07.2020, 16.11.2020, 26.07.2021, 10.11.2021, 22.02.2022, 09.05.2022, 31.08.2022, 18.11.2022, 15.02.2023, 19.07.2023, 04.10.2023, 28.12.2023, 29.04.2024) надсилалися запити до Могилівської сільської ради та з отриманих відповідей (від 05.08.2019, 18.11.2019, 24.02.2020, 13.05.2020, 16.07.2020, 17.11.2020, 27.07.2021, 11.11.2021, 22.02.2022, 10.05.2022, 02.09.2022, 22.11.2022, 17.02.2023, 19.07.2023, 05.10.2023, 02.01.2024, 14.05.2024) було встановлено, що ОСОБА_3 дійсно зареєстрований в АДРЕСА_1 , проте за вищевказаною адресою не проживає, так як з листопада 2018 року знаходиться на заробітках в Польщі.
Крім того, ВП №11 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області (від 26.11.2019, 26.05.2020, 01.12.2020, 11.11.2021, 17.05.2022, 18.08.2022, 29.11.2022, 15.02.2023, 01.09.2023, 23.01.2024, 15.05.2024) повідомлено орган пробації про те, що ОСОБА_3 за місцем реєстрації відсутній та перебуває з листопада 2018 року на заробітках в Польщі, дата повернення на територію України невідома.
Відповідно до вимог п.п.13.13 та 13.14 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 13.02.2019, 06.05.2019, 12.08.2019, 26.11.2019, 25.02.2020, 01.06.2020, 03.09.2020, 03.02.2021, 16.11.2021, 18.05.2022, 10.03.2023, 19.10.2023, 01.02.2024 до суду надсилалися подання щодо вирішення питання, пов'язаного з подальшим виконанням постанови, у задоволенні яких судом було відмовлено.
Відповідно до інформації Царичанського відділу державної виконавчої служби від 22.11.2022р., 03.02.2023р., 15.05.2024р. ОСОБА_3 сплачує аліменти.
Також, згідно з інформацією Державної установи "Дніпровська установа виконання покарань (№4)" від 07.09.2021р., 25.08.2022р., 28.11.2022р., 13.12.2022р., 28.04.2023р., 21.07.2023р., 20.10.2023р., 08.11.2023р., 09.01.2024р., 23.04.2024р. серед затриманих не перебуває, за медичною допомогою не звертався (довідка з КНП "Царичанський центр первинної медико-санітарної допомоги" Царичанської селищної ради від 05.04.2022р., 21.11.2022р., 05.10.2023р., 29.11.2023р., 23.01.2024р., 30.04.2024р.), серед померлих не значиться (довідки Царичанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 04.04.2022р., 15.08.2022р., 22.11.2022р., 06.12.2022р., 03.05.2023р., 25.08.2023р., 24.11.2023р., 30.01.2024р., 03.05.2024р.; КЗ "Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи" ДОР від 08.10.2021р., 26.12.2022р., 01.05.2023р., 05.09.2023р., 05.12.2023р., 12.03.2024р.). Проведеними заходами встановити місце перебування ОСОБА_3 не виявилось можливим.
Невідбутий строк у вигляді суспільно корисних робіт становить 120 годин.
У зв'язку з вищевикладеним в поданні органу пробації ініційовано питання щодо вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 15.01.2019 року.
Представник Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Дніпропетровській області в судове засідання не з'явився, від фахівця Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Дніпропетровській області Журавель Т.В. до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, подання підтримує та просить його задовольнити.
Правопорушник ОСОБА_3 в судове засідання до суду не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Так, при вирішенні цього питання судом враховується, що відповідно до положень статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Судом встановлено, що постановою Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 15 січня 2019 року, ОСОБА_3 визнаний винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді виконання 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.
З матеріалів особової справи не встановлено будь-яких відомостей, які б свідчили про те, що ОСОБА_3 є особою, якій не можуть бути призначені суспільно корисні роботи.
Згідно з вимогами ч.ч. 1-2 ст. 300 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили.
Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішуються судом, який виніс постанову.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт»(далі - Порядок).
Так, згідно з розділом XI Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 розділу XII Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Пунктом 13.13 розділу XIIІ Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Вимогами п. 15.1 розділу XV Порядку визначено, що виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку із:
- відбуттям призначеної судом кількості годин суспільно корисних робіт - за наявності табеля про відпрацьований час, завіреного підписом та печаткою власника підприємства;
- скасуванням постанови - за наявності постанови суду;
- наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду,- після отримання відповідного судового рішення;
- смертю порушника - за наявності довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Зняття порушника з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання здійснюється за наявності підтвердження про отримання особової справи уповноваженим органом з питань пробації за новим місцем проживання.
Разом із цим, в поданні Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області не зазначено, які саме підстави унеможливлюють виконання постанови Царичанського районного суду Дніпропетровської від 15.01.2019 стосовно ОСОБА_3 .
Сам по собі факт того, що фактичне місце проживання та перебування порушника невідоме, не є підставою звернення до суду з поданням щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться в причинному зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Статтею 132 ЦПК України передбачена можливість оголошення розшуку відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів за ухвалою суду, який проводиться органами Національної поліції України.
Також, статтею 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що уразі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника-фізичної особи виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.
Підставами, що унеможливлюють виконання постанови суду є обставини, що роблять виконання судового рішення взагалі неможливим.
До таких обставин неможливо віднести відсутність за місцем проживання порушника, оскільки така відсутність може бути тимчасовою та/або з метою ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в задоволенні подання Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови стосовно ОСОБА_3 , необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.300-304, 325-1 КУпАП, суддя-
У задоволенні подання Дніпровського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області в порядку ст. 304 КУпАП, щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 15.01.2019 року стосовно ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Д.Г. Костюков