29.05.2024 Єдиний унікальний номер 205/13304/23
Провадження № 2/205/1270/24
29 травня 2024 рік м. Дніпро
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Бізяєвої Н.О.
за участю секретаря судового засідання Бородавки А.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в місті Дніпрі цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги не працюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату,-
Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів.
Позивач у своєму позові посилався на те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Відповідно до вимог Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098 (із змінами). Починаючи з 2020 року Відповідач постійно зверталася до Правобережного УСЗН ДМР з заявами про призначення державної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - тимчасова допомога). 03.07.2023 Відповідач в черговий раз надала заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб для призначення тимчасової допомоги на наступний 6ти місячний термін та Довідку з Пенсійного фонду України про наявний страховий стаж її чоловіка, ОСОБА_2 , згідно якої ОСОБА_2 працював на протязі всього періоду отримання допомоги відповідачем. Термін призначення 23.06.2020-01.07.2023. Також 17.07.2023 Відповідач надала заяву, якою долучила до матеріалів справи довідку про доходи чоловіка, надала пояснення з приводу не зазначення доходів чоловіка при попередніх зверненнях. Також зазначила, що надміру виплачені кошти зобов'язується повернути. Управлінням було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 23.06.2020 по 01.07.2023 р.р. в розмірі 26 866,83 грн. На адресу відповідача було надіслано повідомлення від 31.07.2023 №512 про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів тимчасової допомоги в розмірі 26 866,83 грн.
Позивач у своєму позові просив суд стягнути з відповідача на його користь 26 866,83 грн., а також судові витрати.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 08.01.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
21.03.2024 року відповідачем подана до суду клопотання про перенесення розгляду справи.
Справа відкладалася на 30.04.2024 року.
30.04.2024 року у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання, розгляд справи було відкладено на 29.05.2024 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримують.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про час та дату судового засідання повідомлявся в порядку, передбаченому ч. 11 ст. 128 ЦПК України, відзив на позов не надала. Будь-які заяви чи клопотання від відповідача до суду не надходили.
Враховуючи, що учасники справи та їх представники у судове засідання не з'явилися, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані і добуті докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що 10.09.2020 р. ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, а саме: допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
10.09.2020 р. ОСОБА_1 звертаючись за призначенням допомоги та при заповненні декларації про доходи та майно, затвердженою Міністерством праці та соціальної політики України, в розділі IІ (Доходи членів сім'ї ….) вказала про отримання пенсії її чоловіком.
03.07.2023 року ОСОБА_1 в черговий раз подала до Управління заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб для призначення тимчасової допомоги на наступний шестимісячний термін та Довідку з Пенсійного фонду України про доходи №1745787743731794 про отримання пенсії за період січень 2023 року по червень 2023 рік.
Згідно заяви ОСОБА_1 від 17.07.2023 року, відповідач надала пояснення з приводу не зазначення доходів чоловіка при попередніх зверненнях. Визнала переплату управлінням та зобов'язалась повернути.
Під час звернення ОСОБА_1 було проінформовано про те, що наведені ним відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, про що свідчить її підпис в заяві про призначення соціальної допомоги та в декларації про доходи та майно.
На підставі заяви про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та декларації, рішенням Правобережного УПСЗН Дніпровської міської ради про перерахунок (відрахування) державної допомоги ОСОБА_1 перераховано тимчасову допомогу.
Відповідно розрахунку надмірно отриманих коштів, ОСОБА_1 було отримано виплати за період 23.06.2020 по 01.07.2023 загальна сума склала 26 866,83 грн.
Після проведення перерахунку було встановлено, що заявник не мав право на державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату за період з 23.06.2020 по 01.07.2023, через подання невірних даних.
Після проведення перерахунку за вищезазначений період утворилась переплата ОСОБА_1 в сумі 26 866,83 грн.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2005 р. № 261.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам - це щомісячна державна допомога, що надається у грошовій формі особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам.
Відповідно Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату призначається непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але не набула права на пенсійну виплату у зв'язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті (далі - тимчасова допомога), за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу.
Інформація про склад сім'ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.
Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.
Виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється, зокрема, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти.
Відповідно до п. 24 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098, якщо особою приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди на підставі своїх рішень провадять щомісячні відрахування у розмірі який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що соціальна допомога була призначена відповідачу на підставі недостовірної інформації, яку відповідач надав при зверненні за призначенням допомоги, а переплата, сума зайво виплачених коштів 26 866,83 грн. до теперішнього часу не повернутий, а отже підлягає стягненню.
Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.ст. 12, 13, 78, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно ч. 2 ст. 281 ЦПК України розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи викладене, з огляду на те, що доказів проти наданого позивачем розрахунку та надання послуг, суду відповідачем не надано, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів тимчасової державної допомоги не працюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513, юридична адреса: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, буд. 1А) надмірно виплачені кошти тимчасової державної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в розмірі 26 866 (двадцять шість тисяч вісімсот шістдесят шість) гривень 83 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривня 00 копійок.
Рішення суду після набрання ним законної сили - є документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено в повному обсязі 31 травня 2024 року.
Суддя: Бізяєва Н.О.